Polscy zawodnicy i trenerzy są optymistami, mimo wielu zmian w składzie naszej reprezentacji, przed rozpoczynającymi się we wtorek 16 października Mistrzostwami Europy Seniorów w Kickboxingu w Bratysławie. Rywalizacja będzie odbywać się w formułach K-1 Rules, Low Kick i Kick Light. Finały w piątek i sobotę. Drugi turniej o ME zaplanowany jest za miesiąc w Mariborze w Full Contact, Pointfighting i Light Contact.

Trenerzy kadry narodowej K-1 Tomasz Skrzypek i Artur Szychowski zabierają na Słowację 12 zawodników i zawodniczek, w reprezentacji low kick prowadzonej przez szkoleniowców Andrzeja Garbaczewskiego i Witolda Kostkę jest 9 osób, zaś w zespole Biało-Czerwonych w kick light, trenowanym przez Patryka Zaborowskiego, znajduje się 11 kickboxerów.
 
Poprzednie Mistrzostwa Europy rozegrano jesienią 2016 roku i też były podzielone na dwa turnieje. W formułach K-1 i low kick walczono o medale w słoweńskim Mariborze, a w wersji kick light w greckim Lutraki. Z tamtych składów polskiej reprezentacji, w Bratysławie zabraknie m.in. Marty Waliczek, Róży Gumiennej, Marcina Kreta, Michała Ronkiewicza, Arkadiusza Kaszuby, Dawida Kasperskiego, Mateusza Pluty i Michała Turyńskiego w K-1 Rules. To oznacza, że trener Tomasz Skrzypek i współpracujący z ni, Artur Szychowski w krótkim czasie musieli zbudować niemal całkiem nową drużynę.
 
- Zmian w reprezentacji jest sporo, ale poziom całego polskiego K-1 jest na tyle silny, że dalej będziemy liczyli się w walce o medale. Wierzę w sukces, a za taki uznam zdobycie 5-6 krążków przez naszych kickboxerów. Wywalczenie 7 krążków byłoby dużym osiągnięciem. Poniżej pewnej granicy wynikowej nie schodzimy i mam nadzieję, że będzie tak dalej, chociaż oczywiście kadrowo wiele ekip zagranicznych może nas nie poznać... Przecież z grona ubiegłorocznych medalistów Igrzysk The World Games pozostał tylko Wojciech Kazieczko - mówi Tomasz Skrzypek.
 
Kontuzje wykluczyły Dawida Kasperskiego czy Mateusza Plutę, niektórzy zrezygnowali z występów w kadrze Polski, a np. Mistrzyni Europy Małgorzata Dymus przegrała krajową rywalizację z Mistrzynią Polski Ewą Pietrzykowską (była Mistrzyni Europy Juniorek).
 
- Skład jest eksperymentalny - 4 zawodniczki i 8 zawodników, lecz silny sportowo. W wadze -56kg postawiłem na Ewę Pietrzykowską, bowiem miała udane starty turniejowe, a Małgosia Dymus tylko 2 walki zawodowe. Mocno liczę na każdą z osób, np. na Emilię Czerwińską, która wcześniej świetnie radziła sobie w wersji full contact. Trzy medale dziewczyn są bardzo realne. Wśród mężczyzn na zwycięstwo ma szansę Adam Gielata, na podium także Wojtek Kazieczko, Bartek Dołbień i Maks Bratkowicz czy Michał Bławdziewicz. Na wyżyny muszą wznieść się mniej doświadczeni jak Krystian Bernatowicz, Przemek Kacieja, Michał Burdan. Ale kto wie, może sprawią niespodziankę i wywalczą krążki z mistrzostw Europy, tego wszystkim życzę - dodał trener Tomasz Skrzypek.
 
Z reprezentacji w low kicku w ostatniej chwili z powodu kontuzji ucha ubył Adam Abood Al Hassani (+91kg). W składzie nie ma także Jana Lodzika, Radosława Paczuskiego czy Kamila Ruty.
 
