
| Źródło: Urzędy centralne gov.pl
Małe kleszcze – duże problemy zdrowotne

Kleszcze stanowią zagrożenie nie tylko dla ludzi, atakują także psy i koty. Oglądajmy dokładnie także skórę naszego pupila.
Kiedy i gdzie spotkamy kleszcza
Gdy temperatura w ciągu doby przekroczy 5-7°C i jest wilgotno, kleszcze rozpoczynają swoją aktywność. Natrafić na nie można w lesie, na łące, w parku, na placu zabaw, w trawniku przydomowym, na żywopłocie.
Larwy kleszczy są zazwyczaj spotykane w trawie do 30 cm, nimfy – w trawach i roślinach niższych niż 1 m, a dorosłe postaci kleszczy na chwastach i krzewach do 1,5 m.
Jak uchronić się przed kleszczem
Przed wyjściem na tereny zielone należy ubrać się tak, aby zakryć całe ciało. Długie spodnie, koszula z długim rękawem i kapelusz znacznie utrudni drogę kleszcza do naszej skóry.
Wybierając jasną odzież, szybciej i łatwiej dostrzeżemy pajęczaka.
Dodatkową ochronę zapewnimy sobie używając repelenty i inne preparaty odstraszające. Pamiętajmy o stosowaniu ich zgodnie z zaleceniami na etykiecie.
Po powrocie dokładnie obejrzyjmy ciało. Ugryzienie kleszcza jest bezbolesne i może on pozostać niezauważony nawet przez kilka dni. Szczególną uwagę zwróćmy na miejsca, w których skóra jest cienka i dobrze ukrwiona. Tam kleszcze wbijają się najczęściej. Należy również wyczesać włosy, wziąć prysznic, a ubranie wytrzepać.
Jak usunąć kleszcza
Jeśli kleszcz wczepił się w twoje ciało – nie panikuj. Najważniejsze jest, żeby go jak najszybciej usunąć. Można użyć pęsety lub innych zestawów dostępnych w aptece. Jeżeli usuwasz kleszcza pęsetą - chwyć go jak najbliżej skóry. Nie zgniataj, nie przekręcaj- usuń go zdecydowanym ruchem poprzez pociągnięcie go pionowo do góry. Zdezynfekuj miejsce wkłucia kleszcza i pęsetę. Dokładnie umyj ręce. Obserwuj miejsce wkłucia przez kolejny miesiąc.
Nie smaruj kleszcza masłem, innymi tłuszczami, alkoholem czy innymi substancjami.
Najczęstsze choroby od kleszczy to borelioza i kleszczowe zapalenie mózgu (KZM).
Objawem boreliozy jest często tzw. rumień wędrujący, który ujawnia się zwykle po 3-30 dniach od ukłucia kleszcza, ale okres wylegania może trwać do 3 miesięcy. Zakażenie nie przenosi się między ludźmi. Każdy niepokojący objaw należy skonsultować z lekarzem.
Ważne!
Przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu jest szczepionka. Szczepienie zaleca się osobom przebywającym na terenach o nasilonym występowaniu tej choroby.
opublikowano: 14.04.2023 / foto: gov.pl
WARTO PRZECZYTAĆ:
Nie wyrzucajmy kleszcza, który nas ugryzł;

Jak radzić sobie z ukąszeniami owadów i pajęczaków;
Obiecująca szczepionka przeciwko boreliozie;
Napisz komentarz
Komentujesz jako: Gość Facebook Zaloguj