Technologia coraz częściej i skuteczniej wspomaga ludzi. Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest w miejscach i sytuacjach, które do tej pory zdane były jedynie na czujność człowieka. Czy jednak można zdać się tylko na nią? Jedna z ostatnich akcji, w które zaangażowany był Dyżurnet.pl pokazuje, że to, co umknęło sztucznej inteligencji, zauważył człowiek.


Pod koniec czerwca, gdy właśnie zaczęły się wakacje, do Dyżurnet.pl zaczęły docierać niepokojące zgłoszenia. Najpierw jedna osoba, potem kolejna, w końcu ten sam profil na Instagramie zgłosiło blisko pięćdziesiąt osób. Co je zaniepokoiło? Zdjęcia dziewczynek w wieku około 9-11 lat, bez ubrania, bez bielizny, ewentualnie z nałożoną grafiką (gwiazdkami), która jest dostępna w opcjach korygowania na Instagramie. To było poważne ostrzeżenie i natychmiast eksperci Dyżurnet.pl podjęli odpowiednie działania.


Ta sytuacja pokazała dwie bardzo ważne rzeczy – po pierwsze, algorytmy, sztuczna inteligencja, które nie powinny dopuścić do opublikowania takich zdjęć zostały „oszukane” za pomocą graficznych nakładek na intymne części ciała. Ale ważniejsza jest druga konkluzja – internauci są coraz bardziej świadomi niebezpiecznych zjawisk, które pojawiają się w internecie i czują się odpowiedzialni za ich zgłaszanie. Kluczowa była reakcja użytkowników!

Dlatego już od 15 lat zespół Dyżurnet.pl zachęca internautów do zgłaszania naruszeń, aby lepiej chronić dzieci w sieci.


Dyżurnet.pl w NASK jedyny w Polsce punkt kontaktowy, przyjmujący zgłoszenia o zagrożeniach i nielegalnych treściach w internecie ( dyzurnet.pl ). Zespół jest hotlinem zrzeszonym w międzynarodowym Stowarzyszeniu INHOPE, które prowadzi działania mające na celu zatrzymanie i walkę z materiałami przedstawiającymi seksualne wykorzystywanie dzieci. Zespół Dyżurnet.pl świętuje w tym roku piętnastolecie istnienia. Z tej okazji już teraz pragniemy przypomnieć o misji, którą pełni Dyżurnet.pl oraz zaprosić na konferencję online, która odbędzie się w połowie września.


Jednym z tematów spotkania będzie przegląd możliwości oraz ograniczeń stosowania sztucznej inteligencji.


W czerwcu br. NASK-PIB, którego częścią jest Dyżurnet.pl, wraz z zespołami naukowymi, Politechniką Warszawską i firmą Enamor International Sp. z o.o, rozpoczął projekt APAKT (finansowany z NCBR), który będzie służyć opracowaniu metod wykrywania treści przedstawiających seksualne wykorzystywanie dzieci.


O szczegółach spotkania online będziemy informować, jednak już teraz serdecznie na nie zapraszamy!


Przesłano: 05.08.2020


UWAGA! Trwa rekrutacja do zespołu Dyżurnet.pl! >>