Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek spotkał się z Zespołem „Góralskie Nutki”, który działa przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym im. Eugenii Chrzanowicz w Pewli Wielkiej. Wydarzenie było okazją do prezentacji twórczości artystycznej młodych muzyków oraz uhonorowania wieloletniej dyrektor placówki i opiekunki zespołu.


– Bardzo wam dziękuję za waszą postawę, za wasze serca i śpiew. Jesteście gwarancją, że w przyszłości Polska będzie Polską – powiedział minister edukacji i nauki po występie zespołu „Góralskie Nutki”.

Minister Przemysław Czarnek w rozmowie z młodymi muzykami podkreślał znaczenie edukacji szkolnej dla przyszłej kariery i rozwoju zawodowego. Dzielił się refleksjami na temat pracy naukowej. Odpowiadał także na pytania związane z funkcją ministra edukacji i nauki.

Spotkanie z młodymi muzykami było do okazją prezentacji twórczości muzycznej artystów z zespołu „Góralskie Nutki”. Podziękowanie i wyróżnienie odebrała także wieloletnia dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Pewli Wielkiej - Lucyna Słowik.

Zespół folklorystyczny „Góralskie Nutki”

Zespół powstał w 2004 r. z inicjatywy Lucyny Słowik – dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Pewli Wielkiej.

Do zespołu należą dzieci z oddziałów przedszkolnych oraz uczniowie szkoły podstawowej. W występach gościnnych uczestniczą także absolwenci placówki.

Działalność zespołu koncertuje się na kultywowaniu i promowaniu folkloru góralskiego – muzyki, śpiewu, tańca, tradycyjnego ubioru oraz gry na instrumentach regionalnych. Grupa regularnie uczestniczy w festiwalach i przeglądach twórczości artystycznej. Do zespołu należą także uczniowie z niepełnosprawnościami. Działalność muzyczna pomaga im pokonywać własne ograniczenia, wzmacnia wiarę we własne siły i umożliwia pełniejsze funkcjonowanie w społeczeństwie.


Ministerstwo Edukacji i Nauki

opublikowano: 22.06.2022
zdjęcia: archiwum MEiN gov.pl