Data wydarzenia: 05.10.2019 08:00 - 20.10.2019 22:00
Miejsce wydarzenia: UE

Ależ ten czas leci! Jeszcze nie nacieszyliśmy się ubiegłorocznym sukcesem, a już zacieramy ręce na myśl o kolejnym. Wkrótce startuje tegoroczna edycja Europejskiego Tygodnia Kodowania. Ruszamy z przygotowaniami.

Zapamiętajcie tę datę, wpiszcie ją do kalendarza – 5-20 października 2019 r. To termin tegorocznego CodeWeek. Tak, dobrze liczycie – także w tym roku Europejski Tydzień Kodowania trwa… dwa tygodnie.

Zakasujemy rękawy


CodeWeek to społeczna inicjatywa, w ramach której europejskie państwa „ścigają się” w liczbie zorganizowanych wydarzeń związanych z programowaniem. Akcja organizowana jest na terenie całej Europy i dedykowana wszystkim, którzy chcą rozpocząć lub kontynuować przygodę z programowaniem. To świetna okazja, by zacząć zabawę z grami logicznymi, prostą grafiką komputerową, czy robotyką. Idea jest prosta – każdy kto chce się włączyć, może zorganizować własne wydarzenie i zgłosić je tutaj: www.events.codeweek.eu


Apetyt rośnie w miarę jedzenia. Też tak mamy. Ubiegłoroczna edycja CodeWeek była rekordowa. W całej Polsce zorganizowano 5284 wydarzenia, a to znaczy że rozpoczynały się częściej niż co cztery minuty. Tak dobrego wyniku nie udało nam się osiągnąć nigdy wcześniej. Programowały duże miasta i małe miejscowości. Przedszkolaki i studenci informatyki.

Nie spoczywamy na laurach! W tym roku mamy apetyt na jeszcze więcej. Bez Was się nie uda, dlatego – dołączcie do nas.

Nic bez Was


Ministerstwo Cyfryzacji od lat wspiera tę inicjatywę, ale potrzebujemy też Waszego wsparcia. Może w tym roku (wreszcie) uda nam się prześcignąć Włochów…?


– Doceniamy każde zgłoszenie. Jak co roku do udziału w CodeWeek zachęcamy przede wszystkich tych, którzy nie mieli do tej pory do czynienia z programowaniem. To świetny moment, by się przekonać, że to nie jest czarna magia – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski. – Czekamy na zgłoszenia lekcji informatyki, spotkań w klubach seniora, Kołach Gospodyń Wiejskich, przedszkolach i na uczelniach wyższych. Poprzednie lata pokazały nam, że potraficie się Państwo świetnie zorganizować i co ważniejsze – świetnie przy tym bawić – dodaje szef Ministerstwa Cyfryzacji.


Kto może zorganizować takie wydarzenie? Każdy! Ty, Twoi znajomi, nauczyciele, samorządowcy, pasjonaci komputerów i książkowe mole, wielbiciele nowych technologii i ci, którzy są z nimi na bakier. Wszyscy. Jak ma wyglądać takie wydarzenie? Zasada jest tylko jedna: spotykamy się, aby bawić się programowaniem. Jako wydarzenie możesz zgłosić lekcje informatyki, warsztaty z robotami, spotkanie ze znajomymi, podczas którego będziesz rozwiązywał zagadki logiczne z przyjaciółmi czy dyskutował o nowych technologiach. Liczą się zapał i dobre chęci.

Krok po kroku


Mimo, że Europejski Tydzień Kodowania rusza na początku października – swoje wydarzenia możesz zgłaszać już dziś.


Jeśli nie wiesz od czego zacząć, zajrzyj na koduj.gov.pl/wlacz-sie >> Znajdziesz tam wszystkie pomocne informacje.


Najważniejsze, aby zarejestrować swoją inicjatywę na events.codeweek.eu. To bardzo ważne. Tylko zarejestrowane wydarzenia biorą udział w europejskim wyścigu o zwycięstwo. Kiedy to zrobisz, Twoja inicjatywa pojawi się na mapie CodeWeek i w rankingu europejskich wydarzeń.


Czyli co? Działamy!

Programowanie to frajda!

*W ramach pierwszego badania rocznego w projekcie „Kampanie edukacyjno-informacyjne na rzecz upowszechnienia korzyści z wykorzystywania technologii cyfrowych” zrealizowaliśmy dwa badania, tj. badanie z internautami w wieku 18 i więcej lat oraz badanie z osobami niekorzystającymi z Internetu w wieku 45-64 lat. Pierwsze z tych badań zrealizowaliśmy techniką CAWI, natomiast drugie – z zastosowaniem techniki CATI. W ramach pierwszego z modułów zrealizowano 4985 wywiadów, zaś w ramach drugiego 1000 wywiadów. Badania koncentrowały się na czterech obszarach tematycznych dotyczących korzystania z Internetu, widzianych oczami internautów oraz osób niekorzystających z Internetu w wieku 45-64 lat w Polsce. Na obszary te składały się przede wszystkim: jakość życia, e-usługi publiczne, bezpieczeństwo w Internecie oraz programowanie. Zakres tematyczny wynikał z obszarów, których dotyczyły będą kampanie informacyjne promujące korzyści z wykorzystywania technologii cyfrowych. Badania zrealizowano w listopadzie i grudniu 2018 r.

O projekcie

Projekt „Kampanie edukacyjno-informacyjne na rzecz upowszechniania korzyści z wykorzystywania technologii cyfrowych” realizowany jest przez Ministerstwo Cyfryzacji we współpracy z Państwowym Instytutem Badawczym NASK. Kampanie mają na celu promowanie wykorzystywania technologii w codziennym życiu przez osoby w różnym wieku, przełamywanie barier z tym związanych oraz wzrost cyfrowych kompetencji społeczeństwa. Projekt obejmuje cztery obszary: jakość życia, e-usługi publiczne, bezpieczeństwo w sieci i programowanie.

Opublikowano: 29.06.2019
Aktualizacja: 03.10.2019


POLECANE

http://koduj.gov.pl/category/rodzic/gry-i-zabawy/

http://koduj.gov.pl/category/rodzic/zabawa-z-dzieckiem/