GlobalLogic IoT Lab otwarto dziś (26 listopada 2021 r.) na Politechnice Krakowskiej. To nowocześnie wyposażone laboratorium dydaktyczne Internetu Rzeczy (IoT), ufundowane przez firmę GlobalLogic, lidera w branży usług inżynierii cyfrowej. Nowe laboratorium służyć będzie studentom PK, szczególnie Wydziału Informatyki i Telekomunikacji, do zdobywania praktycznej wiedzy i umiejętności z obszaru Internet of Things, jednego z najbardziej dynamicznie rozwijających się sektorów w branży usług informatycznych. Zapotrzebowane rynku pracy na specjalistów, którzy będą umieli tworzyć i obsługiwać inteligentne systemy i urządzenia, jest ogromne.

Laboratorium IoT  w praktyce

Rola nowych technologii rośnie na całym świecie. Ich dynamiczny rozwój ma wpływ nie tylko na przemysł i gospodarkę, ale przede wszystkim na codzienne życie ludzi. – Przyszłość dzieje się tu i teraz. Technologie Internetu Rzeczy (IoT) stały się nieodłącznym elementem naszej rzeczywistości. Mamy je w domach, są w fabrykach, na ulicach miast. Na nich opierają się inteligentne systemy automatyki domowej i przemysłowej, układy do zarządzania bezpieczeństwem czy systemami transportu. Podejmując współpracę z firmą GlobalLogic zapewniamy naszym studentom dostęp do nowoczesnego sprzętu i unikatowej wiedzy, czerpanej od praktyków branży IoT – mówi prof. Dariusz Bogdał, prorektor Politechniki Krakowskiej ds. nauki.

GlobalLogic, firma technologiczna z główną siedzibą w Dolinie Krzemowej, stworzyła dla studentów PK laboratorium Internetu Rzeczy o wartości 100 tys. zł. W nowocześnie zaaranżowanym i wyposażonym wnętrzu znajdują się  stanowiska komputerowe ze specjalistycznym sprzętem: monitorami, laptopami i zestawami mikrokontrolerów (Embedded Kits), służącymi do programowania systemów wbudowanych o bardzo szerokim spektrum zastosowań. Takie systemy są podstawą technologii Internetu Rzeczy (Internet of Things) czyli sieci przedmiotów codziennego użytku, które mogą się ze sobą komunikować -  wysyłać i odbierać dane - dzięki połączeniu z Internetem.

 

Potrzeba inżynierów inteligentnych systemów 

Lodówka, która kontroluje domowe zakupy, budzik czuły na pogorszenie pogody, telewizor, który sam zaktualizuje oprogramowanie – to już się dzieje. Obecnie niemal każde urządzenie - poczynając od sprzętów AGD, przez urządzenia rejestrujące parametry zdrowotne pacjenta czy sterujące elektrycznymi autami, po roboty przemysłowe i systemy produkcyjne fabryk - można wyposażyć w dostęp do Internetu. W ramach IoT na całym świecie współpracują ze sobą miliardy urządzeń, a ich - połączone w systemy - możliwości można wykorzystać do  zapewnienia bezpieczeństwa i ułatwienia codziennego życia miliardów ludzi. To powoduje, że globalny rynek IoT szacowano w 2019 r. na ponad 1,3 bln USD (dane International Data Corporation).  - Dynamiczny rozwój technologii IoT rodzi pilne potrzeby na rynku pracy i edukacji - systemowego kształcenia specjalistów, którzy będą umieli tworzyć i obsługiwać inteligentne systemy i urządzenia  – podkreśla dr hab. inż. Paweł Pławiak, prof. PK,  dziekan Wydziału Informatyki i  Telekomunikacji PK, na którym powstał GlobalLogic IoT Lab.

 

To tym ważniejsze, że według raportu Ministerstwa Cyfryzacji z 2019 r.  („IoT w polskiej gospodarce”) niewystarczający obecnie napływ kadr może być jedną z poważniejszych barier ograniczających rozwój firm, produktów i usług związanych z IoT w Polsce. - Stąd m.in. zaangażowanie naszej firmy w projekty edukacyjne, współpracę z Politechniką Krakowską i innymi uczelniami, tak, aby już na poziomie studiów wyposażać przyszłych inżynierów w praktyczne umiejętności z zakresu technologii IoT, angażować w realne wyzwania projektowe, które spotkają później w pracy w branży cyfrowych technologii – mówi Oleg Onufriienko, dyrektor Dywizji  GlobalLogic. Firma już teraz zatrudnia w Polsce 1500 osób i jest gotowa na zatrudnienie kolejnych 700.

