suski.dlawas.info » Katalog firm » Urzędy i instytucje » Straż Pożarna

ID firmy: 6575

OSP MAKÓW DOLNY

Pierwszą wzmiankę o potrzebie powołania Sekcji OSP w Makowie Dolnym odnajdujemy w Uchwale Rady Miejskiej w Makowie Podhalańskim z 25 czerwca 1938 roku.
Za oficjalną datę powołania jednostki uważa się rok 1945. O utworzeniu Sekcji OSP Maków Dolny dowiedzieliśmy od mieszkańców Makowa-dawnych druhów strażaków.
Najstarszy z nich dh Franciszek Strojek wspomina że po 6-cio letniej niewoli niemieckiej wrócił do Makowa Dolnego i pamięta powódź oraz czynny udział strażaków przy ratowaniu ludzi, ich dobytku oraz drewnianego mostu na rzece Skawie na Zbóju.

Nasi strażacy w latach 60-siątych przystąpili do budowy budynku remizy strażackiej. Budowano w czynie społecznym. Wielu strażaków włożyło wiele pracy i wysiłku w powstanie remizy. Z pomocą spieszyło całe społeczeństwo Dolnego Makowa. Strażacy mieli już swoją siedzibę, w ciągu dalszych lat strażacy modernizowali remizę, remontowali, zdobywali nowy sprzęt i umundurowanie.

Z inicjatywy strażaków w 2005 roku na wzgórzu Makowa Dolnego został postawiony krzyż wraz z tablicami upamiętniającymi 60-lecie OSP i 40- lecie posługi kapłańskiej w Makowie Podhalańskim Księdza Arcybiskupa Stanisława Dziwisza. Dwa razy do roku odbywa się tam droga krzyżowa zorganizowana przez strażaków.

Obecnie nasza jednostka posiada na wyposażeniu lekki samochód ratowniczko gaśniczy Ford Ranger 4x4, wyposażony w zbiornik wody 500 l z szybkim natarciem, komplet węży, dwie pompy, agregat prądotwórczy, dwie piły łańcuchowe, deskę ortopedyczną, szyny Kramera oraz torbę medyczną R1

W skład osobowy na dzień 01.01.2018 OSP Maków Dolny wchodzi 53 druhów,

Zarząd stanowią:
Prezes –Mateusz Szklarczyk
Wiceprezes/Naczelnik – Dominik Zajda
Wiceprezes – Bogusław Działowy
Z-ca Naczelnika –Bogusław Baca
Skarbnik – Irena Malinka
Sekretarz –Bartosz Adamek
Gospodarz –Andrzej Baca
Członek zarządu do spraw działalności z młodzieżą– Elżbieta Działowy
Członek zarządu do spraw rozliczeń oraz zarządca sali bankietowej-
Patrycja Możdżeń

Komisja rewizyjna:
Przewodniczący komisji rewizyjnej - Sabina Burczak
Wiceprzewodniczący komisji rewizyjnej - Magdalena Włosiak
Sekretarz komisji rewizyjnej - Zuzanna Świerkosz