
| Źródło: suskiDlaWas.info / bip.malopolska.pl/umsuchabeskidzka / bip.brpo.gov.pl
Dzisiaj 52. sesja rady miasta Sucha Beskidzka - czy, radni respektują porządek prawny RP?

Status jednostek samorządu terytorialnego
RPO przypomina, że chociaż jednostki samorządu terytorialnego wskazane zostały przez ustrojodawcę w rozdziale I Konstytucji RP obok innych form samorządu, to sprawują one przede wszystkim władzę publiczną, a więc są podmiotami, wobec których sformułowany jest ogólny obowiązek poszanowania konstytucyjnych praw lub wolności.
W orzecznictwie oraz w nauce prawa zdefiniowano status jednostek samorządu terytorialnego jako osób prawnych prawa publicznego. W związku z takim statusem uznać należy, że jednostki samorządu terytorialnego nie są podmiotami konstytucyjnych praw i wolności człowieka i obywatela.
Jak wskazano w orzecznictwie Trybunału Konstytucyjnego, jednostki samorządu terytorialnego nie korzystają z praw i wolności określonych w rozdziale II Konstytucji RP, a ich status podlega ochronie na podstawie innych mechanizmów konstytucyjnych zawartych przede wszystkim w rozdziale VII Konstytucji RP.
Jednostki samorządu terytorialnego a wolność prasy
Żaden z przepisów Konstytucji RP nie zakazuje jednostkom samorządu terytorialnego wydawania własnych tytułów informacyjno-prasowych. Jednakże dla poszanowania wartości Konstytucji RP oraz systematyki jej przepisów, konieczna jest jej wykładnia w sposób zapewniający przede wszystkim odpowiednie gwarancje wolności prasy po stronie obywateli i społeczeństwa obywatelskiego.
Jednostki samorządu terytorialnego jako elementy struktury władzy publicznej w sposób oczywisty nie korzystają w tym zakresie z tożsamego statusu. W szczególności jednostki samorządu terytorialnego nie są beneficjentami wolności prasy i innych środków społecznego przekazu (art. 14 Konstytucji). BRPO
W dniu 6 czerwca 2023 roku - rada miasta Sucha Beskidzka, gminy miejskiej obradować będzie według opublikowanego w biuletynie informacji publicznej porządku.
1. Otwarcie sesji.
2. Stwierdzenie prawomocności obrad.
3. Przedstawienie porządku obrad i zgłaszanie ewentualnych wniosków o jego zmianę.
4. Informacja burmistrza miasta z działalności w okresie międzysesyjnym.
5. Sprawozdanie burmistrza miasta z wykonania uchwał podjętych przez radę miasta w I kwartale 2023 r.
6. Wnioski i zapytania mieszkańców.
7. Rozpatrzenie raportu o stanie gminy Sucha Beskidzka.
8. Udzielenie wotum zaufania burmistrzowi miasta Sucha Beskidzka.
9. Podjęcie uchwały w sprawie zatwierdzenia sprawozdania finansowego wraz ze sprawozdaniem z wykonania budżetu gminy Sucha Beskidzka za 2022 r.
10. Podjęcie uchwały w sprawie zatwierdzenia sprawozdania finansowego Miejskiej Przychodni Zdrowia w Suchej Beskidzkiej za 2022 r.
11. Podjęcie uchwały w sprawie oceny sytuacji ekonomiczno-finansowej Miejskiej Przychodni Zdrowia w Suchej Beskidzkiej – Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej za 2022 r.
12. Udzielenie absolutorium burmistrzowi miasta Sucha Beskidzka z tytułu wykonania budżetu gminy za 2022 r.
13. Podjęcie uchwały w sprawie wieloletniej prognozy finansowej gminy Sucha Beskidzka na lata 2023 – 2030.
14. Podjęcie uchwały w sprawie zmian w uchwale budżetowej gminy Sucha Beskidzka na rok 2023.
15. Podjęcie uchwały intencyjnej w sprawie rozpoczęcia procedury przyłączenia do gminy Sucha Beskidzka osiedla Wójciki na wniosek mieszkańców gminy Zembrzyce.
16. Przyjęcie protokołu oraz wniosków i ustaleń z sesji rady miasta w dniu 28 kwietnia 2023 r.
17. Wolne wnioski i informacje.
18. Zamknięcie obrad.
LII sesja rady miasta Sucha Beskidzka odbędzie się w dniu 6 czerwca 2023 r. (wtorek) o godz. 10.00 w sali sesyjnej Urzędu Miasta Sucha Beskidzka, ul. Mickiewicza nr 19
OBRADY RADY MIASTA SUCHA BESKIDZKA SĄ UTRWALANE, TRANSMITOWANE I RETRANSMITOWANE
https://esesja.tv/transmisje_z_obrad/1331/rada-miasta-sucha-beskidzka.htm ;
Nagrania wizji i dźwięku obrad są informacją publiczną podlegającą obowiązkowi udostępniania na stronach internetowych lub w inny zwyczajowo przyjęty sposób.
foto/screen: esesja.tv
POLECANE
Tajemnica korespondencji radnych jednostek samorządu terytorialnego - odpowiedź prezesa UODO dla Rzecznika Praw Obywatelskich;
Wydawanie prasy przez samorząd terytorialny - minister kultury i dziedzictwa narodowego widzi potrzebę zmian przepisów - samorządy nie wydają prasy - tylko propagandę!;
Wypis z: Sąd Najwyższy "Uchwała składu siedmiu sędziów z dnia 18 lutego 2005 r., III CZP 53/04"
Napisz komentarz
Komentujesz jako: Gość Facebook Zaloguj