Pożar, przekroczenie prędkości, kolizja drogowa, spożywanie alkoholu w miejscu publicznym, nietrzeźwy kierujący, wypadek drogowy, przekroczenie prędkości, pożar samochodu - to zadarzenia, jakie odnotowała Policja w powiecie suskim. Ale nie są to jedyne czynności prowadzone przez funkcjonariuszy - lecz te, które prewencyjnie wskazują na kontynuację braku poszanowania prawa - w tym przepisów o ruchu drogowym. Nadzwyczajnym wydarzeniem był pożar sportowni odpadów komunalnych w Suchej Beskidzkiej, któremu portal poświęca odrębny temat.


05.08.2019 r.

Palcza – przekroczenie dozwolonej prędkości

Kierujący samochodem m-ki Alfa Romeo przekroczył dozwoloną prędkość w terenie zabudowanym o 62km/h (112/50). Kierującemu zatrzymano prawo jazdy oraz ukarano MKK.

06.08.2019 r.

Naprawa – kolizja drogowa

Kierujący samochodem m-ki Mitsubishi nie zachował należytej ostrożności przy wykonywaniu manewru cofania, w wyniku czego najechał na przód znajdującego się za nim samochodu m-ki Suzuki. Kierujący trzeźwi. Sprawcę kolizji ukarano MKK oraz zatrzymano mu dowód rejestracyjny z uwagi na brak ważnych badań technicznych.

Jordanów ul. 3 Maja – kolizja drogowa

Kierujący samochodem m-ki Nissan Micra za zachował bezpiecznej odległości od poprzedzającego go pojazdu m-ki VW Golf najeżdżając na jego tył. Kierujący trzeźwi. Sprawcę kolizji ukarano MKK.

Osielec – kolizja drogowa

Kierująca samochodem m-ki Hyundai na prostym odcinku drogi na wzniesieniu nieprawidłowo zmieniała pas ruchu doprowadzając przy tym do zderzenia czołowo-bocznego z jadącym w tym samym kierunku, a znajdującym się na przeciwległym pasie ruchu będącym w trakcie wyprzedzania kierującym ciągnikiem m-ki DAF wraz z naczepą. Kierujący trzeźwi. Sprawce kolizji ukarano MKK oraz sprawce wyprzedzania w miejscu niedozwolonym „linia podwójna ciągła”.

Zawoja – spożywanie alkoholu w miejscu publicznym

Na monitoringu w KP Maków Podhalański ujawniono grupę mężczyzn siedzących na ławce w Zawoi Centrum, którzy to spożywali alkohol oraz zaśmiecali plac. Ujawnieni sprawcy zostali ukarani MKK przez przybyły na miejsce patrol.

Sucha Beskidzka ul. Makowska – kolizja drogowa

Kierujący motorowerem Peugeot najechał na tył jadącego przed nim samochodu m-ki Ford Fiesta. Kierujący motorowerem z uwagi na obrażenia ciała został zabrany do szpitala. Dalsze czynności KPP Sucha Beskidzka.

07.08.2019 r.

Bystra – kolizja drogowa

Kierująca samochodem m-ki Mazda nie dostosowała prędkości do panujących na drodze warunków i najechała na tył poprzedzającego ją samochodu m-ki Mazda. Kierująca ukarana MKK.

Sucha Beskidzka ul. Wadowicka – pożar sortowni śmieci

W Suchej Beskidzkiej na ul. Wadowickiej zapaliła się konstrukcja hali, w której znajdowały się odpady nie nadające się do recyklingu. W czasie pożaru w pomieszczeniu nie było żadnych osób. Straty w chwili pożaru nie zostały oszacowane. W przedmiotowej sprawie prowadzone dalsze czynności przez KPP Sucha Beskidzka. Prokuratura Rejonowa w Suchej Beskidzkiej wszczęła śledztwo w sprawie pożaru składowiska odpadów w Suchej Beskidzkiej.

08.08.2019 r.

Jordanów ul. Malejowska – kolizja drogowa

Kierujący samochodem m-ki Renault Kangoo nie ustąpił pierwszeństwa przejazdu doprowadzając do zderzenia z samochodem m-ki VW LT. Kierujący trzeźwi. Sprawca ukarany MKK.

