Redakcja co pół roku publikuje statystyki policyjne dotyczące samobójstw i prób samobójczych, oraz zdarzeń skutkujących śmiercią. Do czasu zebrania pełnych danych za drugie półrocze roku 2021 - wstrzymana jest publikacja takich danych. Tymczasem już można opublikować statystyki z powiatu suskiego.


Próby samobójcze i samobójstwa - to, bardzo poważny problem społeczny, który przenosi się na rodziny, lokalne społeczności. Trauma towarzysząca takim zdarzeniom zostawia "blizny" i stawia znaki zapytania - dlaczego tak się stało. 

W dniu 11 lutego br. - asp. szt. Wojciech Copija, oficer prasowy KPP w Suchej Beskidzkiej - przesłał informację:

W okresie od 01.07.2021 r. do dnia 31.12.2021 r. odnotowano na terenie powiatu suskiego :

- 24 próby samobójcze;

- 8 samobójstw.


W pierwszym półroczu roku 2021 takich zdarzeń było:

- liczba osób, które targnęły się na życie skutecznie: 13

- liczba osób, które targnęły się na życie ale je uratowano: 28

Bilans roczny 2021 - to:

- 43 próby samobójcze,

- 21 samobójstw.

Dużo! Za dużo! - To, być może skutki stanu epidemii COVID-19, ale zapewne nie do końca. - Polityka rady powiatowej, rad miast, miejskich i rad gmin - nie jest transparentna - pomoc osobom w kryzysie psychicznym nie jest zapewne na poziomie, jaki powinien od wielu lata cechować działania samorządów. - Co, ze zdrowiem psychicznym mieszkańców powiatu suskiego? - Czy, w samorządach dostatecznie zapewnia się dostęp do psychiatry i psychologa? Temat "tabu" na sesjach rad jednostek samorządów terytorialnych w całym powiecie suskim. - Problemy dzieci i nastolatków zaspokaja Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Makowie Podhalańskim, dokąd trafiają uczniowie z rodzicami. Dorośli radzą sobie różnie - często poprzez alkohol, często wychodzą z domu i nie wracają już nigdy. - Policja, jednak podając statystyki nie wskazuje wieku osób, które podjęły próbę samobójczą, lub skutecznie targnęły się na życie. Brakuje także podziału na gminy w powiecie suskim.

Dwadzieścia jeden samobójstw w powiecie suskim - tylko w ciągu roku 2021! To, alarmujące dane! - Niestety, podczas sesji rady powiatu suskiego - na ten temat radni milczą! Sesje odbywają się przeciętnie raz w miesiącu - ale ani razu w roku 2021 - nie było mowy o tym, że ludzie się zabijają - bo... - być może nie ma pomocnej dłoni! Samorząd powiatowy nie robi być może nic, aby odmienić los samobójców. Policja dość enigmatycznie prowadzi prewencję - ale komendanci KP i KPP - nie dokładają starań, aby współpracować z mediami prasowymi, co może przedkładać się na nieskuteczną prewencję policyjną. - Dzielnicowi, nie mają praktycznie żadnych relacji z mediami prasowymi - są oczywiście wskazywani w BIP KPP w Suchej Beskidzkiej, są wskazywani [bez wizerunków] na stronie internetowej o charakterze propagandowym - prowadzonej przez KPP w Suchej Beskidzkiej. - Jednak dla opinii publicznej to niewystarczający przekaz od Policji, która ma obowiązek informowania prasę niezależną od finansowania publicznego.

Masz podejrzenie, że ktoś w rodzinie, ktoś znajomy - ma myśli samobójcze, ma niską ocenę własnej osoby, nie radzi sobie z problemami - nie czekaj - podaj pomocną dłoń!

POLECANE /przekierowanie/ INSTYTUT WYMIARU SPRAWIEDLIWOŚCI Przestępstwo doprowadzenia człowieka do targnięcia się na własne życie (art. 151 k.k.) – analiza akt sądowych;fotokolaż tytułowy: suskiDlaWas.info

Warto przeczytaćSamobójstwa – może być ich dużo mniej;


źródło: zdrowie.pap.pl