| Źródło: gov.pl / rcb.gov.pl

Skomentuj jako pierwszy!

4 lutego 2021 r. Raport zakażeń koronawirusem (SARS-CoV-2), epidemia COVID-19 / SZCZEPIENIA: powiat suski, województwo małopolskie, Polska

Dane pochodzą z Ministerstwa Zdrowia z dnia 04.02.2021 10:30









METODYKA

  1. Dzienna liczba zakażonych = liczba osób z pozytywnym wynikiem zaraportowanych przez laboratoria do systemu EWP w ciągu ostatniej doby (osoby z unikalnym numerem PESEL)
  2. Korekty – w systemie raportowym, w indywidualnych przypadkach wyniki mogą zmienić się wstecznie na skutek wprowadzanych korekt. Korekty mogą dotyczyć również danych adresowych lub danych osobowych. Co za tym idzie, globalna liczba przypadków będzie wyliczana na każdy dzień od nowa, a zmiana tej wartości w określonym przedziale czasu może nie być równa sumie wszystkich nowych przypadków zaraportowanych w poszczególnych dniach tego okresu.
  3. Pozytywne wyniki testów antygenowych i komercyjnych są uwzględniane na bieżąco w prezentowanych danych
  4. Zgony uwzględniają zarówno śmierć danej osoby wyłącznie z powodu COVID-19, jak i współistnienia COVID-19 z innymi chorobami. W indywidualnych przypadkach, po weryfikacji medycznej lub ponownym zaraportowaniu powód zgonu danej osoby może zostać zmieniony. 
  5. W raportach dziennych występują przypadki zaraportowania wyniku dodatniego bez przypisania do konkretnego województwa i powiatu, w związku z brakiem adresu pacjenta po stronie laboratorium. Wskazani pacjenci będą przypisywani do województw i powiatów przez stacje sanitarno-epidemiologiczne.

Raport szczepień przeciwko COVID-19



Opublikowano: 04.02.2021

RCB: RAPORT DOBOWY COVID-19 04.02.2021 (GODZ. 14.00)

Dziś przybyło 6 496 przypadków zakażenia, 444 zgony oraz 4 863 osoby, które wyzdrowiały.

Według stanu na 4 lutego, zarejestrowano 1 533 511 przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Zmarło 38 344 osoby, 1 288 163 wyzdrowiały. Aktualna liczba chorych to 207 004.  Liczba zajętych łóżek z powodu COVID-19 wynosi 12 945, a zajętych respiratorów 1 333. 151 201 osób poddano kwarantannie, przebadano 8 794 269 próbek.

Wykonano 1 461 578 szczepień przeciw COVID-19, z czego minionej doby 115 740. Liczba niepożądanych odczynów wynosi 1 096. Zutylizowano 3 238 dawek. Liczba dawek dostarczonych do Polski wynosi 1 986 090, z czego do punktów szczepień trafiło 1 780 255.

ZACHOROWANIA Z PODZIAŁEM NA WOJEWÓDZTWA


Największy dobowy wzrost zachorowań odnotowuje się w województwach:

  • mazowieckim o 960
  • kujawsko-pomorskim o 719
  • pomorskim o 564


ZAJĘTE ŁÓŻKA I RESPIRATORY ORAZ DANE DOT. SZCZEPIEŃ Z PODZIAŁEM NA WOJEWÓDZTWA


ZAPADALNOŚĆ NA 100 TYS. LUDNOŚCI


W Polsce 14-dniowa, skumulowana zapadalność na 100 tys. ludności wynosi 196,12 (według stanu opublikowanego 4 lutego). W krajach UE sąsiadujących z RP ten współczynnik wynosi:

  • w Niemczech – 218,4
  • w Czechach – 896,51
  • na Słowacji – 468,37
  • na Litwie - 533,29


NOWE UPRAWNIENIA DLA KRWIODAWCÓW


Na stronie Narodowego Funduszu Zdrowia opublikowana została informacja o nowych uprawnieniach dla krwiodawców, którzy oddadzą krew w czasie stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii. Każdemu, kto odda krew lub jej składniki, w tym osocze po chorobie COVID-19, przysługują:

  • 2 dni zwolnienia od pracy i czynności służbowych – w dniu oddania krwi (lub jej składników) oraz w dniu następnym;
  • 33% ulgi na przejazdy środkami publicznego transportu zbiorowego (ważne prze 6 miesięcy od dnia wystawienia zaświadczenia).


WSPARCIE DLA KLUBÓW SPORTOWYCH


Przedsiębiorcy prowadzący kluby sportowe będą mogli ubiegać się o wsparcie finansowe w ramach programu Tarcza Finansowa 2.0 Polskiego Funduszu Rozwoju dla mikro, małych i średnich firm. Działalność klubów sportowych została wprowadzona do listy dodatkowych 9 branż, szczególnie poszkodowanych w związku z pandemią koronawirusa. Wysokość wsparcia uzależniona będzie od liczby zatrudnianych pracowników. Kluby zatrudniające od 9 do 249 pracowników będą mogły otrzymać do 3,5 miliona złotych, mniejsze – zatrudniające do 9 osób mogą otrzymać 324 tysiące złotych subwencji.


SZCZEPIENIA SPORTOWCÓW


Ministerstwo Sportu poinformowało, że gdy tylko będzie to możliwe, podejmie działania w sprawie szczepień polskich sportowców, którzy będą reprezentowali Polskę na zawodach sportowych, w tym – przede wszystkim – podczas letnich Igrzysk Olimpijskich w Tokio. Sytuacja polskich sportowców jest monitorowana na bieżąco przez Ministerstwo Sportu, a zalecenia dotyczące startów w imprezach sportowych są przedmiotem nieustannych konsultacji od czasu wybuchu pandemii.


