W związku z pożarami lasów w środkowej części Szwecji, polski rząd podjął decyzję o udzieleniu wsparcia. W sobotę (21 lipca br.) ze Świnoujścia wyruszy grupa prawie 140 strażaków, którzy będą pomagali szwedzkim ratownikom. Do Szwecji pojadą również 44 wozy ratowniczo-gaśnicze.

Wyjazd do Szwecji związany jest z oficjalną prośbą tamtejszych władz, które za pośrednictwem Europejskiego Mechanizmu Ochrony Ludności zwróciły się o wsparcie ratownicze w walce z pożarami lasów. Pożary są skutkiem fali upałów, z którymi od kilku dni zmaga się cała Skandynawia.
W odpowiedzi na prośbę szwedzkich władz, MSWiA złożyło ofertę pomocy. Dziś (20 lipca br.) w godzinach porannych Szwecja zaakceptowała wsparcie polskich strażaków.
Już jutro (21 lipca br.) konwój Państwowej Straży Pożarnej wyruszy do Szwecji. W skład grupy wchodzi prawie 140 strażaków oraz 44 pojazdy ratowniczo-gaśnicze.W akcji gaszenia pożarów wezmą udział głównie ratownicy z województwa zachodniopomorskiego i wielkopolskiego (po 65 strażaków i po 20 pojazdów z każdego z tych województw). Dodatkowo wesprą ich strażacy z Mazowsza i Komendy Głównej PSP (9 ratowników i 4 pojazdy).

Grupa uda się promem ze Świnoujścia do Trelleborga, skąd dalej przejedzie do wyznaczonego miejsca działań – miejscowość Sveg w środkowej Szwecji.Misja planowana jest na okres do 14 dni. W tym czasie polscy strażacy będą samowystarczalni pod względem logistycznym (własne namioty i wyżywienie) oraz medycznym (w skład grupy wchodzą również ratownicy medyczni).Europejski Mechanizm Ochrony Ludności jest systemem międzynarodowej pomocy ratowniczej nadzorowanym i organizowanym przez Dyrekcję Generalną ds. Pomocy Humanitarnej i Ochrony Ludności (DG ECHO) Komisji Europejskiej. System ma wspierać państwa, które zostały dotknięte katastrofą wymagającą międzynarodowej interwencji ratowniczej.

W systemie wykorzystywane są specjalistyczne grupy ratownicze tworzone przez kraje członkowskie Mechanizmu (28 krajów członkowskich UE oraz Islandię, Norwegię, Czarnogórę, Macedonię oraz Turcję).

Źródło: https://premier.gov.pl
Zdjęcia: mł. bryg. Sławomir Brandt, kpt. Michał Kucierski
Wprowadził: Wydział Prewencji Społecznej KG PSP

Aktualizacja 23.07.2018

Walka z żywiołem ognia nie zna granic państwowych

16 lipca Szwecja uruchomiła unijny mechanizm ochrony ludności i od tego czasu wnioskowała o pomoc ratowniczą lotniczą i naziemną. W odpowiedzi Włochy i Francja wysłały samoloty gaśnicze, Niemcy i Litwa wysłały helikoptery gaśnicze, Polska i Dania wystały naziemne siły przeciwpożarowe. Całkowita pomoc uzyskana dzięki unijnemu mechanizmowi ochrony ludności obejmuje obecnie pięć samolotów, sześć śmigłowców, 67 pojazdów i 340 strażaków. Dalsze oferty złożyły Austria, Portugalia i Niemcy. Norwegia wspiera działania przeciwpożarowe dzięki pomocy dwustronnej.

W odpowiedzi na wnioskowaną pomoc, polski rząd podjął decyzję o udzieleniu wsparcia.

Strażacy Państwowej Straży Pożarnej wyruszyli do Szwecji w ubiegły piątek (20 lipca) w sile dwóch modułów gaśniczych przeznaczonych do gaszenia pożarów lasu z wykorzystaniem samochodów. W walce z żywiołem będzie pomagało Szwedom prawie 140 polskich strażaków, mając do dyspozycji 44 wozy ratowniczo-gaśnicze. Do wyznaczonego miejsca działań w miejscowość Sveg w środkowej Szwecji, dotarli w niedzielny wieczór (22 lipca). Dzisiaj (23 lipca) odbyło się posiedzenie sztabu, po którym zostały przydzielone zadania. Jest przeprowadzane rozpoznanie rejonu. Obszar, na którym mają prowadzić działania gaśnicze ma powierzchnię kilku tysięcy hektarów lasu.

Sytuacja w Szwecji

W ciągu ostatnich 24 godzin włoskie i francuskie samoloty przeprowadziły 223 zrzuty wody na pięć wielkich pożarów w rejonie Gävleborg w pobliżu wsi Kȧrböle, gdzie ponad 100 osób zostało już wcześniej ewakuowanych z wyprzedzeniem.

Na dzień 21 lipca Szwecja informuje o trwających w całym kraju 70 pożarach lasów, o 45 więcej niż dnia poprzedniego. 15 pożarów jest poza kontrolą. Na północy kraju po południu wyładowania atmosferyczne spowodowały około 35 kolejnych pożarów lasów. Najnowsze szacunki dotyczące obszaru dotkniętego pożarami lasów wynoszą 30 000 ha. Choć w nocy odnotowano lekkie, rozległe deszcze, prognozy pogody na nadchodzące tygodnie przewidują ciepłą pogodę i suszę. Władze krajowe przygotowują się do długotrwałych działań w celu opanowania sytuacji.

Opracowanie: Krajowe Centrum Koordynacji Ratownictwa i Ochrony Ludności KG PSP i Wydział Prewencji Społecznej KG PSP