W piątek, 15 listopada br. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda, na wniosek Prezesa Rady Ministrów, powołał w skład Rady Ministrów Dariusza Piontkowskiego na urząd Ministra Edukacji Narodowej.

– Ponowna nominacja na Ministra Edukacji Narodowej to dla mnie ogromne wyróżnienie ze strony Pana premiera oraz Prawa i Sprawiedliwości. To także ogromne zobowiązanie, aby dbać o jakość polskiej szkoły. Aby szkoła dobrze przygotowywała uczniów do dorosłego życia i wychowywała ich po prostu na dobrych ludzi, ale również, aby pamiętała o tym, że mają być Polakami. Zadbamy o to. Liczę na współpracę wszystkich środowisk zainteresowanych tym, aby polska szkoła była równie dobra jak teraz, a nawet lepsza – podkreślił minister Dariusz Piontkowski.


Minister Edukacji Narodowej wskazał również główne zadania, jakie będą do zrealizowania w nowej kadencji.


– W tej kadencji, podobnie jak w poprzedniej, chcemy zadbać o wysokie wynagrodzenia nauczycieli, stąd przewidujemy wzrost ich pensji w kolejnych latach. Chcemy rozmawiać także o systemie wynagradzania, awansie zawodowym i doprowadzić do tego, aby płaca motywowała przede wszystkim tych nauczycieli, którzy najwięcej wysiłku wkładają w wychowanie i naukę dzieci. Chcemy również, aby szkoła była bezpieczna. Aby rodzice spokojnie mogli posyłać – tak jak dotąd - swoje dzieci do szkoły, nie obawiając się, że ktoś będzie próbował zmienić ich nastawienie do współczesnego świata – zaznaczył Szef MEN.Dariusz Piontkowski urodził się 17 grudnia 1964 roku w Sielcu (woj. podlaskie). W 1988 roku ukończył studia historyczne na Wydziale Humanistycznym Filii Uniwersytetu Warszawskiego w Białymstoku. Odbył również podyplomowe studia menedżerskie na Wyższej Szkole Finansów i Zarządzania w Białymstoku, a także z zakresu zarządzania kadrami w administracji publicznej (Wyższa Szkoła Administracji Publicznej w Białymstoku, 2001) oraz z zarządzania oświatą na Uniwersytecie w Białymstoku. 


Pracował jako nauczyciel w I Liceum Ogólnokształcącym im. Adama Mickiewicza w Białymstoku. W latach 1994-2007 zasiadał w białostockiej radzie miasta. Od 2007 roku radny Sejmiku Województwa Podlaskiego, a następnie Marszałek Województwa Podlaskiego. W 2010 ponownie został radnym województwa. 


Poseł na Sejm VII i VIII i IX kadencji. Od 16 listopada 2015 roku pełnił funkcję zastępcy przewodniczącego sejmowej Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży. Od 4 czerwca 2019 r. do 15 listopada 2019 r. sprawował urząd Ministra Edukacji Narodowej. 15 listopada 2019 r. ponownie powołany przez Prezydenta RP na urząd Ministra Edukacji Narodowej.


Żonaty, ma dwóch synów. W wolnych chwilach lubi aktywny wypoczynek.


Departament Informacji i Promocji
Ministerstwo Edukacji Narodowej


Opublikowano: 15.11.2019
zdjęcia: gov.pl