Telewizja Polska poszerza dostępność kanału TVP 4K o sieci kablowe i dystrybucję satelitarną. Mecze UEFA EURO 2020 w jakości UHD będą mogli oglądać widzowie posiadający odbiorniki telewizyjne UHD/4K i korzystający z usług UPC (pozycja 20), Canal+ (pozycja 136), Orange IPTV (pozycja 65), Vectra (pozycja 222), Multimedia Polska (pozycja 222), Toya (pozycja 421), Inea (pozycja 129), SGT (pozycja 195) oraz między innymi PROMAX, Telewizji Kablowej Winogrady, Telpol i Elsat.


Program TVP 4K znajdzie się w ofercie operatorów sieci kablowych i w dystrybucji satelitarnej oraz w Naziemnej Telewizji Cyfrowej, w ramach testów nowego standardu nadawania DVB-T2/HEVC.


- Telewizja Polska konsekwentnie dostarcza swoim widzom rozrywkę na najwyższym poziomie. Jako nowoczesny nadawca, na czas UEFA EURO 2020, uruchomiliśmy kanał TVP 4K. Dzięki temu, widzowie w całej Polsce, zarówno ci korzystający z bezpłatnej telewizji naziemnej, jak i z oferty przygotowanych technicznie operatorów kablowych i satelitarnych, będą mogli obejrzeć UEFA EURO 2020 w jakości UHD, co jest wydarzeniem przełomowym i bez precedensu – mówi Marcin Klepacki, Dyrektor Biura Dystrybucji Telewizji Polskiej.

Program TVP 4K zostanie uruchomiony specjalnie na czas UEFA EURO 2020 przez Telewizję Polską, która jest jedynym oficjalnym nadawcą europejskiego czempionatu w Polsce. Widzowie obejrzą za jego pośrednictwem transmisje i retransmisje wszystkich meczów rozgrywanych podczas UEFA EURO 2020, wraz z wejściami studyjnymi przygotowanymi przez redakcję TVP Sport, w jakości UHD z poszerzoną paletą barw i dźwiękiem przestrzennym Dolby Atmos. TVP 4K będzie można oglądać także po zakończeniu rozgrywek EURO aż do 11 sierpnia b.r. Program będzie również dostępny dla widzów korzystających z NTC w ramach testów nowego standardu nadawania DVB-T2/HEVC na pozycji LCN-82 i obejmie swoim naziemnym zasięgiem nadawczym 90% populacji kraju. Jest to wydarzenie przełomowe, gdyż TVP 4K to pierwszy kanał w jakości UHD dostępny dla odbiorców cyfrowej telewizji naziemnej bezpłatnie, w trakcie rozgrywek tak prestiżowego turnieju, jakim jest UEFA EURO 2020. Aby odbierać program TVP 4K, konieczne jest posiadanie telewizora wyposażonego w zintegrowany tuner DVB-T2 i obsługującego kodek HEVC lub tuner zewnętrzny DVB-T2/HEVC, podłączony do naziemnego źródła sygnału antenowego. Dodatkowo odbiornik telewizyjny musi mieć matrycę 4K/UHD.

Telewizory podłączone do sygnału naziemnego powinny automatycznie przestroić się i znaleźć nowy program na liście. Może również zdarzyć się, że trzeba będzie ręcznie wyszukać program na odbiorniku telewizyjnym lub zresetować dekoder zewnętrzny poprzez chwilowe odłączenie go od zasilania.


Centrum Informacji TVP
opublikowano: 11.06.2021 12:27