Powołane zostały trzy wspólne grupy szkoleniowe kobiet i mężczyzn: kadra narodowa A, B i juniorów.


Kadrę narodową A Mix - poprowadzi Czech Lukáš Bauer, który przez ostatnie trzy sezony był głównym szkoleniowcem reprezentacji mężczyzn. Do grupy Bauera powołanych zostało pięcioro biało-czerwonych: dwie zawodniczki i trzech zawodników.

Kadra narodowa B Mix - będzie liczyła czworo reprezentantów Polski. Na stanowisko trenera głównego tej grupy powołany został Martin Bajčičák. Szkoleniowcem dziewięcioosobowej kadry narodowej juniorów Mix pozostał Jan Antolec. Kadra narodowa B i juniorów będzie miała wspólny sztab szkoleniowy.

Od tego sezonu będziemy mieli podział na trzy grupy szkoleniowe. Kadra narodowa B i juniorów - będą miały wspólny sztab szkoleniowy. Nasze dwie kadry cały okres przygotowawczy będą trenowały razem i realizowały jeden plan treningowy. Ważna będzie również współpraca pomiędzy naszą dużą grupą, a kadrą Lukáša Bauera – przyznał Jan Antolec. – Osobiście bardzo się cieszę, że będę miał okazję bliżej współpracować z Martinem Bajčičákiem, który ma ogromne doświadczenie trenerskie. Wiem, że będę mógł się od niego sporo nauczyć i podzielić się podobną myślą szkoleniową – dodał trener naszych juniorów.

Kadra narodowa A Mix

zawodniczki:

1. Izabela Marcisz – Stowarzyszenie Sportowe Prządki-Ski

2. Monika Skinder – MULKS Grupa Oscar Tomaszów Lubelski

zawodnicy:

1. Dominik Bury – KS AZS AWF Katowice

2. Kamil Bury – KS AZS AWF Katowice

3. Maciej Staręga – UKS Rawa Siedlce

sztab szkoleniowy:

1. Lukáš Bauer– trener główny

2. Sven Rakoszek – fizjoterapeuta

3. Andrzej Michałek – szef serwisu

4. Paweł Fundanicz – serwisemen

5. Bartłomiej Rucki – serwismen

6. Piotr Pilch – serwismen

7. Mateusz Chowaniak – serwismen

8. vacat – serwismen

*do sztabu szkoleniowego dołączy również asystent trenera głównego, który przedstawiony zostanie w nadchodzącym tygodniu.

Kadra narodowa B Mix

zawodniczka:

1. Karolina Kukuczka – MKS Istebna

zawodnicy:

1. Mateusz Haratyk – NKS Trójwieś Beskidzka

2. Robert Bugara – UKS Regle Kościelisko

3. Sebastian Bryja – UKS Regle Kościelisko

Kadra narodowa juniorów Mix

zawodniczki:

1. Zuzanna Fujak – NKS Trójwieś Beskidzka

2. Daria Szkurat – KS Chochołów

3. Oliwia Buśko – MKS Halicz Ustrzyki Dolne

4. Aleksandra Kołodziej – LKS Witów Ski Mszana Górna

5. Kamila Idziniak – NKS Trójwieś Beskidzka

6. Weronika Jarecka – LKS Klimczok Bystra

zawodnicy:

1. Łukasz Gazurek – NKS Trójwieś Beskidzka

2. Piotr Jarecki – KS Speed Jasło

3. Adrian Kiełbasa – LKS Erion Ptaszkowa

sztab szkoleniowy kadry narodowej B i juniorów:

1. Martin Bajčičák – trenerów główny kadry narodowej B

2. Jan Antolec – trener główny kadry narodowej juniorów

3. Dawid Bril – trener współpracujący

4. Mikołaj Michałek – serwismen

5. Grzegorz Zawada – serwismen

6. vacat – fizjoterapeuta

Od tego sezonu nową rolę pełnić będzie Kamil Fundanicz, który w poprzednich latach był asystentem trenera Lukáša Bauera. Fundanicz został koordynatorem ds. biegów narciarskich odpowiedzialnym za wsparcie i współpracę z klubami, Szkołami Mistrzostwa Sportowego oraz rozwój merytoryczny Narodowego Programu Rozwoju Biegów Narciarskich, czyli Pucharu Grupy Azoty.

Nowy sezon przyniósł zmiany w moim życiu zawodowym i zostałem koordynatorem biegów narciarskich w Polsce. Cieszę się na nowe wyzwanie, które mnie czeka. Jest to bardzo odpowiedzialna funkcja, którą chcę realizować z pełnym zaangażowaniem i odpowiedzialnością – przyznał Kamil Fundanicz. – Będę współpracował ze środowiskiem biegowym i będę łącznikiem pomiędzy nim a Polskim Związkiem Narciarskim. Zależy nam na poprawie komunikacji między trenerami kadrowymi, klubowymi, szkolnymi i właśnie Związkiem. Nowa funkcja nakłada na mnie duży wachlarz obowiązków, jednak chciałbym, aby był to bardzo dobry czas i przyniósł pozytywne zmiany. Liczę na to, że współpraca będzie owocna z obopólną korzyścią dla nas wszystkich – dodał. – Będę również zaangażowany w organizację Pucharu Grupy Azoty i rozwój merytoryczny tego Programu. Będę słuchał i analizował potrzeby klubów sportowych oraz Szkół Mistrzostwa Sportowego i wspierał ich w pozyskiwaniu lepszych rozwiązań. Chciałabym również podzielić się swoją wiedzą i doświadczaniem, które zebrałem w mojej dotychczasowej pracy jako asystent trenera głównego w kadrze olimpijskiej – podsumował Fundanicz.


Anna Karczewska
POLSKI ZWIĄZEK NARCIARSKIprzesłano: 09.05.2022
foto: archiwum PZN