Sucha Beskidzka ul. Szpitalna – kolizja drogowa

Kierujący samochodem m-ki Fiat Panda wykonując manewr skrętu w lewo doprowadził do zderzenia z jadącym z przeciwka motorowerem Toro. Kierujący motorowerem zabrany do szpitala w związku z obrażeniami ciała które okazały się niegroźne. Sprawca ukarany MKK.

Stryszawa – kolizja drogowa

Kierująca samochodem m-ki VW Passat wykonując manewr cofania najechała na przód samochodu m-ki Suzuki Wagon. Uczestnicy trzeźwi. Sprawczyni ukarana MKK.

Pewelka – kolizja drogowa

Kierujący samochodem m-ki Seat wykonując manewr zmiany pasa ruchu doprowadził do zderzenia z jadącym z naprzeciwka samochodem m-ki Hyundai Tuscon, a następnie wjechał w zaparkowany pojazd Styer. Uczestnicy trzeźwi. Sprawca kolizji ukarany MKK oraz ukarany MKK kierujący samochodem Styer, który pozostawił pojazd w miejscu niedozwolonym.

09.08.2019 r.

Maków Podhalański ul. Wolności – kolizja drogowa

Kierujący samochodem m-ki Opel Astra na parkingu sklepu wielkopowierzchniowego wykonując manewr cofania najechał na bok przejeżdżającego obok samochodu m-ki Ford Galaxy. Uczestnicy trzeźwi. Sprawca ukarany MKK

Sucha Beskidzka ul. A. Mickiewicza – kolizja drogowa poza drogą publiczną

Kierujący samochodem m-ki Opel Vectra podczas wykonywania manewru cofania najechał na tył samochodu m-ki Nissan. Sprawca nie poczuwał się do winy, sporządzono dokumentację do wniosku o ukaranie.

Stryszawa – kolizja drogowa, nietrzeźwy kierujący

Kierujący samochodem m-ki Mercedes Sprinter nie ustąpił pierwszeństwa przejazdu i doprowadził do zderzenia z kierującym samochodem m-ki Audi. W trakcie czynności ustalono, iż kierujący Audi znajdował się w stanie nietrzeźwości tj. 106mg/l oraz 1,03mg/l jak również nie posiada uprawnień do kierowania pojazdem. W przedmiotowej sprawie dalsze czynności KPP Sucha Beskidzka.

10.08.2019 r.

Maków Podhalański ul. Generała Bema – wypadek drogowy

Kierujący samochodem m-ki Fiat Panda nie ustąpił pierwszeństwa przejazdu kierującemu samochodem m-ki Fiat Ducato wyniku czego doszło do zderzenia. Kierujący Fiatem Panda zabrany do szpitala z uwagi na utratę przytomności i widoczne obrażenia ciała jak również zabrana do szpitala pasażerka Fiata Ducato. Dalsze czynności KP Maków Podhalański.

Maków Podhalański ul. Wolności – kolizja drogowa

Kierujący samochodem m-ki Fiat Panda nie zachował bezpiecznej odległości od poprzedzającego pojazdu w wyniku czego najechał na tył samochodu m-ki Mitsubishi. Kierujący trzeźwi. Sprawca ukarany MKK.

Bieńkówka – niezatrzymanie do kontroli drogowej

Patrol WRD KPP Sucha Beskidzka zatrzymał 21 l. mieszkańca pow. Wadowickiego w podjętym pościgu z użyciem sygnałów uprzywilejowania, który to bez uprawnień kierował samochodem m-ki Mercedes SLK. Wobec kierującego będą prowadzone dalsze czynności przez KPP Sucha Beskidzka.

Zembrzyce – kolizja drogowa

Kierujący samochodem Toyota Corolla nie zachował bezpiecznej odległości od poprzedzającego pojazdu skręcającego na posesję w wyniku czego najechał na tył samochodu m-ki VW Golf. Sprawcę ukarano MKK.

11.08.2019 r.

Juszczyn – przekroczenie dozwolonej prędkości 

Kierujący motocyklem m-ki Yamaha przekroczył dozwoloną prędkość w terenie zabudowanym o 64km/h (114/50). Kierującemu zatrzymano prawo jazdy oraz ukarano MKK za przekroczenie prędkości oraz ukarano MKK za kierowanie pojazdem mechanicznym bez uprawnień do wymaganej kategorii.

Białka K-28 - – kolizja drogowa

Kierująca pojazdem Seat Ibiza w wyniku niedostosowania prędkości do warunków panujących na drodze straciła panowanie nad pojazdem uderzając w znak drogowy, a następnie najechała na ogrodzenie prywatnej posesji uszkadzając je. Kierująca trzewa. Ukarana MKK. 12.08.2019 r.

