
| Źródło: Ministerstwo Klimatu i Środowiska gov.pl
Promieniowanie jonizujące w życiu codziennym

Miłośnicy podróżowania samolotami są wystawieni na działanie promieniowania jonizującego, mającego swe źródła poza Ziemią. Według danych US Departament of Energy w czasie lotu z Los Angeles do Nowego Jorku (odległość ok. 4 500 km) ludzki organizm pochłania dawkę ok. 0,0037 mSv (mSv – milisiwert; siwert to jednostka równoważnika dawki promieniowania jonizującego stosowana w układzie SI, milisiwert to jedna tysięczna siwerta). W porównaniu z tym, dawka otrzymana w czasie kontroli bezpieczeństwa na lotnisku (przy przechodzeniu przez specjalną bramkę wykrywającą metale) jest w zasadzie pomijalna. To tylko 0,00007 mSv, czyli ponad pięćdziesiąt razy mniej niż w czasie wspomnianego lotu.
Innym typem promieniowania pochodzenia naturalnego, jest promieniowanie jonizujące ze źródeł znajdujących się w ziemi. Nie rozkłada się ono równomiernie. Są miejsca na świecie, w których mieszkający ludzie otrzymują większe dawki niż populacja innych obszarów. Tak jest np. w okolicach miasta Ramsar w Iranie. Według danych publikowanych przez World Nuclear Association średnia roczna dawka promieniowania jonizującego pochodzącego ze źródeł naturalnych wynosi tam ok. 260 mSv, czyli ponad 100 razy więcej niż średnio w Polsce. Pod tym względem gorzej mają astronauci/kosmonauci, a zwłaszcza ci, którzy długo przebywają w przestrzeni kosmicznej (kilka miesięcy). W ich przypadku średnia roczna dawka promieniowania jonizującego wynosi 400-700 mSv.
Z promieniowaniem jonizującym można zetknąć się podczas niektórych badań lekarskich. Techniki jądrowe znajdują w medycynie szerokie zastosowanie. Służą nie tylko w diagnostyce, czyli rozpoznawaniu stanu zdrowia pacjentów, ale też są wykorzystywane podczas leczenia niektórych schorzeń (np. nowotworów). Każde prześwietlenie rentgenowskie wiąże się z kontaktem z promieniowaniem jonizującym. W przypadku klasycznego „rentgena” klatki piersiowej dawka otrzymanego promieniowania wynosi ok. 0,14 mSv. Wykonywane u kobiet badanie piersi (tzw. mammografia) to dodatkowa dawka promieniowania wynosząca ok. 2-4 mSv. Tomografia komputerowa całego ciała wiąże się z pochłonięciem ok. 50-100 mSv.
Statystyczny Polak otrzymuje rocznie ok. 3,30 mSv (dane: Państwowa Agencja Atomistyki), z czego 2,45 mSv (prawie 75%) pochodzi od źródeł naturalnych.
Ministerstwo Klimatu i Środowiska
foto tematyczne: pixabay.com
ostatnia aktualizacja: 27.05.2023, 13.54
Państwowa Agencja Atomistyki /przekierowanie/ Bieżąca sytuacja radiacyjna w Polsce;
Napisz komentarz
Komentujesz jako: Gość Facebook Zaloguj