
| Źródło: pamiecpolski.archiwa.gov.pl / polona.pl / nck.pl / pl.wikipedia.org / gov.pl
Konstytucja 3 Maja, właściwie Ustawa Rządowa z dnia 3 maja – uchwalona 3 maja 1791 roku ustawa regulująca ustrój prawny Rzeczypospolitej Obojga Narodów

Uchwalona 3 maja 1791 roku na Sejmie Czteroletnim ustawa regulująca ustrój prawny Rzeczypospolitej Obojga Narodów była pierwszą w Europie i drugą na świecie nowoczesną konstytucją. Wprowadzała w Rzeczypospolitej ustrój monarchii konstytucyjnej – zachowywała stanową strukturę społeczeństwa, ale otwierała perspektywy dalszych przekształceń systemu państwowego. Na jej podstawie przyjęto monteskiuszowski podział władz na prawodawczą, wykonawczą i sądowniczą, a także zniesiono m.in. liberum veto, konfederacje i wolną elekcję. Choć Konstytucja 3 maja obowiązywała jedynie przez 14 miesięcy, była wielkim osiągnięciem narodu polskiego chcącego zachować niezależność państwową oraz zapewnić możliwość rozwoju gospodarczego i politycznego kraju.
Oryginał rękopiśmienny Konstytucji 3 maja początkowo był przechowywany w Wilanowie w zbiorach Archiwum Publicznego Potockich zgromadzonych przez Stanisława Kostkę Potockiego, uczestnika obrad Sejmu Czteroletniego. W latach 70. XIX wieku na mocy umów rodzinnych archiwum zostało przekazane do podkrakowskich Krzeszowic, a po 1945 roku powróciło do Warszawy i znalazło się w Archiwum Głównym Akt Dawnych.
DOKUMENT DO POBRANIA /przekierowanie/: KONSTYTUCJA 3 MAJA 1791 na podstawie tekstu ustawy rządowej z archiwum sejmu czteroletniego przechowywanego w archiwum głównym akt dawnych w warszawie >>;
źródło: polona.pl
Ustawa Rządowa, znana dziś jako Konstytucja 3 Maja, została uchwalona w 1791 roku przez Sejm 4-letni w celu reformy niewydolnego polskiego ustroju politycznego. Była pierwszą w Europie i drugą na świecie, niezwykle postępową konstytucją.
Celebrując rocznicę uchwalenia dokumentu, polecamy animację objaśniającą słynny obraz Jana Matejki pt. „Konstytucja 3 maja 1791 roku”.
źródło: YouTube/NCKultury
Narodowe Centrum Kultury
Opublikowano: 30.04.2020
źródło: polona.pl
W czasie uchwalania Konstytucji 3 Maja - naród polski a dokładniej obywatele Rzeczpospolitej Obojga Narodów śpiewali ten oto hymn narodowy - po utracie suwerenności, po utracie wolności - nic nie było już takie samo i nic nie było już tak proste - jak, być mogło się wydawać. Zaborcy zrobili swoje a ówcześni posłowie na Sejm, politycy - nie potrafili przez dziesiątki lat powrócić do tego, co było esencją polskości. Warto o tym pamiętać, że narodem polskim - nie zawsze rządzili wierni temu narodowi - warto pamiętać - bo historia lubi się powtarzać. - Obecnie hymn narodowy odwołuje się do m.in. Napoleona Bonaparte, któremu - naród polski nie zawdzięcza nic. Prezydenci III Rzeczypospolitej Polskiej, posłowie na Sejm w III Rzeczypospolitej Polskiej kontynuują wielkie nieporozumienie utrwalając w narodzie ten sam hymn narodowy, który przyświecał także jako hymn w czasie komunistycznego okresu w historii Polski - czyli, w PRL. Być może stąd tak wiele różnic na tle społecznym i ideologicznym - bo, nie można oddawać hołdu Napoleonowi Bonaparte w polskim hymnie narodowym.
Konstytucja 3-go Maja 1791 r. Pieśni narodowe.
adres wydawniczy: Warszawa : [wydawca nieznany, 1916] (Warszawa : B. Grabowski)
data powstania dokumentu: [1916]
miejsce wydania: Warszawa
sygnatura: 378.153
prawa do utworu: Domena Publiczna. Wolno zwielokrotniać, zmieniać i rozpowszechniać oraz wykonywać utwór, nawet w celach komercyjnych, bez konieczności pytania o zgodę. Wykorzystując utwór należy pamiętać o poszanowaniu autorskich praw osobistych twórcy.
