Około godziny dziewiątej doszło w Makowie Podhalańskim wypadku samochodowego. Trzy pojazdy samochodowe zderzyły się tak skutecznie, że jeden z nich nadaje się do kasacji. -Trwają czynności ustalające przyczyny wypadku - ale wiadomo nie od dzisiaj, że ten odcinek drogi krajowej przebiegający przez Maków Podhalański jest szczególnie niebezpiecznym odcinkiem - co umyka od wielu lat zarówno zarządcy drogi, jak też włodarzom miasta a szczególnie Radzie Miejskiej w Makowie Podhalańskim, gdzie wśród radnych są tacy, którzy pozwalają na to, aby prędkość była podwyższana w terenie zabudowanym do 70 km/h pomimo tego, że droga nie posiada odpowiednich warunków do tego typu prędkości, która jest nagminnie łamana a kierowcy jakby w letargu ulegają wypadkom.
Wstrząsające zdarzenie drogowe, które być może w końcu zmusi zarząd DK28 (ul. Wolności Maków Podhalański Dolny) do wprowadzenia ograniczeń prędkości do najwyżej 40 km/h na całym odcinku przebiegającym przez obszar zabudowany Makowa Podhalańskiego. 

Policja, strażacy zawodowi i ochotnicy a także służby medyczne zostały postawione w stan najwyższego pogotowia. 


Nie od dzisiaj wiadomo, że w zakresie bezpieczeństwa na DK28 przebiegającej przez powiat suski nie dzieje się dobrze. Postulaty podwyższenia warunków bezpieczeństwa i rozpatrzenia próśb kierowanych przez wielu mieszkańców Makowa Podhalańskiego walczących o obniżenie progu dopuszczalnej prędkości do 40 km/h na odcinku całego terenu zabudowanego Makowa Podhalańskiego drogi krajowej nr 28 - trafiają, jak grochem w mur.

GDDKiA odpowiada za warunki dopuszczenia drogi do eksploatacji - a że kierowcy nadużywają pedału przyśpieszenia oraz jeżdżą zdekoncentrowani - to ograniczenie prędkości a także monitoring wizyjny jest wręcz konieczny. Na tym odcinku ginie wiele osób - zbyt wiele - a można ograniczyć wypadki do zera - tylko trzeba dołożyć starań ze strony GDDKiA. To samo dotyczy kolizji - gdzie dochodzi do udziału więcej niż dwóch pojazdów samochodowych.

Policja i strażacy prowadzili tak akcję - żeby, jak najmniej utrudniać ruch na DK28. Według informacji pozyskanych od funkcjonariusza Policji - pogotowie ratunkowe nie potwierdza ciężko poszkodowanych w tym zdarzeniu drogowym - na oficjalną informację nadal oczekuję. 


Wybrane losowo przepisy o obowiązujących prędkościach w państwach UE

POLSKA

http://ec.europa.eu/transport/road_safety/going_abroad/poland/speed_limits_pl.htm

BELGIA

http://ec.europa.eu/transport/road_safety/going_abroad/belgium/speed_limits_pl.htm

WIELKA BRYTANIA

http://ec.europa.eu/transport/road_safety/going_abroad/united_kingdom/speed_limits_pl.htm

LICHTENSTEIN

http://ec.europa.eu/transport/road_safety/going_abroad/liechtenstein/speed_limits_pl.htm

AKTUALIZACJA: 2019-06-04 godzina 14:59

W dniu 04.06.2019 r. przed godz. 9:00 kierujący pojazdem m-ki Fiat Siena poruszając się po DK-28 w Makowie Podhalańskim w kierunku Białki na odcinku Makowa Podhalańskiego Dolnego zjechał na przeciwległy pas ruchu i zderzył się czołowo oraz bocznie z pojazdami tj. Land Rover oraz Opel Astra. Kierujący Fiata Siena i Land Rover zostali przetransportowani do szpitala. Doznali ogólnych obrażeń ciała poniżej 7 dni. Przeprowadzone dalsze czynności wyjaśniające ustalą przyczynę zdarzenia.

 

st.asp. Wojciech Copija

p.o Oficer Prasowy Komendanta Powiatowego Policji w Suchej Beskidzkiej 


"
DLA KAŻDEGO JEST MIEJSCE NA DRODZE"Prędkość i częste korzystanie z urządzeń mobilnych podczas jazdy. Kierowcy w Polsce.