- Mamy nieliczną liczbowo, ale mocną kadrę. Chciałbym oczywiście komletu krążków, ale pięć-sześć jest bardzo realnych. Z wersji K-1 dołączył do nas Michał Królik, mamy w reprezentacji takie doświadczone i utytułowane osoby jak Karolina Kubiak, Iwona Nieroda, Eliasz Jankowski czy Łukasz Kaczmarczyk. Na wiele stać Kacpra Frątczaka. Trzech chłopaków jest bardzo młodych - Kamil Krzyżaniak, Bartłomiej Domalik i mój podopieczny z Siedlec Dominik Grzęda. Dla nich debiuty lub drugie starty w imprezach rangi mistrzowskiej, ale też mogą pokusić się o sukces. Do Bratysławy jadą nasi najlepsi kickboxerzy i z dużym potencjałem - ocenił trener Andrzej Garbaczewski, który od dłuższego czasu reprezentacji prowadzi z katowiczaninem Witoldem Kostka.
 
- Ciężko pracowałem na treningach, między innymi w Holandii, aby wywalczyć tytuł Mistrza Europy w low kicku. Zdobędę ten złoty medal - przyznał Michał Królik, wicemistrz świata i Europy w K-1.
 
Do faworytek należy również Mistrzyni Świata Iwona Nieroda. - Na liście zgłoszeń jest kilka nazwisk, które znam. Walczyłam rok temu na MŚ z Rosjanką Iriną Parakhiną i Chorwatką Karmelą Makelją. Rywalizowałam także 3 lata temu w finale MŚ z Serbką Ajlą Lukacz, przed 2 laty na ME z Portugalką Marisą Barbosą, kiedyś także z Włoszką Nicole Peroną i Czarnogórzanką Anastaziją Petrović. Ukrainka Antyonina Osetska w zeszłym roku przegrała w półfinale z Rosjanka, z którą wygrałam finał MŚ. Co do moich przygotowań - dużo na głowie oprócz treningów, ale ogólnie dobrze, waga też schodzi jak należy. A jak będzie z formą okaże się już za kilka dni - powiedziała.
 
Duże nadzieje związane są z występem medalisty MŚ i ME Łukasza Kaczmarczyka. - Przygotowania zaburzyła mi trochę kontuzja. Za bardzo chciałem i naderwałem dosyć poważnie mięsień, ale wiele życzliwych osób pomogło mi przy powrocie do zdrowia. Przerwa w intensywnych treningach wyniosła 7 tygodni, wróciłem akurat na okres sparingowy. Jadę z dobrą formą i interesuje mnie tylko złoty medal.
 
W kick light wielką nieobecną jest wielokrotna Mistrzyni Świata i Europy Paulina Jarzmik, która oficjalnie poinformowała o swoich poważnych kłopotach zdrowotnych. To wspaniała zawodniczka, która od kilku lat z wielkimi osiągnięciami startowała w kategorii juniorek i seniorek, a dziś musi stoczyć swoją pozasportową walkę.
 
Trener Patryk Zaborowski nie będzie mógł skorzystać w stolicy Słowacji także z Patryka Kuryłka czy Wojciecha Wiśniewskiego. Do liderek reprezentacji należy Katarzyna Kwiecień, która będzie broniła tytułu Mistrzyni Kontynentu w wadze -70kg. O kolejny złoty powalczy również Mateusz Niżejewski, ale już nie w kategorii -63kg jak to było w Grecji, tylko w wadze -69kg. Ten zawodnik jest ubiegłorocznym Mistrzem Świata kick light.
 
