
| Źródło: policja.pl / isap.sejm.gov.pl /
Spotykasz policjanta i... - warto wiedzieć z kim masz relację prawną


Rozdział 7 Obowiązki i prawa policjanta
Art. 58.
1. Policjant jest obowiązany dochować obowiązków wynikających z roty złożonego ślubowania.
2. Policjant obowiązany jest odmówić wykonania rozkazu lub polecenia przełożonego, a także polecenia prokuratora, organu administracji państwowej lub samorządu terytorialnego, jeśli wykonanie rozkazu lub polecenia łączyłoby się z popełnieniem przestępstwa.
3. O odmowie wykonania rozkazu lub polecenia, o których mowa w ust. 2, policjant powinien zameldować Komendantowi Głównemu Policji z pominięciem drogi służbowej.
Art. 59.
1. Przełożony policjanta niebędącego w stanie wykonać polecenia sądu lub prokuratora w wyznaczonym terminie lub zakresie, o którym mowa w art. 14 ust. 2, jest obowiązany wystąpić z wnioskiem o przedłużenie terminu, zmianę lub uchylenie polecenia.
2. W przypadku nieusprawiedliwionego niewykonania polecenia w wyznaczonym terminie lub zakresie, na żądanie sądu lub prokuratora przełożony policjanta wszczyna przeciwko niemu postępowanie dyscyplinarne. O wyniku tego postępowania zawiadamia się odpowiednio sąd lub prokuratora.
Art. 60.
1. Policjant w czasie służby jest obowiązany do noszenia przepisowego munduru i wyposażenia.
2. Komendant Główny Policji określa przypadki, w których policjant w czasie wykonywania obowiązków służbowych nie ma obowiązku noszenia munduru.
Art. 61.
1. W przypadkach przewidzianych w art. 60 ust. 2 policjant, wykonując czynności dochodzeniowo-śledcze, a także czynności określone w art. 14 ust. 2 i art. 15 ust. 1 pkt 2–4, obowiązany jest okazać legitymację służbową w taki sposób, aby zainteresowany miał możliwość odczytać i zanotować numer i organ, który wydał legitymację, oraz nazwisko policjanta.
2. Przy wykonywaniu innych czynności administracyjno-porządkowych nieumundurowany policjant obowiązany jest na żądanie obywatela okazać legitymację służbową lub znak identyfikacyjny w sposób określony w ust. 1.
Art. 61a.
1. Policjant jest obowiązany utrzymywać sprawność fizyczną zapewniającą wykonywanie przez niego zadań służbowych, w szczególności poprzez udział w doskonaleniu zawodowym, o którym mowa w przepisach dotyczących szczegółowych warunków odbywania szkoleń zawodowych oraz doskonalenia zawodowego w Policji.
2. Sprawność fizyczną, o której mowa w ust. 1, ocenia się na podstawie wyników testu sprawności fizycznej policjantów.
Art. 62.
1. Policjant nie może podejmować zajęcia zarobkowego poza służbą bez pisemnej zgody przełożonego ani wykonywać czynności lub zajęć sprzecznych z obowiązkami wynikającymi z ustawy lub podważających zaufanie do Policji.
2. Policjant jest obowiązany złożyć oświadczenie o swoim stanie majątkowym, w tym o majątku objętym małżeńską wspólnością majątkową, przy nawiązywaniu lub rozwiązywaniu stosunku służbowego lub stosunku pracy, corocznie oraz na żądanie przełożonego właściwego w sprawach osobowych. Oświadczenie to powinno zawierać informacje o źródłach i wysokości uzyskanych przychodów, posiadanych zasobach pieniężnych, nieruchomościach, udziałach i akcjach w spółkach prawa handlowego, a ponadto o nabytym przez tę osobę albo jej małżonka od Skarbu Państwa, innej państwowej osoby prawnej, gminy, związku międzygminnego, powiatu, związku powiatów, związku powiatowo-gminnego lub związku metropolitalnego mieniu, które podlegało zbyciu w drodze przetargu. Oświadczenie to powinno również zawierać dane dotyczące prowadzenia działalności gospodarczej oraz pełnienia funkcji w spółkach prawa handlowego lub spółdzielniach, z wyjątkiem funkcji w radzie nadzorczej spółdzielni mieszkaniowej.
3. Oświadczenie o stanie majątkowym coroczne składa się do dnia 31 marca według stanu na dzień 31 grudnia roku poprzedniego.
