Zapraszamy na wystawę fotografii Grzegorza Bobrowicza pt. "Szepty przyrody", której organizatorami są Babiogórski Park Narodowy i Miejski Ośrodek Kultury - Zamek oraz Agencja Zegart. Wystawa jest prezentowana od 2 listopada do 30 grudnia 2018r. w Galerii Sztuki - Zamek na ul. Zamkowej 1 w Suchej Beskidzkiej. Wernisaż wystawy odbędzie się 9 listopada 2018 roku o godzinie 17.00.

"Jeśli usiądziesz w lesie i będziesz czekać, coś się wydarzy". Kierując się wskazówką, którą daje Henry David Thoreau, wyszukuję najdziksze uroczyska naszego kraju, ubieram czapkę-niewidkę i czekam. Przy arenach ptasich godów, na jelenich przesmykach, przy wodopojach, na noclegowiskach żurawi, przy lądowiskach gęsi i łabędzi. Mijają kwadranse, godziny, czasem dnie. Przebywam wtedy w innym świecie, gdzieś po drugiej stronie czasu. Zatapiam się w szeptach przyrody. Myśli ulatują i splatają się to z poranną mgłą, to z jesiennymi liśćmi, to z zapachem wawrzynka wilczełyko. I nagle ciszę przerywa zew jelenia, zaczynającego wieczorne rykowisko, lub szum skrzydeł nadlatujących łabędzi. Wtedy budzę się w realu, zaglądam w wizjer aparatu, komponuję wymarzony kadr, nastawiam parametry ekspozycji i z palcem na spuście czekam. Gdy zwierzę znajdzie się w kadrze, robię zdjęcie. Ale dopiero, gdy doczekam zgrania się tej kompozycji z cudownym światłem, powstaje zdjęcie wymarzone. Zapraszam na fotograficzne szepty przyrody.

Grzegorz Bobrowicz

Grzegorz Bobrowicz jest absolwentem Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Od czterech dekad fotografuje, filmuje i opisuje polską dziką przyrodę. Laureat Grand Prix konkursu fotograficznego im. Włodzimierza Puchalskiego, organizowanego przez czasopismo Łowiec Polski. Wydał kilkanaście książek, w tym Polską dziką przyrodę nagrodzoną przez Magazyn Literacki KSIĄŻKI, za "artystyczny zapis istotnego elementu dziedzictwa narodowego". Jest także reżyserem i operatorem filmów przyrodniczych, w tym obrazów Żurawie oraz Lasy Doliny Baryczy. Film Magia sosnowego boru (reż. T. Ogrodowczyk) z jego scenariuszem i komentarzem został nagrodzony na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Turystycznych FILMAT w Warszawie, "za wyjątkowe wartości naukowe i edukacyjne". Właśnie w Wydawnictwie Arkady ukazała się podręcznikowa książka G. Bobrowicza Fotografowanie polskiej przyrody. Jego zdjęcia, filmy i autorski Słownik polskiego języka przyrodniczego można zobaczyć na stronie: www.bobrowicz.eu. Prezentacja wystawy przygotowana została we współpracy z Agencją Zegart.