DŁUŻSZY TERMIN ROZLICZENIA


Minister Finansów Funduszy i Polityki Regionalnej zdecydował o wydaniu kolejnego rozporządzenia przedłużającego termin przekazania zaliczek na podatek i zryczałtowanego podatku dochodowego PIT. Projekt rozporządzenia obejmuje płatników, którzy ponieśli negatywne konsekwencje z powodu pandemii koronawirusa i ma na celu wsparcie płynności finansowej przedsiębiorców, a także przeciwdziałanie redukcji zatrudnienia.

SYTUACJA W SZKOŁACH


Ministerstwo Edukacji i Nauki poinformowało, że 3 lutego stacjonarnie pracowało 98,4% wszystkich szkół podstawowych (dotyczy klas I-III). Oznacza to, że w trybie tradycyjnym działało 14 276 placówek, w mieszanym – 197, zaś zdalnym – 30. Nauka odbywa się w ścisłym reżimie sanitarnym.


SYTUACJA NA ŚWIECIE

  • Według stanu opublikowanego 4 lutego br., odnotowano 103 446 897 przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2, w tym 2 236 386 zgonów.
  • Na obszarze Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG) potwierdzono 19 727 693 zachorowania i 473 139 zgonów. Najwięcej zachorowań odnotowano we Francji – 3 197 114, natomiast we Włoszech najwięcej ofiar śmiertelnych – 88 516.
  • Ministerstwo Zdrowia Wielkiej Brytanii poinformowało o podaniu dotychczas 10 milionów pierwszej dawki szczepionki przeciwko koronawirusowi w ramach masowego programu szczepień, który rozpoczął się na początku grudnia ubiegłego roku. W Wielkiej Brytanii podawane są szczepionki firm Pfizer/BioNTech i Oxford/AstraZeneca. Zatwierdzona została także szczepionka firmy Moderna i będzie ona dostępna w najbliższych miesiącach. Trwają także prace nad dopuszczeniem preparatu Novavax. Brytyjski Premier planuje poluzowanie ograniczeń od 22 lutego, a od 8 marca planowane jest ponowne otwarcie szkół.
  • W Holandii planowane jest wprowadzenie szybkich testów oddechowych na COVID-19. Ośrodki testowe w Amsterdamie jako pierwsze zaczęły używać maszyny SpiroNose, która w ciągu minuty wykrywa możliwość infekcji koronawirusa w wydychanym powietrzu. Po miesiącach prób holenderskie władze ds. zdrowia uznały, że SpiroNose jest wiarygodny w przypadku testów negatywnych. Po teście z wynikiem dodatnim konieczne jest przeprowadzenie innych testów, które dadzą odpowiedź na pytanie czy dana infekcja została wywołana koronawirusem. Holenderska służba zdrowia zamówiła około 1800 maszyn i planuje je wprowadzić do placówek testowych w całym kraju.
  • Wstępne dane izraleskiej kampanii szczepień przeciwko koronawirusowi pokazują, że szczepionka Pfizer/BioNTech chroni przed poważnym zachorowaniem, ale nie jest jeszcze jasne czy spowalnia także transmisję wirusa ani czy wspiera osiągnięcie odporności populacyjnej. Do tej pory zaszczepiono pierwszą dawką szczepionki 35 procent populacji. Prawie dwa miliony osób (w dziewięciomilionowym kraju), w wieku powyżej 60 lat, otrzymało także drugą dawkę szczepionki.
  • Pracownicy pakistańskiej służby zdrowia zostaną zaszczepieni chińską szczepionką Sinopharm, ale kraj liczący 220 milionów ludzi nadal nie jest gotowy na wprowadzenie masowych szczepień. Przewodniczący parlamentarnej komisji zdrowia przewiduje, że masowe szczepienia będą możliwe za około dwa miesiące. 17 milionów dawek szczepionki firmy AstraZeneca ma zostać przekazanych Pakistanowi w ramach systemu COVAX.
  • Organizatorzy Igrzysk Olimpijskich w Tokio zapowiedzieli, że zapewnienie bezpieczeństwa podczas letnich zawodów będzie najwyższym priorytetem. Komitet organizacyjny w Tokio, Międzynarodowy Komitet Olimpijski i Międzynarodowy Komitet Paraolimpijski przekazały wytyczne dla sportowców, którzy mają wziąć udział w letnich igrzyskach.
  • Brytyjska grupa farmaceutyczna GlaksoSmithKline i niemiecka firma biotechnologiczna CureVac ogłosiły plany wspólnego opracowania szczepionki na koronawirusa, która może być skuteczna przeciwko wielu wariantom wirusa. Prace mają rozpocząć się natychmiast, a wprowadzenie produktu planowane jest w 2022 roku, pod warunkiem uzyskania zgody organów regulacyjnych.

Opublikowano: 04.02.2021 Ostatnia aktualizacja publikacji: 04.02.2021 19:41


Publikacja:

Maria Moczydlak

Maria Moczydlak redaktor naczelna / wydawca prasowy suskiDlaWas.info F.U.H. Maria M. Maria Moczydlak


Więcej od - Maria Moczydlak

Napisz komentarz

Komentujesz jako: Gość Facebook Zaloguj
Jak chcesz się przedstawić?