 

Podczas zajęć w GlobalLogic IoT Lab studenci informatyki Politechniki Krakowskiej poznają zagadnienia związane z podstawami elektroniki i techniki cyfrowej, mikroprocesorami i mikrokontrolerami, systemami wbudowanymi, platformami sprzętowymi. - Zdobędą też wiedzę o budowie sieci telekomunikacyjnych i systemów informatycznych o wysokim stopniu rozproszenia, które służyć mogą m.in. tworzeniu inteligentnych systemów analitycznych i kontrolno-pomiarowych czy układów sterowania niemal w każdej dziedzinie życia i gospodarki  wymienia Dariusz Żelasko, pełnomocnik dziekana WIiT PK ds. organizacyjnych.

Dzięki nowoczesnemu wyposażeniu laboratorium studenci mogą też realizować w nim własne projekty, w tym innowacyjne prace dyplomowe. – Poznają też specyfikę naszej firmy i współpracy z klientami z całego świata, będą mogli uczestniczyć w naszych projektach, programach stażowych i skorzystać z przyśpieszonej ścieżki aplikacji o pracę. Wnosimy na uczelnię nasze know-how, wiedzę i doświadczenie, które mogą uzupełnić to co daje studentom uczelnia  – mówi Marcin Szydełko, dyrektor ds. inżynierii w GlobalLogic Poland. W planach jest też współpraca z kołami naukowymi PK, organizacja praktyk i konkursów dla studentów uczelni.

 

Wydział Informatyki i Telekomunikacji Politechniki Krakowskiej, który - wraz z nowym laboratorium - zacieśnia trwającą od 2019 r. współpracę  z GlobalLogic, kształci blisko 1400 studentów. Jego sztandarowym kierunkiem jest informatyka, ciesząca się rekordową popularnością. – Podczas tegorocznej rekrutacji o 108 miejsc ubiegało się ponad 1500 osób. Tylko najlepsi z nich mogą podjąć studia na naszym wydziale i realizować innowacyjny program kształcenia we współpracy z wiodącymi przedstawicielami rynku nowoczesnych technologii, takimi jak GlobalLogic – podkreślał dziekan wydziału Paweł Pławiak podczas otwarcia nowego laboratorium.

 

Z Doliny Krzemowej na globalny rynek

Firma GlobalLogic, fundator nowego laboratorium dydaktycznego na PK, od ponad 20 lat działa w branży usług inżynierii cyfrowej, tworząc innowacyjne produkty informatyczne dla  klientów z branż: motoryzacji, komunikacji, usług finansowych, opieki zdrowotnej, produkcji, mediów i rozrywki, półprzewodników i technologii. Jej główna siedziba mieści się w Dolinie Krzemowej, ale działa globalnie. Zatrudnia ponad 21 tys. pracowników w 14 krajach, dysponuje ponad 70 laboratoriami, dedykowanymi konkretnym klientom, 30 centrami technologicznymi, 8 studiami projektowymi, 12 biurami sprzedaży. Od 2021 r. GlobalLogic jest częścią grupy Hitachi. W Polsce działa w kilku miastach, m.in. Krakowie, Wrocławiu, Szczecinie, Bydgoszczy, Łodzi i zatrudnia ponad 1500 inżynierów oraz menadżerów. GlobalLogic Poland specjalizuje się w tworzeniu oprogramowania dla systemów wbudowanych oraz cyfrowej transformacji. GlobalLogic IoT Lab na Politechnice Krakowskiej jest trzecim laboratorium dydaktycznym, które firma współtworzyła na polskich uczelniach. Wcześniejsze powstały w Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym w Szczecinie (2018) i Wyższej Szkole Bankowej we Wrocławiu (2019).

 Przecinają wstęgę, od lewej: dr hab. inż. Paweł Pławiak, prof. PK, dziekan Wydziału Informatyki i Telekomunikacji, prof. Dariusz Bogdał, prorektor Politechniki Krakowskiej, Oleg Onufriienko, dyrektor Dywizji GlobalLogic i Natalia Bieniek, przewodnicząca Wydziałowej Rady Samorządu Studentów WIiT PK

Fot. Jan Zych 

Małgorzata Syrda-Śliwa
Rzecznik Prasowy Politechniki Krakowskiejprzesłano: 26.11.2021