Baczyn – pożar samochodu

Na skutek zwarcia instalacji elektrycznej zapalił się samochód Fiat Ducato. Ogień został ugaszony przez straż pożarną. Nikt nie odniósł obrażeń.


Sporządził i przesłał:
Rzecznik prasowy
Komendanta Powiatowego Policji w Suchej Beskidzkiej
asp. sztab. Wojciech Copija

Przesłane: 13.08.2019

14 sierpnia 2019 roku Policja przeprowadzi ogólnopolskie działania kontrolo-prewencyjne pn. „Prędkość”. Mimo, że nadrzędnym celem działań jest egzekwowanie od kierujących pojazdami przestrzegania obowiązujących ograniczeń prędkości, policjanci będą zwracać uwagę na każde zachowanie niezgodne z prawem.


Prędkość jest jednym z kluczowych czynników wpływających na ryzyko zaistnienia wypadków drogowych i skalę ich skutków. Niedostosowana do warunków ruchu niesie za sobą zagrożenia związane m.in. z brakiem opanowania pojazdu. Wpływa również, w istotny sposób, na rodzaj doznanych w wypadku obrażeń.

Zaplanowane działania mają charakter prewencyjny. Jednak kierujący, którzy nie będą stosować się do ograniczeń prędkości, a szczególnie ci, którzy będą tę prędkość rażąco przekraczać, muszą liczyć się z konsekwencjami prawnymi.

Ponadto przypominamy, że przekroczenie prędkości o ponad 50 km/h w obszarze zabudowanym skutkuje zatrzymaniem prawa jazdy.

Apelujemy do kierujących, aby przestrzegali dozwolonych limitów prędkości, a także zmniejszali szybkość w miejscach, gdzie przepisy i zdrowy rozsądek wymagają szczególnej ostrożności. Taka wzmożona czujność niezbędna jest m. in. w okolicach przejść dla pieszych, przejazdów dla rowerzystów oraz skrzyżowań.


Pamiętajmy! Bezpieczna prędkość to ta dostosowana do natężenia ruchu, obowiązujących limitów prędkości, warunków atmosferycznych, stanu nawierzchni, własnych umiejętności. 

(BRD KGP)

13.08.2019


KOMENTARZ REDAKCYJNY

Prewencja Policji w powiecie suskim jest na wysokim poziomie - jednak nadal lokalne media nie mają dostatecznych informacji od Policji, aby skutecznie informować społeczeństwo o istniejących zagrożeniach oraz pracy funkcjonariuszy - zwłaszcza WRD. - Trudno jest wypełniać rolę nadaną przez Ustawodawcę , jeżeli funkcjonariusze WRD za wszelką cenę chcą pozostać anonimowi w swojej pracy. - Nie wiadomo więc - czy chodzi o podniesienie bezpieczeństwa w ruchu drogowym, czy też "łapaniu" na gorącym uczynku sprawców wykroczeń i występków wobec prawa. - W powiecie suskim Policja nie organizuje briefingów i konferencji prasowych, nie ma czegoś takiego, że funkcjonariusze WRD komunikują się z mediami i na przykład nagradzają za przestrzeganie przepisów - do czego skłania na przykład brak punktów karnych państwowym systemie, który jest powszechnie dostępny pod nazwą Sprawdź swoje punkty karne. - Problemem społecznym są kierowcy wsiadający do samochodów i kierujący po spożyciu nadmiernej ilości alkoholu, którego stężenie w organizmie jest tak wysokie, że wyklucza prawo poruszania się po drogach publicznych. - Kancelaria Senatu Rzeczypospolitej Polskiej wydała specjalne opracowanie tematyczne Kary za prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości w wybranych krajach, nad którym warto się pochylić i przeczytać, aby świadomie zapobiegać pijaństwu za kierownicą. - Niemałą rolę odgrywają najbliżsi osób nadużywających alkoholu w każdej postaci spożywczej - bowiem to oni ponoszą bezpośrednie skutki zatrzymania kierowcy przez Policję. Bardzo często tragiczne skutki zdarzeń drogowych spowodowanych przez pijanych kierowców przenoszą się na małoletnie dzieci, życie rodzinne i opinię społęczną - chociaż ta nadal w Polsce jest dość tolerancyjna - bo nie podaje się do publicznej wiadomości przez Policję imion i nazwisk osób przyłapanych na jeździe pod wpływem alkoholu lub innych substancji zakłócających czynności psycho-fizyczne podczas jazdy samochodem. - A szkoda - bo sprawca jazdy pod wpływem... powinien być natychmiast poddawany ocenie społecznej i publicznej a karę dopiero wymierza sąd. Jednak tak nadal nie jest - co sprawia, że w społeczeństwie istnieje kilka promili obywateli lekceważących prawa innych obywateli do bezpieczeństwa publicznego. 

