
| Źródło: Centralny Zarząd Służby Więziennej
Na co może liczyć osoba niepełnosprawna w areszcie śledczym lub zakładzie karnym

W związku z uchwaleniem przez Parlament Europejski zakazu obrotu - handlu - co za tym idzie zamawiania przez podmioty takie, jak ZK i areszty - sztućców plastikowych - a obecnie używane w jednostkach podległych Służbie Więziennej takie sztućce są używane (informacja ogólnie dostępna) - to jak to wygląda w planach Służby Więziennej w odniesieniu do realizacji wskazanych zmian, o których m.in. pisałam na portalu:
https://suski.dlawas.info/wiadomosci/parlament-europejski-poparl-wprowadzenie-do-2021-r-zakazu-sprzedazy-plastikowych-sztuccow-slomek-i-mieszadelek/cid,12328,a
- Generalna Dyrekcja Służby Więziennej poinformowała:
Ad 1) Służba Więzienna nie gromadzi statystyk w zakresie o który Pani pyta.
Ad 2) Osoby niepełnosprawne odbywające karę pozbawienia wolności, tymczasowo aresztowane lub ukarane podlegają tym samym rygorom i obostrzeniom, co pozostała część populacji osadzonych. Mając jednak na względzie ograniczone możliwości wykonywania niektórych funkcji życiowych przez takie osoby, przede wszystkim w zakresie poruszania się, Służba Więzienna systematycznie podejmuje działania na rzecz poprawy warunków funkcjonowania tych osób w warunkach izolacji więziennej. Na przykład w obiektach nowobudowanych, każdorazowo przewiduje się tworzenie miejsc zakwaterowania dla osób niepełnosprawnych. Dostosowuje się także istniejące budynki lub ich części, oraz tereny przyległe, do potrzeb takich osób. W ostatnich latach, podjęte działania w tym zakresie, polegały między innymi na:
- zakupie i montażu platform;
- dostosowywaniu węzłów sanitarnych;
- wykonaniu podjazdów;
- poszerzaniu otworów drzwiowych;
- likwidacji progów i różnic w poziomie podłóg;
- wykonaniu zabezpieczeń antypoślizgowych;
- dostosowaniu miejsc parkingowych;
- odpowiednim dla potrzeb przystosowaniu cel mieszkalnych wraz z sanitariatami;
- zakupie i montażu dźwigów osobowych (wind).
Innym przykładem zaangażowania Służby Więziennej w poprawę warunków dla osób z niepełnosprawnością fizyczną, jest zakup w 2017 r. taboru samochodów dostosowanych do przewozu osób na wózkach inwalidzkich. Obecnie każdy Okręgowy Inspektorat Służby Więziennej dysponuje takim pojazdem.
Odnosząc się do kwestii warunków bytowych dla osób z niepełnosprawnością fizyczną w zależności od płci, należy stwierdzić, że Więziennictwo traktuje na równi potrzeby niepełnosprawnych kobiet i mężczyzn, a swoje przedsięwzięcia w tym zakresie kieruje równolegle do obu grup społecznych. Należy jednak pamiętać, iż podstawową zasadą jest, że kobiety odbywają karę pozbawienia wolności oddzielnie od mężczyzn (art. 87 §1 KKW), mają zagwarantowany szerszy dostęp do ciepłej wody, zwiększoną ilość kąpieli i szereg innych różnic wynikających z Kodeksu Karnego Wykonawczego i regulaminów organizacyjno-porządkowych wykonywania tymczasowego aresztowania i kary pozbawienia wolności, jednak te regulacje dotyczą całej populacji osadzonych, w tym również osób z niepełnosprawnością fizyczną i nie mogą powodować zróżnicowania w warunkach odbywania kary przez niepełnosprawne kobiety lub mężczyzn.
Należy dodać, że Służba Więzienna, realizując zadania na rzecz niepełnosprawnych fizycznie, nie ogranicza się wyłącznie do potrzeb osób tymczasowo aresztowanych lub odbywających karę pozbawienia wolności w polskich więzieniach, ale wychodzi również naprzeciw potrzebom osób przybywającym z wolności, tj. interesantom i osobom odwiedzającym swoich bliskich.
Ad 3) Według posiadanych przez Służbę Więzienną informacji, dotyczących uchwalenia przez Parlament Europejski zakazu obrotu i handlu przedmiotami plastikowymi, jak: sztućce, naczynia, słomki do napojów czy patyczki do uszu, zakaz ten ma dotyczyć artykułów jednorazowego użytku. Przedmioty sprzętu stołowego, wydawane osadzonym są wykonane z tworzywa sztucznego, jednak trzeba zaznaczyć, że są to przedmioty wielokrotnego użytku. W związku z powyższym uznać należy, że wspomniany zakaz Parlamentu Europejskiego nie będzie dotyczył sprzętu stołowego stosowanego w zakładach karnych i aresztach śledczych, a co za tym idzie, Służba Więzienna nie przewiduje dokonywania zmian w powyższym zakresie.
mjr Bartłomiej Turbiarz
zastępująca rzecznika prasowego Dyrektora Generalnego Służby Więziennej Centralny Zarząd Służby Więziennej
przesłano: 23.07.2019 / foto tematyczne: Służba Więzienna
Napisz komentarz
Komentujesz jako: Gość Facebook Zaloguj