4. Przełożeni właściwi w sprawach osobowych lub osoby przez nich upoważnione, w celu przeprowadzenia analizy zgodności ze stanem faktycznym złożonych oświadczeń o stanie majątkowym, mają prawo wglądu do ich treści i przetwarzania danych w nich zawartych. 4a. Inspektor Nadzoru Wewnętrznego w celu przeprowadzenia analizy złożonych oświadczeń o stanie majątkowym ma prawo wglądu do ich treści i przetwarzania danych w nich zawartych.
5. Informacje zawarte w oświadczeniu o stanie majątkowym stanowią tajemnicę prawnie chronioną i podlegają ochronie przewidzianej dla informacji niejawnych o klauzuli tajności „zastrzeżone” określonej w przepisach o ochronie informacji niejawnych, chyba że policjant, który złożył oświadczenie, wyraził pisemną zgodę na ich ujawnienie, z zastrzeżeniem ust. 7.
6. Oświadczenie o stanie majątkowym przechowuje się przez 10 lat.
7. Informacje zawarte w oświadczeniach o stanie majątkowym osób pełniących funkcje organów Policji są publikowane, bez ich zgody, na właściwych stronach Biuletynu Informacji Publicznej, z wyłączeniem danych dotyczących daty i miejsca urodzenia, numeru PESEL, miejsca zamieszkania i położenia nieruchomości.
8. Minister właściwy do spraw wewnętrznych określi, w drodze rozporządzenia, tryb postępowania w sprawach oświadczeń o stanie majątkowym, sposób analizy ich zgodności ze stanem faktycznym, a także wzór oświadczenia o stanie majątkowym oraz tryb publikowania oświadczeń, o których mowa w ust. 7, uwzględniając zakres danych objętych oświadczeniem o stanie majątkowym.
[Art. 62a. Policjant jest obowiązany poinformować przełożonego właściwego w sprawach osobowych o podjęciu przez małżonka lub osoby pozostające z nim we wspólnym gospodarstwie domowym zatrudnienia lub innych czynności zarobkowych w podmiotach świadczących usługi detektywistyczne lub ochrony osób i mienia oraz o objęciu w nich akcji lub udziałów, a także o fakcie bycia wykonawcą w rozumieniu ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. – Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2019 r. poz. 1843) na rzecz organów i jednostek nadzorowanych i podległych ministrowi właściwemu do spraw wewnętrznych, w terminie 14 dni od dnia powzięcia informacji o tym zdarzeniu.]
<Art. 62a. Policjant jest obowiązany poinformować przełożonego właściwego w sprawach osobowych o podjęciu przez małżonka lub osoby pozostające z nim we wspólnym gospodarstwie domowym zatrudnienia lub innych czynności zarobkowych w podmiotach świadczących usługi detektywistyczne lub ochrony osób i mienia oraz o objęciu w nich akcji lub udziałów, a także o fakcie bycia wykonawcą w rozumieniu ustawy z dnia 11 września 2019 r. – Prawo zamówień publicznych (Dz. U. poz. 2019) na rzecz organów i jednostek nadzorowanych i podległych ministrowi właściwemu do spraw wewnętrznych, w terminie 14 dni od dnia powzięcia informacji o tym zdarzeniu.>
1. Policjant nie może być członkiem partii politycznej. 2. Z chwilą przyjęcia policjanta do służby ustaje jego dotychczasowe członkostwo w partii politycznej.
3. Policjant jest obowiązany poinformować przełożonego o przynależności do stowarzyszeń krajowych działających poza służbą. 4. Przynależność do organizacji lub stowarzyszeń zagranicznych albo międzynarodowych wymaga zezwolenia Komendanta Głównego Policji lub upoważnionego przez niego przełożonego.
Art. 64.
Policjant jest obowiązany powiadomić swojego bezpośredniego przełożonego o planowanym wyjeździe zagranicznym, poza obszar Unii Europejskiej, na więcej niż 3 dni.
Art. 65. (uchylony)
Art. 66. 1. Policjant podczas lub w związku z pełnieniem obowiązków służbowych korzysta z ochrony przewidzianej w Kodeksie karnym dla funkcjonariuszy publicznych. 2. Z ochrony przewidzianej w Kodeksie karnym dla funkcjonariuszy publicznych podczas lub w związku z pełnieniem obowiązków służbowych korzysta również policjant, który poza czasem służby działa na rzecz: 1) zapobieżenia zagrożeniu dla życia lub zdrowia ludzkiego; 2) przywrócenia bezpieczeństwa i porządku publicznego; 3) ujęcia sprawcy czynu zabronionego.
WIĘCEJ TUTAJ >>
STRUKTURALNE KIEROWNICTWO POLICJI - od KGP poprzez KWP w Krakowie do KPP w Suchej Beskidzkiej
KOMENDANT GŁÓWNY POLICJI - gen. insp. dr Jarosław Szymczyk

