| Źródło: knf.gov.pl

Skomentuj

Crowdfunding

Finansowanie udziałowe, tzw. crowdfunding udziałowy („equity crowdfunding”) lub inwestycje udziałowe, to alternatywny model finansowania biznesu, który polega na zaangażowaniu indywidualnego inwestora w spółkę poprzez objęcie jej udziałów lub akcji. W zamian za wydane udziały lub akcje spółka pozyskuje, co do zasady, bezzwrotny kapitał. Oznacza to, że z chwilą objęcia udziałów czy akcji przez inwestora, spółka przestaje być zobowiązana wobec nowego wspólnika z tytułu zwrotu zainwestowanych środków.

W zamian za pozyskane środki, spółki oferują możliwość pomnożenia zainwestowanego kapitału. Z reguły informują o prawie do dywidendy oraz planach wejściach spółki na NewConnect czy Giełdę Papierów Wartościowych, co umożliwić ma inwestorom ewentualną sprzedaż walorów. W rzeczywistości wiele z tych zapewnień to część profesjonalnie przygotowanej kampanii marketingowej, której celem jest przekonanie inwestorów do wzięcia udziału w projekcie.

W związku z tym, że rynek finansowania społecznościowego w Polsce, dociera do coraz większej liczby osób, warto zwrócić uwagę, że crowdfunding tak jak wszystkie inne formy inwestowania, niesie ze sobą ryzyko utraty kapitału.

Poniżej znajdują się najważniejsze informacje o tego rodzaju inwestycjach, z którymi każdy inwestor powinien się zapoznać rozpoczynając swoją przygodę z crowdfundingiem. 

Zanim zainwestujesz:

  • Pamiętaj, że spółki chcą pozyskać kapitał, więc będą chciały zaprezentować swoje projekty jak najkorzystniej

  • Nie inwestuj więcej pieniędzy niż możesz stracić 

  • Sprawdź czy odpowiednio zdywersyfikowałeś swoje inwestycje

  • Inwestuj tylko w te projekty, które są dla ciebie jasne i zrozumiałe

  • Upewnij się, czy i kiedy będziesz mógł wyjść z inwestycji i na jakich zasadach

  • Pamiętaj, że każda inwestycja na rynku finansowym jest obarczona ryzykiemWIĘCEJ INFORMACJI O DZIAŁALNOŚCI FINANSOWEJ ZNAJDZIESZ TUTAJ >>;

REKLAMAPublikacja:

Maria Moczydlak

Maria Moczydlak Redaktor Naczelna / Wydawca suskiDlaWas.info F.U.H. Maria M. Maria Moczydlak


Więcej od - Maria Moczydlak

Napisz komentarz

Komentujesz jako: Gość Facebook Zaloguj
Jak chcesz się przedstawić?