Data wydarzenia: 23.07.2021 10:15 - 23.07.2021 14:00
Miejsce wydarzenia: Wadowice

11. Małopolska Brygada Obrony Terytorialnej, Urząd Miasta w Wadowicach i Oddział IPN w Krakowie organizują uroczystości pogrzebowe kpt. Wojciecha Stypuły „Bartka”, żołnierza AK, zabitego na Litwie przez Sowietów.


Program uroczystości

  • 10.15 – wprowadzenie trumny do bazyliki Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny, pl. Jana Pawła II w Wadowicach
  • 10.30 – uroczysta msza święta, którą uświetni Męski Zespół Wokalny Filharmoników Krakowskich działający przy Filharmonii im. Karola Szymanowskiego w Krakowie
  • 11.30 – przemarsz konduktu pogrzebowego na cmentarz komunalny
  • 12.30 – uroczystości pogrzebowe z asystą wojskową


Szczątki pochodzącego z powiatu wadowickiego Wojciecha Stypuły zostały odnalezione w 2018 r. na tzw. Długiej Wyspie w Puszczy Rudnickiej na Litwie, gdzie IPN prowadził poszukiwania w grobach, wskazanych jako zapomniane mogiły żołnierzy Armii Krajowej. Kpt. Stypuła zginął 22 lipca 1944 r. w walce z Sowietami nad rzeką Wisińczą w rejonie solecznickim na Litwie. Świadkiem jego śmierci była Izabella Jasińska-Stankowska „Marianna”, której relacja pomogła odnaleźć zapomniany grób.
Wojciech Stypuła


Urodził się 28 listopada 1904 r. w Tarnawie Dolnej (pow. wadowicki). Ojciec Józef był wiejskim nauczycielem, matka Julia ze Świerczewskich pochodziła z Warszawy. Jej ojciec był uczestnikiem powstania styczniowego, emigrantem w Paryżu i dopiero po zmianie nazwiska wrócił do Warszawy. Z kolei dziadek Bartłomiej Świerczewski walczył w powstaniu listopadowym.

Wojciech Stypuła ukończył czteroklasową szkołę ludową w Zembrzycach, potem uczył się w Gimnazjum im. Marcina Wadowity w Wadowicach, a maturę zdawał w gimnazjum w Żywcu. W latach 1924-1927 ukończył Szkołę Podchorążych w Warszawie i Oficerską Szkołę Marynarki Wojennej w Toruniu. Służył w 43. pułku piechoty w Kowlu, a po przeniesieniu do rezerwy pływał jako oficer polskiej floty handlowej. W 1932 r. ukończył kurs dziennikarski w Gdyni. Od roku 1933 był instruktorem żeglarskim Akademickiego Związku Morskiego w Jastarni, w którego barwach w sierpniu 1934 r. zajął pierwsze miejsce w regatach w Szwecji. Był także współpracownikiem gen. Mariusza Zaruskiego i jednym z budowniczych floty ZHP.

Od 1936 r. pracował w Warszawie jako dziennikarz. Był autorem książeczek edukacyjnych dla dzieci. Pisał do „Płomyka” i „Płomyczka”. Jest autorem wielu popularnych do dziś wierszyków, m.in. „Miała baba koguta”, „W poniedziałek rano kosił ojciec siano”.

Walczył we wrześniu 1939 r. Jesienią 1939 r. podjął służbę w konspiracji, najpierw w ramach Tajnej Armii Polskiej, potem w Armii Krajowej. Od lipca 1943 r. na Nowogródczyźnie był oficerem Biura Informacji i Propagandy oraz oficerem do zadań specjalnych w sztabie Zgrupowania Nadniemeńskiego AK (w IV batalionie 77. pułku piechoty AK ppor. Czesława Zajączkowskiego „Ragnara”). Uczestniczył w wielu akcjach i potyczkach zbrojnych.

W lipcu 1944 r. walczył z Niemcami w operacji „Ostra Brama” mającej na celu wyzwolenie Wilna. Po otoczeniu żołnierzy AK przez wojska sowieckie został zastrzelony 22 lipca 1944 r. przez NKWD na Długiej Wyspie w Puszczy Rudnickiej. Szczątki Wojciecha Stypuły zostały odnalezione we wrześniu 2018 r. podczas prac ekshumacyjnych prowadzonych przez Instytut Pamięci Narodowej.


ODDZIAŁ INSTYTUTU PAMIĘCI NARODOWEJ W KRAKOWIE