Urodzony w 1970 r. Służbę w Policji pełni od 1990 roku. Jest absolwentem Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie oraz Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Wrocławskiego. Na początku 2016 roku uzyskał stopień naukowy doktora na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.
Przebieg służby na stanowiskach kierowniczych:
- Kierownik Referatu Operacyjno-Rozpoznawczego Komisariatu II Policji KRP w Gliwicach,
- Komendant Komisariatu Policji IV w Gliwicach KMP w Gliwicach,
- Zastępca Komendanta Miejskiego Policji w Gliwicach,
- Komendant Miejski Policji w Gliwicach,
- Komendant Wojewódzki Policji w Rzeszowie,
- Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Katowicach,
- I Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Katowicach,
- Komendant Wojewódzki Policji w Kielcach,
- Komendant Wojewódzki Policji w Katowicach
- od 13.04.2016 – Komendant Główny Policji
KOMENDANT WOJEWÓDZKI POLICJI W KRAKOWIE - insp. Roman Kuster

Insp. Roman Kuster do służby przyjęty został w 1991 roku do Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu. Służył głównie w pionie prewencji. Przechodząc kolejne szczeble kariery zdobywał doświadczenie kierownicze na stanowiskach Kierownika Referatu Zespołu Ochronnego Wydziału Sztab Policji Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu, Komendanta Komisariatu Policji w Komornikach, Zastępcy Komendanta Komisariatu Policji Poznań – Jeżyce, Naczelnika Wydziału Konwojowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu, Komendanta Miejskiego Policji w Poznaniu. Od 7 lipca 2016 roku pełnił obowiązki Zastępcy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Poznaniu, a od 3 lipca 2017 roku I Zastępcy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Poznaniu. Od 13 marca 2020 roku pełnił obowiązki Komendanta Wojewódzkiego Policji w Krakowie, a z dniem 15 maja 2020 r. został powołany na stanowisko Komendanta Wojewódzkiego Policji w Krakowie.
W Komendzie Wojewódzkiej Policji w Krakowie, bezpośrednio nadzoruje :
- Wydział Prezydialny
- Wydział Finansów
- Wydział Kadr
- Wydział Kontroli
- Wydział Doboru i Szkolenia
- Wydział Ochrony Informacji Niejawnych i Archiwum
- Zespół Prawny
- Zespół Prasowy
- Jednoosobowe Stanowisko ds. Audytu Wewnętrznego
- Zespół ds. Ochrony Praw Człowieka
- Wydział Postępowań Administracyjnych
- Sekcję Psychologów
KOMENDANT POWIATOWY POLICJI W SUCHEJ BESKIDZKIEJ - insp. Dariusz Drobny

insp. Dariusz Drobny jest absolwentem Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie oraz Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie, a także ukończył studia podyplomowe na kierunku Zarządzanie Zasobami Ludzkimi na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie. Służbę w Policji rozpoczął w 1995r. w Oddziale Prewencji KWP w Bielsku-Białej. Od lipca 1997r. już związany z suską komendą, gdzie służył w Wydziale Prewencji, a potem w Wydziale Kryminalnym. Od 2002r. pełnił służbę na stanowisku specjalisty Zespołu Kryminalnego Komisariatu Policji w Makowie Podhalańskim, a od 16.02.2005r. został powołany na stanowisko komendanta Komisariatu Policji w Jordanowie. Od dnia 15.07.2016r. Komendant Powiatowy Policji w Suchej Beskidzkiej.
insp. Dariusz Drobny za osiągnięcia w służbie został odznaczony Brązową Odznaką „Zasłużony Policjant”, Srebrną Odznaką „Zasłużony Policjant”, Brązowym Medalem za Długoletnią Służbę, Krzyżem Niepodległości z Gwiazdą kl. I Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Policjantów oraz Brązowym Medalem za zasługi dla Pożarnictwa.
PIERWSZY ZASTĘPCA KOMENDANTA POWIATOWEGO POLICJI W SUCHEJ BESKIDZKIEJ - podinspektor Marcin Kaczmarek

Podinspektor Marcin Kaczmarek jest absolwentem Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie oraz Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach na kierunku prawo. Ukończył też studia podyplomowe na kierunku Zarządzanie Zasobami Ludzkimi na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie. Służbę w Policji rozpoczął w 2003 r. w referacie Wydziału Dochodzeniowo-Śledczego Komendy Powiatowej Policji w Myślenicach. W 2007 r. pełnił służbę na stanowisku specjalisty Sekcji Dochodzeniowo-Śledczej Komendy Powiatowej Policji w Myślenicach. W 2014 r. zostały mu powierzone obowiązki Zastępcy Naczelnika Wydziału Kryminalnego Komendy Powiatowej Policji w Myślenicach, jak również tego samego roku zostały mu powierzone obowiązki z-cy Komendanta Komisariatu Policji w Dobczycach. Od 2017 r. pełnił służbę na stanowisku Naczelnika Wydziału Prewencji Komendy Powiatowej Policji w Myślenicach. W 2018 r. został Naczelnikiem Wydziału do walki z Przestępczością Narkotykową w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Krakowie. Od dnia 16.06.2019 r. zostały mu powierzone obowiązki I z-cy Komendanta Powiatowego Policji w Suchej Beskidzkiej.
Opracowanie: suskiDlaWas.info
zdjęcia: policja.pl
POLECANE: Koronawirus i prawa ludzi ; Koronawirus. Wytyczne Podkomitetu ds. Prewencji Tortur ONZ do rządów i krajowych mechanizmów prewencji tortur ; Oświadczenie wysokiego przedstawiciela Josepa Borrella wydane w imieniu Unii Europejskiej na temat praw człowieka w czasach pandemii Covid-19 ;

Napisz komentarz
Komentujesz jako: Gość Facebook Zaloguj