źródło: Biblioteka Narodowa
DO POBRANIA: /przekierowanie/ TUTAJ >>;
źródło: polona.pl
źródło: polona.pl
Warto zagłębić się w istotę Konstytucji 3 Maja, oraz treści hymnu narodowego tamtego okresu historii Polski. Tym bardziej, że pod obecnym hymnem nie wiedzie się jakoś Polsce najlepiej - chyba, że nie mówimy o reprezentacji siatkarzy polskich, którym akurat Mazurek Dąbrowskiego sprzyja dość często i hucznie.
3 maja 1791 roku Sejm Czteroletni uchwalił Ustawę Rządową - Konstytucję 3 Maja. To, jeden z najważniejszych aktów w dziejach Polski i jeden z najcenniejszych rękopisów przechowywanych obecnie w Archiwum Głównym Akt Dawnych. W 2015 r. dokument wyróżniony został prestiżowym Znakiem Dziedzictwa Europejskiego.
Autorami Ustawy Rządowej byli ludzie oświecenia, wierzący w racjonalny porządek społeczeństwa i państwa, mający na celu „zabezpieczenie niezależnego bytu Rzeczypospolitej”. Obok króla Stanisława Augusta byli nimi: Ignacy Potocki, przywódca Stronnictwa Patriotycznego, ksiądz biskup Hugo Kołłątaj oraz Stanisław Małachowski, marszałek Sejmu Czteroletniego.
Konstytucja obowiązywała zaledwie rok. 18 maja 1792 r. caryca rosyjska Katarzyna II wypowiedziała Polsce wojnę i odniosła w niej zwycięstwo, doprowadzając do kolejnego rozbioru Rzeczypospolitej. Jej sojusznicy skupieni w szeregach konfederacji targowickiej podjęli próby zatarcia wszelkich śladów po ustawie zasadniczej, z zaciekłością ścigając oryginalne egzemplarze dokumentu.
Oryginały dokumentu w Archiwach Państwowych
W Archiwum Głównym Akt Dawnych w Warszawie przechowywane są trzy unikatowe oryginalne egzemplarze Konstytucji 3 Maja. Tekst z Tzw. Metryki Litewskiej z podpisami marszałków sejmu, został ocalony przed zniszczeniem przez Rosjan w Bibliotece Królewskiej. Egzemplarz z Archiwum Publicznego Potockich przechowali w ukryciu przedstawiciele tego rodu. Trzeci egzemplarz Konstytucji jest częścią obszernego, liczącego 25 tomów Archiwum Sejmu Czteroletniego. Zbiór ten, zabezpieczony przez jednego z sekretarzy sejmowych, Antoniego Siarczyńskiego, trafił w 1808 r. do Towarzystwa Przyjaciół Nauk w Warszawie, a po rozwiązaniu tej instytucji w 1832 r. wywieziono go do Rosji, skąd powrócił do Polski w ramach rewindykacji archiwaliów dopiero w 1964 r. Ponadto w AGAD zachował się urzędowy druk tekstu Ustawy Rządowej z formułą wpisu do akt grodzkich warszawskich, potwierdzony pieczęcią i podpisem pisarza grodzkiego.
W skład Ustawy Rządowej wchodzi uroczysta preambuła i 11 artykułów, w których uregulowano podstawowe zasady ustrojowe ówczesnej Rzeczypospolitej, kształt przyszłego rządu, problemy gospodarcze i społeczne oraz miejsce Kościoła w państwie.
Pamięć o Konstytucji w sieci Archiwów Państwowych i Archiwach Polonijnych
Wiele bezcennych źródeł uzupełniających zbiory AGAD-u przechowywanych jest w sieci Archiwów Państwowych w całej Polsce. Dotyczą one głównie obchodów kolejnych rocznic uchwalenia Konstytucji w różnych regionach Polski. Szczególne znaczenie miały te organizowane przed odzyskaniem niepodległości. Materiały historyczne 100. rocznicy w 1891 r. zachowały się m. in. w Archiwum Narodowym w Krakowie, z kolei interesujące źródła do 125. Rocznicy, świętowanej w 1916 r., przechowują m. in. Archiwum Państwowe w Przemyślu oraz Archiwum Państwowe w Warszawie. Ukazują one uczczenie tego wydarzenia także przez społeczności innych wyznań, w tym Kościół Ewangelicko-Reformowany w Warszawie. Dowodzi to uniwersalnego charakteru idei 3 Maja, które pełniły rolę integrującą w warunkach braku niepodległego państwa polskiego.