- Zamierzam ponownie zdobyć złoto, lecz w wyższej wadze. Rok 2018 zaczął się dobrze, gdyż wywalczyłem tytuł mistrza kraju w kick light, następnie były starty w Pucharze Świata w Austrii i we Włoszech oraz rewanżowy mecz przeciwko Ukrainie w Kijowie, lecz tylko z Rimini udało mi się przywieźć brąz w formule low-kick. W końcówce września wygrałem walkę zawodową w formule K11 w Płocku - mówi Mateusz Niżejewski, który trenuje w Alkonie Szczecin, a reprezentuje barwy klubu Pomorze Świnoujście.
 
Z kolei Katarzyna Kwiecień dodała: - W mojej kategorii wagowej przybyło rywalek. Jeśli chodzi o przebieg tego sezonu, uważam go za udany. Rozpoczęłam rok od zdania egzaminu na czarny pas w kickboxingu, wystartowała na 3 Mistrzostwach Polski w formułach planszowych zdobywając złoto w kick light, złoto w light contact i brąz w pointfightingu. Do tego zdobyłam Puchar Polski w light contact i przywiozłam srebro z Pucharu Świata w Austrii.
 
W ME w 2016 roku we wszystkich formułach Biało-Czerwoni sięgnęli po 35 medali - 10 złotych, 12 srebrnych i 13 brązowych.
 
Kierownikiem kadry narodowej jest Przemysław Ziemnicki. Sztab szkoleniowy swym doświadczeniem i wiedzą będzie wspierał prezes PZKB Piort Siegoczyński. Wśród sędziów są Cecylia Pudlicka, Tomasz Bałdyga, Janusz Wielgosz i Ryszard Zawistowski.
 
Skład reprezentacji Polski na ME 2018 w Kickboxingu:
 
K-1
-57kg Krystian Bernatowicz (Fighter Wrocław) -63kg Przemysław Kacieja (SKF Boksing Zielona Góra) -67kg Wojciech Kazieczko (Funfit Boxing Team) -71kg Adam Gielata (UKS Puncher Wrocław) -75kg Michał Burdan (Palestra Warszawa) -81kg Bartosz Dołbień (Palestra Warszawa) -86kg Maksymilian Bratkowicz (Gym-Fight Wrocław) -91kg Michał Bławdziewicz (Palestra Warszawa)
-48kg Ewa Boś (SKF Boksing Zielona Góra) -56kg Ewa Pietrzykowska (Palestra Warszawa) -60kg Emilia Czerwińska (SKF Boksing Zielona Góra) -70kg Kamila Bałanda (Champion Gdańsk)
 
Low Kick
-60kg Michał Królik (Paco Team Katowice) -63,5kg Kamil Krzyżaniak (Hunter Gym Bydgoszcz) -67kg Eliasz Jankowski (Polkon Fight Legnica) -71kg Łukasz Kaczmarczyk (KS Gyn-Fight Wrocław) -81kg Bartłomiej Domalik (Jarosz Fight Club Rabka-Zdrój) -86kg Kacper Frątczak (Akademia Sportów Walki Knockout Zielona Góra) -91kg Dominik Grzęda (TKKF Ognisko Siedleckie)
-48kg Karolina Kubiak (Łaski Klub Sztuk Walki) -56kg Iwona Nieroda (UKS Diament Pstrągowa)
 
Kick Light
-55kg Katarzyna Kleczkowska (KT Legia Warszawa) -70kg Katarzyna Kwiecień (NKSW Bastion Nowy Dwór Maz.) +70kg Natalia Panas (Palestra Warszawa)
-57kg Marcin Nasiadko (KS X Fight Piaseczno) -63kg Kamil Mateja (Polska Flota Rebelia Kartuzy) -69kg Mateusz Niżejewski (Pomorze Świnoujście) -74kg Adrian Durma (Elbląski Klub Karate) -79kg Łukasz Puczyński (Gdański Klub Kickboxingu Duet) -89kg Piotr Wypchał (KAT Kraków) -94kg Michał Grzesiak (Center Team Odolanów) +94kg Patryk Proszek (Funfit II Boxing Team).

Opublikowano 15.10.2018