W Prokuraturze Rejonowej Kraków - Podgórze, prowadzone jest śledztwo w sprawie o przestępstwa z art. 177 par. 2 k.k. dotyczące wypadku drogowego zaistniałego w dnia 13.09.2020 roku około godziny 14.20 w Krakowie na autostradzie A4 kilometr 412 + 500 kierunek Rzeszów, w następstwie którego śmierć poniosła pasażerka pojazdu marki Ford Transit.


Ze wstępnych ustaleń (czynności przeprowadzonych na miejscu zdarzenia) wynika, iż w pojeździe Ford, jadącym lewym pasem ruchu autostrady A4 w kierunku Rzeszowa, na wysokości około 412 + 500 kilometra, doszło do pożaru wnętrza pojazdu. W trakcie jazdy z pojazdu wyskoczył kierowca, a pojazd jechał dalej, podczas gdy jego wnętrze trawił pożar. Po tym, jak pojazd pokonał kilkadziesiąt metrów, prawymi drzwiami wyskoczyła z niego także pasażerka.

Pojazd po przejechaniu kolejnych kilkudziesięciu metrów zatrzymał się na barierze ochronnej wewnętrznej. Kierujący pojazdem doznał obrażeń a pasażerka (jego żona), w następstwie odniesionych obrażeń poniosła śmierć na miejscu zdarzenia. Kierowca został przetransportowany za pośrednictwem lotniczego pogotowia ratunkowego do Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, z licznymi oparzeniami ciała, otarciami oraz złamanym obojczykiem.

Ciało kobiety, zostało przewiezione do Zakładu Medycyny Sądowej w Krakowie, celem wykonania sekcji zwłok.

Przeprowadzono oględziny miejsca oraz pojazdu, w tym szczegółowo akumulatora pojazdu.

Prowadzone są czynności mające na celu ustalenie przyczyn pożaru.


Rzecznik Prasowy
PPO Janusz Hnatko
Prokuratura Okręgowa w Krakowie

Przesłano: 15.09.2020


AKTUALIZACJA: 16.09.2020

13 września br. tuz przed godziną 15 do Stanowiska Kierowania PSP w Krakowie dotarło zgłoszenie o wypadku pojazdu dostawczego, który miał się palić na 412 kilometrze obwodnicy miasta Krakowa. Do działań zadysponowano zastępy z JRG w Skawinie, JRG nr 6 w Krakowie oraz oficera operacyjnego SKKM. Dodatkowo na miejsce wezwano również zastępy z OSP Tyniec oraz OSP Kostrze.
Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastano samochód dostawczy marki Ford, w którym doszło prawdopodobnie do pożaru w kabinie.


źródło: archiwum operacyjne KM PSP Kraków

Samochód stał na lewym pasie jezdni z relacji świadków wynika, że dwie osoby podróżujące uszkodzonym pojazdem ewakuowały się z pojazdu w trakcie jazdy. W momencie dotarcia zastępów ratowniczych na miejsce osoby te znajdowały się poza pojazdem w odległości około 100 i 200m od miejsca postoju. Działania zastępów polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, oraz udzieleniu pomocy medycznej do czasu przybycia ZRM. Ruch w kierunku Rzeszowa został wstrzymany.

Ratownicy PSP i OSP przystąpili do resuscytacji krążeniowo-oddechowej osoby poszkodowanej. Rozległe oparzenia ciała zaopatrzono. Równocześnie podano jeden prąd wody w natarciu na palącego się samochodu. Po dotarciu na miejsce ZRM przekazano mężczyznę pod opiekę ratowników medycznych. Na jezdni w kierunku Rzeszowa przygotowano oraz zabezpieczono miejsce lądowania LPR Ratownik 6. Po kilkudziesięciu minutach resuscytacji krążeniowej poszkodowanej kobiety obecny na miejscu lekarz stwierdził zgon, druga osoba poszkodowana ( mężczyzna ) został przetransportowany przez LPR do szpitala.


st.kpt. Bartłomiej Rosiek

Kierownik Sekcji SKKM /oficer prasowy
Wydział Operacyjno – Szkoleniowy
KM PSP w Krakowie

Ostatnia aktualizacja 16.09.2020 09:57