Pamięć o Konstytucji była elementem budowania wspólnoty narodowej w okresie II Rzeczypospolitej, jak też po II wojnie światowej, co znajduje potwierdzenie w zasobach archiwalnych z tego okresu. Od ponad 20 lat materiały dotyczące obchodów kolejnych rocznic ustanowienia Konstytucji są także zabezpieczane przez Archiwa Państwowe w ośrodkach polonijnych, m. in. w Londynie, Paryżu, Rzymie, Nowym Jorku i Chicago.
Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu
Z wydawnictwa POLONA
Marsz : na fortepian : ku pamięci uroczystego obchodu 125-lecia Konstytucji w Polsce 3-go Maja : op. 203
wariant tytułu: Marsz. Fortepian. Op. 203
adres wydawniczy: Warszawa : Księgarnia Mazowiecka, 1916
prawa do utworu: Domena Publiczna. Wolno zwielokrotniać, zmieniać i rozpowszechniać oraz wykonywać utwór, nawet w celach komercyjnych, bez konieczności pytania o zgodę. Wykorzystując utwór należy pamiętać o poszanowaniu autorskich praw osobistych twórcy.
źródło: Biblioteka Jagiellońska
obiekt zdigitalizowany w ramach projektu: Patrimonium
uid repozytorium: 83669158
DOKUMENT DO POBRANIA /przekierowanie/ >> POLONA.PL >>




Ostatnia aktualizacja: 03.05.2022, 08.03
foto tytułowe: współautor Matejko, Jan (1838-1893); autor wzoru adres wydawniczy: Kraków: Wydawnictwo Salonu Malarzy Polskich, [1927-1936] (Kraków: "Akropol"); data powstania dokumentu: [1927-1936]; miejsce wydania: Kraków;
PROJEKT MULTIMEDIALNY /przekierowanie/ konstytucja3maja.gov.pl;

Święto narodowe Trzeciego Maja obchodzone jest na pamiątkę uchwalenia przez Sejm Czteroletni, nazywany także Wielkim, 3 maja 1791 r. Ustawy Rządowej Rzeczypospolitej Obojga Narodów, znanej jako Konstytucja 3 maja. Była to pierwsza w Europie i druga na świecie, po amerykańskiej z 1787 r., spisana konstytucja. Celem przyświecającym jej twórcom było ratowanie kraju, którego terytorium zostało częściowo zaanektowane w wyniku I rozbioru. „Uznając, iż los nas wszystkich od ugruntowania i wydoskonalenia konstytucji narodowej jedynie zawisł, długim doświadczeniem poznawszy zadawnione rządu naszego wady, a chcąc korzystać z pory, w jakiej się Europa znajduje, i z tej dogorywającej chwili, która nas samym sobie wróciła, wolni od hańbiących obcej przemocy nakazów, ceniąc drożej nad życie, nad szczęśliwość osobistą – egzystencyją polityczną, niepodległość zewnętrzną i wolność wewnętrzną narodu, którego los w ręce nasze jest powierzony, chcąc oraz na błogosławieństwo, na wdzięczność współczesnych i przyszłych pokoleń zasłużyć” przywódcy Sejmu Wielkiego przyjęli konstytucję, która wszystkich obywateli brała „pod opiekę prawa i rządu krajowego”. Ustawa regulowała system prawny państwa, wprowadzając ustrój monarchii konstytucyjnej i zasadę trójpodziału władzy. Zniesiono liberum veto, konfederację i wolną elekcję. Choć interwencja militarna Rosji udaremniła reformę Rzeczypospolitej w połowie 1792 r., to do dzisiaj Konstytucja 3 maja jest jednym z fundamentów polskiej tradycji i państwowości.
Kancelaria Senatu RP / 03.05.2023
ostatnia aktualizacja: 03.05.2023, 07.04
Napisz komentarz
Komentujesz jako: Gość Facebook Zaloguj