Patrząc na przesłane przez Policję informacje można odnieść wrażenie, że koło się zamyka. - Gminy i Państwo czerpią korzyści ze sprzedaży wyrobów akcyzowych - w tym alkoholi. Ludzie kupują i piją - bardzo często zapominając o człowieczeństwie po spożyciu nawet niewielkich ilości alkoholu. - Wtedy zaczyna się jazda... Tolerancja w rodzinach wobec kierowców pijących alkohol jest przesadnie duża a Ustawodawca nie kwapi się, aby uchwalić jako elementarną karę za prowadzenie pojazdów mechanicznych pod wpływem alkoholu lub innych substancji o podobnym działaniu - karę dożywotniego zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych - także o napędzie mięśni ludzkich, furmanek itp. - Zakaz włączania się do ruchu drogowego powinien być bolesny - tak samo, jak bolesna jest utrata osoby najbliższej lub mienia, które utraciliśmy wskutek jazdy pijaka samochodem i spowodowania kolizji lub wypadku - tym bardziej ze skutkiem śmiertelnym. Ale "Naród sprawuje włądzę przez swoich przedstawicieli lub bezpośrednio" - o czym stanowi art. 4 punkt 2 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej. - Jeżeli Sejm RP i Senat RP oraz Prezydent RP nie potrafią powstrzymać terroru na drogach publicznych dokonywanego przez pijanych kierowców - to my naród mamy do tego prawo.

Ostatnia - bo dzisiejsza aktualizacja MAPY WYPADKÓW DROGOWYCH ZE SKUTKIEM ŚMIERTELNYM – WAKACJE 2019 nie przemawia do ludzi - zwłaszcza tych, którzy alkohol traktują jak wodę. A wystarczy, aby organ ustawodawczy oraz Policja powołali się na zdolność do logicznego myślenia - test psychologiczny tak co dwa lata - bo przecież można sprawdzić, czy kierowca potrafi rozróżniać stan trzeźwości od nietrzeźwości - aby zaczęło być w państwie bezpieczniej na drogach. - Reagujmy na pijaństwo - szczególnie za kierownicą? - Dlaczego w małżeństwie jedno pije a drugie nie reaguje? Przecież skutki zdarzeń za kierownicą pojazdu dotykają tych, którzy pozostają z problemami w domu. - Dlaczego przełożeni w pracy - jak to było w tym przypadku - Policjant korpusu oficerskiego KPP w Suchej Beskidzkiej uchybił prawu - oczekuje na rozstrzygnięcie czynności prokuratury i sądu - zabrakło czynnika wieloletniej współpracy oficerskiej w celach zapobiegania problemowi alkoholowemu w Policji? - Oczywiście każdy odpowiada za siebie - lecz honor oficerski nie pozwala na tolerowanie problemów tego typu w swoim środowisku - tym bardziej, że art. 68 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej gwarantuje nam prawo do ochrony zdrowia. - Ochrona zdrowia - to także obowiązki przełożonych - którzy widzą co się dzieje w pracy bi jak funkcjonuje podwładny w społeczeństwie. Tym bardziej w Policji. - Dlatego, że ryba psuje się od głowy zapobiegajmy szerzeniu się nadużywaniu alkoholu wśród naszych bliskich, wśród pracowników - reagujmy na to w sklepie z alkoholem (istnieje zakaz sprzedaży alkoholu osobom nietrzeźwym lub nawet tylko wyglądającym na nietrzeźwe) oraz w lokalach oferujących alkohol do spożycia na miejscu - unikniemy wielu tragedii ludzkich, jakie niesie pijaństwo za kierownicą. A takich komunikatów jest wiele: KPP w Suchej Beskidzkiej informuje o alarmujących wydarzeniach minionego tygodnia - zbyt wiele.