Sucha Beskidzka, to kolejny przystanek na trasie wyjazdowych posiedzeń Zarządu Województwa Małopolskiego. Podczas 12. już spotkania w terenie, w gronie lokalnych samorządowców podsumowano dotychczasowe inwestycje, w prace prowadzone na tamtejszym zamku, czyli wizytówce miasta. Przypomniano też, że to właśnie w Suchej Beskidzkiej działa Centrum Teleopieki Tele-Anioła, nowatorskiego w skali kraju projektu dedykowanego osobom starszym i niesamodzielnym.

Kolejne, wyjazdowe obrady otworzył marszałek Jacek Krupa. Zwracając się do obecnych na spotkaniu lokalnych samorządowców podkreślał, że zrównoważony rozwój całego regionu jest szczególnie ważny dla samorządu województwa.

Małopolska to region, który znakomicie się rozwija. Dotyczy to wielu dziedzin. Ale nie poprzestajemy na tym. Już myślimy o przyszłości. W dalszej perspektywie zrównoważony rozwój ma nam zapewnić dokument, nad którym aktualnie pracujemy. To Strategia Rozwoju Województwa Małopolskiego do 2030 roku. To właśnie w nim będą zawarte wytyczne, które determinują rozwój naszego województwa. Za projektami, które będą w nim uwzględnione, pójdą ogromne środki finansowe. Dlatego zachęcam wszystkich, zwłaszcza przedstawicieli lokalnych samorządów, do aktywnego włączenia się w jej tworzenie – mówił marszałek Jacek Krupa.Spotkanie w Suchej Beskidzkiej było doskonałą okazją, aby porozmawiać o tym, co już udało się zrobić oraz wskazać najważniejsze wyzwania i plany na najbliższe lata. - Mówiąc o przyszłości i planach rozwoju nie można zapominać o tym, co zrobiono dotychczas. A zmiany widać dosłownie na każdym kroku. To dziesiątki kilometrów nowych dróg i tras rowerowych, nowoczesne pociągi i ekologiczne autobusy, wsparcie dla przedsiębiorców i osób szukających pracy, dzięki czemu poziom bezrobocia w Małopolsce jest na rekordowo niskim poziomie i wynosi 4,6%. Ale nasz region w wielu dziedzinach wytycza też nowe trendy, żeby przypomnieć chociażby uchwały antysmogowe, Małopolską Nianię czy Małopolskiego Tele-Anioła. To inicjatywy, na których wzorują się inni. A wszystko po to, aby mieszkańcom naszego regionu żyło się w Małopolsce jak najlepiej – zauważył marszałek Krupa.

Analizę powiatu suskiego przedstawił wicemarszałek Wojciech Kozak. Na początku zwrócił uwagę na to, że mocną stroną tych terenów jest przemysł. - W ostatnich latach zauważamy wyraźny wzrost liczby firm. Pod koniec ubiegłego roku zarejestrowanych było ponad 8 tys. podmiotów. W całej Małopolsce to właśnie powiat suski jest liderem pod względem przetwórstwa przemysłowego, znakomicie wypada też w kategorii „handel i naprawy” – analizował wicemarszałek Kozak. Dodał też, że powiat całkiem nieźle radzi sobie z wykorzystywaniem środków unijnych.

W poprzedniej perspektywie zrealizowano tu projekty o wartości ponad 409 mln zł, z czego prawie 240 mln zł pochodziło z UE. Obecna perspektywa do 2020 roku zapowiada się jeszcze lepiej. Już teraz wartość realizowanych projektów to ponad 312,6 mln zł, z czego blisko 200 mln zł stanowi unijne dofinansowanie – zauważył wicemarszałek Kozak.

Spotkanie zakończyła prezentacja Janusza Sepioła – pełnomocnik zarządu ds. aktualizacji Strategii Rozwoju Województwa Małopolskiego na lata 2011-2020, który przedstawił najważniejsze założenia nowej strategii rozwoju województwa.

Biuro Prasowe UMWM