25 lipca - obchodzimy Dzień Bezpiecznego Kierowcy. W tym dniu policjanci pragną przypomnieć kierowcom jak ważne jest przestrzeganie przepisów ruchu drogowego, a także kultura jazdy i poszanowanie innych użytkowników drogi.Dzisiaj, tj. 25 lipca br. w Dniu Św. Krzysztofa – patrona kierowców policjanci pragną zaapelować do kierowców o zachowanie ostrożności i stosowanie się do przepisów ruchu drogowego. Niech ten dzień będzie dla wszystkich okazją do refleksji i zastanowienia się czy swoim zachowaniem na drodze nie powodujemy zagrożenia dla siebie i innych.

Korzystajmy z drogi w sposób rozsądny i bezpieczny, a przede wszystkim:

  • zadbajmy o prawidłowy stan techniczny naszych pojazdów,
  • wybierając się w podróż pamiętajmy o zabraniu wymaganych do prowadzenia pojazdu dokumentów,
  • ruszajmy w podróż wyspani i wypoczęci, a przede wszystkim trzeźwi,
  • bezwzględnie pamiętajmy o korzystaniu z pasów bezpieczeństwa i stosowaniu urządzeń do przewozu dzieci,
  • wyruszając w dłuższą trasę, zaplanujmy sobie przerwy, by móc przez całą podróż zachować właściwą koncentrację.

Na drodze jest miejsce dla wszystkich, a to czy dojedziemy do celu, w głównej mierze zależy od nas samych. Postawmy więc na kulturę jazdy i poszanowanie innych uczestników ruchu drogowego. Wówczas każda podróż stanie się przyjemnym doświadczeniem i doskonałym sposobem na bezpieczne dotarcie do celu czego wszystkim kierowcom w dniu Św. Krzysztofa życzymy.

BRD KGP


*Od Redakcji 

Wczoraj cały dzień spędziłam za kierownicą - co jakiś czas jadąc w jakiejś sprawie - ruch na drogach taki sam, jak co dzień - nic nadzwyczajnego nie działo się na ulicach miast w powiecie ani też nie otrzymała redakcja żadnych informacji o tragicznych skutkach na drogach powiatu suskiego. 

Jednak w Polsce wydarzyło się wiele tragedii z udziałem kierowców i pasażerów pojazdów samochodowych. Wydaje się, że edukacja i prewencja jedno a życie swoje - kierowcy nie koniecznie wierzą w moc św. Krzysztofa Podróżnika albo euforia bierze górę. Na pewno poprawia się stan techniczny pojazdów na drogach - bo jakby mniej"szrotów" na drodze a pojazdy mającej więcej niż piętnaście lat utrzymywane są w dobrej kulturze technicznej. - Czym innym jest zapewne ekologia tych pojazdów. - Ale chodzi o bezpieczeństwo kierowców i pasażerów w pojazdach pędzących po autostradach, drogach krajowych i tych naszych gminnych, które nie rzadko są świadkiem szaleńczej jazdy kierowców uwolnionych od "bicza" prewencji policyjnej. Pozory bezpieczeństwa są złudne i na drogach lokalnych kolizje są powszechne. 

Policja kontroluje, interweniuje i nakłada mandaty - ale kulturę jazdy w ruchu drogowym ma się albo jej się nie ma i nigdy nie nabędzie. 

Wsiadamy każdego dnia w miliony samochodów - bardzo często zapominając czym jest obsługa codzienna pojazdu - wielu z kierowców wcale nie spogląda na stan techniczny pojazdu - wyduszając z maszyny tyle - ile się tylko uda w ciągu dnia roboczego. A nie warto! - Chociaż krótki spojrzenie na stan ogumienia, na to, czy światła działają jeszcze na postoju, czy działa elektryka a szyby w oknach działają. Warto spojrzeć na stan filtrów powietrza i kabinowych - bo one odpowiadają za samopoczucie kierowcy i pasażerów oraz pracę silnika. - Warto także zastanowić się nad celem podróży i przekalkulować czas na podróż - bo lepiej jest się spóźnić niż nie dojechać wcale.

Komenda Główna Policji oraz jednostki Policji w powiecie suskim motywują kierowców do troski o siebie i pasażerów a także innych użytkowników ruchu drogowego - stąd starajmy się doprowadzić do pewnego pogodzenia się z faktem, że funkcjonariusze "drogówki" mają na uwadze nasze bezpieczeństwo a nie "wyrabianie norm mandatów". 

Szerokiej drogi wszystkim czytelnikom życzy Redakcja suski.DlaWas.info