
| Źródło: bip.malopolska.pl/umwm
UMWM w Krakowie informuje: Wpis produktu rolnego, środka spożywczego lub napoju spirytusowego na Listę Produktów Tradycyjnych

Szczegółowa procedura umieszczania produktu na Liście Produktów Tradycyjnych:
- złożenie wniosku do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego, Departament Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich,
- ocena formalna wniosku przez Marszałka Województwa Małopolskiego,
- opinia izby zrzeszającej podmioty wytwarzające produkty tradycyjne, regionalne i lokalne (termin 30 dni - w przypadku niewydania opinii w tym czasie wymóg zasięgnięcia opinii uważa się za spełniony),
- ocena merytoryczna wniosku przez Radę ds. Produktów Tradycyjnych i Dziedzictwa Kulinarnego,
- przesłanie kopii dokumentacji do weryfikacji przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi,
- wpis produktu na Listę Produktów Tradycyjnych przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi,
- przesłanie informacji Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi do podmiotu składającego wniosek o wpisie produktu na Listę Produktów Tradycyjnych.
W przypadku nie spełnienia wymagań określonych w art. 46 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 9 marca 2023 r. o rejestracji i ochronie nazw pochodzenia, oznaczeń geograficznych oraz gwarantowanych tradycyjnych specjalności produktów rolnych i środków spożywczych, win lub napojów spirytusowych oraz o produktach tradycyjnych marszałek województwa wydaje decyzję o odmowie przekazania ministrowi dokumentów, o których mowa wyżej.
Kogo dotyczy usługa?
Wnioskodawcami mogą być osoby fizyczne, osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej wytwarzające dany produkt rolny, środek spożywczy lub napój spirytusowy.
Na Listę Produktów Tradycyjnych mogą być wpisane produkty rolne i środki spożywcze, o których mowa w załączniku I do Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej i w załączniku I do rozporządzenia nr 1151/2012 w sprawie systemów jakości produktów rolnych i środków spożywczych, a także napoje spirytusowe, których jakość lub wyjątkowe cechy i właściwości wynikają ze stosowania tradycyjnych metod produkcji, stanowią element dziedzictwa kulturowego regionu, w którym są wytwarzane oraz są elementem tożsamości społeczności lokalnej.
Za tradycyjne metody produkcji uważa się metody wykorzystywane co najmniej od 25 lat.
Podstawy prawne:
- Ustawa z dnia 9 marca 2023 r. o rejestracji i ochronie nazw pochodzenia, oznaczeń geograficznych oraz gwarantowanych tradycyjnych specjalności produktów rolnych i środków spożywczych, win lub napojów spirytusowych oraz o produktach tradycyjnych (Dz.U z 2023 r. poz. 588)
- Rozporządzenie MRiRW z 22 marca 2005 r. w sprawie wzoru wniosku o wpis na listę produktów tradycyjnych (Dz.U. z 2005 r. Nr 58, poz. 509)
Wymagane dokumenty:
- Wniosek o wpis na Listę Produktów Tradycyjnych,
- Dokumentacja potwierdzająca co najmniej 25-letnią tradycję wytwarzania produktu np. wywiady etnograficzne, kopie publikacji,
- Streszczenie dotyczące produktu,
- Dokumentacja fotograficzna,
- Oświadczenie dla Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego dotyczące autorskich praw majątkowych,
- Klauzula informacyjna RODO.
- Wniosek wraz z załącznikami złożony na informatycznym nośniku danych.
Formularze i wnioski:
Formularze, wnioski i inne dokumenty są do pobrania w sekcji „Załączniki”. [ ]
Jak i gdzie złożyć dokumenty?
drogą pocztową
Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego
Departament Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich
30-017 Kraków, ul. Racławicka nr 56
Miejsce składania dokumentów
Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego
ul. Racławicka 56, 30-017 Kraków
Dziennik Podawczy, budynek B, parter
Godziny otwarcia: poniedziałek - piątek 8:00 - 16:00
Czas realizacji
Procedura wpisu produktu na Listę Produktów Tradycyjnych trwa kilka miesięcy. Ocena formalna prawidłowo sporządzonego wniosku wraz z wymaganymi załącznikami trwa do 30 dni.
Następnie zgodnie z art. 49 ust. 2. ustawy z dnia 9 marca 2023 r. o rejestracji i ochronie nazw pochodzenia, oznaczeń geograficznych oraz gwarantowanych tradycyjnych specjalności produktów rolnych i środków spożywczych, win lub napojów spirytusowych oraz o produktach tradycyjnych marszałek województwa zwraca się do izby gospodarczej zrzeszającej podmioty wytwarzające produkty tradycyjne o wyrażenie opinii w zakresie spełnienia przez produkt wymagań określonych w art. 46 ust. 1 i 2 ustawy. W przypadku niewydania opinii w terminie 30 dni przez Izbę wymóg zasięgnięcia opinii uważa się za spełniony. Wniosek o wpis produktu na Listę Produktów Tradycyjnych w dalszej kolejności jest opiniowany przez Radę ds. Produktów Tradycyjnych i Dziedzictwa Kulinarnego organu opiniodawczo-doradczego Marszałka Województwa Małopolskiego. Na koniec kopia pozytywnie zaopiniowanego wniosku przekazywana jest do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Departament realizujący usługę: Departament Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich
Kontakt w sprawie
Departament Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich
Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego
30-017 Kraków, ul. Racławicka nr 56
tel. 12 63 03 580, fax. 12 63 03 579
Zespół Rolnictwa
Agnieszka Dziwisz
tel. 12 63 03 240
e-mail: agnieszka.dziwisz@umwm.malopolska.pl ;
WIĘCEJ W BIP /przekierowanie/ >> TUTAJ >>;
opublikowano: 12.05.2023 / foto tematyczne: archiwum UMWM w Krakowie
Napisz komentarz
Komentujesz jako: Gość Facebook Zaloguj