
Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych weźmie udział w inauguracji LVII Marszu Szlakiem I Kompanii Kadrowej w Krakowie, oraz Michałowicach, Słomnikach, Prandocinie i Miechowie

Następnie w Katedrze Wawelskiej w intencji marszałka Józefa Piłsudskiego i jego żołnierzy zostanie odprawiona Msza święta, po której zgromadzeni przejdą pod Krzyż Katyński, gdzie także zostaną złożone kwiaty. Piątkowe uroczystości zakończy „Lekcja śpiewania” na Rynku Małym po czym uczestnicy wraz z szefem UdSKiOR udadzą się na krakowski Sowiniec, gdzie wezmą udział w Capstrzyku przy Kopcu Niepodległości.
Przed największym kopcem w Polsce, który upamiętnia jednego z Ojców naszej niepodległości szef UdSKiOR uhonoruje Medalami „Pro Bono Poloniae” i „Pro Patria” osoby szczególnie zasłużone w kultywowaniu pamięci o polskich tradycjach niepodległościowych. Następnie, po Apelu Pamięci i salwie honorowej u podnóża Kopca zostaną złożone kwiaty. Planowane jest przemówienie ministra Kasprzyka.
6 sierpnia po porannym apelu wyruszającą o świcie z krakowskich Oleandrów kolumnę marszową żegnać będzie minister Jan Józef Kasprzyk – wieloletni komendant Marszu szlakiem I Kompanii Kadrowej, obecnie honorowy komendant „Kadrówki”. Planowane jest przemówienie ministra Kasprzyka.
Następnie uczestnicy Marszu udadzą się w stronę Michałowic, gdzie przed obeliskiem upamiętniającym obalenie przez żołnierzy I Kompanii Kadrowej słupów granicznych pomiędzy zaborami rosyjskim i austriackim złożone zostaną wieńce i wiązanki kwiatów.
Pierwszy dzień tegorocznego Marszu Szlakiem I Kompanii Kadrowej zakończy się w Prandocinie, do którego droga wiedzie przez rynek w Słomnikach, gdzie zaplanowano wręczenie pucharów zdobytych w ramach zawodów strzeleckich oraz złożenie kwiatów przed pomnikiem poległych i pomordowanych przez okupanta niemieckiego. Planowane jest przemówienie ministra Kasprzyka.
7 sierpnia uczestnicy „Kadrówki” przejdą do Miechowa, gdzie przed historycznym pomnikiem z Orłem odbędzie się ceremonia wręczenia Medali „Pro Bono Poloniae” i „Pro Patria”. Planowane jest przemówienie ministra Kasprzyka.
5 sierpnia 2022 r., Kraków
godz. 17:00 – Apel w Krypcie pod Wieżą srebrnych Dzwonów
godz. 17:30 – Msza św. w Katedrze Wawelskiej
godz. 18:40 – Przemarsz z Wawelu pod Krzyż Katyński a następnie na Rynek Mały
godz. 20:30 – Uroczysty Capstrzyk przy Kopcu Niepodległości na Sowińcu
6 sierpnia 2022 r. Kraków, Michałowice, Słomniki, Prandocin
godz. 7:00 – Uroczysty apel i wymarsz uczestników Marszu, ul. Oleandry w Krakowie
godz. 9:45 – Złożenie kwiatów pod pomnikiem w Michałowicach
godz. 17:00 – Uroczystość przed pomnikiem na rynku w Słomnikach
godz. 18:00 – Uroczystość przed kościołem w Prandocinie z udziałem Kawalerii Marszowej
7 sierpnia 2022 r., Miechów
godz. 14:00 – Uroczystości przy pomniku z Orłem
O świcie 6 sierpnia 1914 roku, w celu wywołania w Królestwie antyrosyjskiego powstania, pod wodzą Józefa Piłsudskiego wyruszyła „budzić Polskę do zmartwychwstania” I Kompania Kadrowa. Składała się ona z członków Związku Strzeleckiego oraz Polskich Drużyn Strzeleckich, w których do wybuchu I wojny światowej przeszkolono ponad 7 tys. osób. Strzelcy 12 sierpnia doszli do Kielc. 16 sierpnia powołano Legiony Polskie, które w znaczący sposób przyczyniły się do odzyskania przez Polskę niepodległości.
W 1921 roku komendant Krakowskiego Okręgu Związku Strzeleckiego (ZS) kpt. Wacław Denhoff-Czarnocki zaproponował, aby ósmą rocznicę wymarszu I Kompanii Kadrowej – jednocześnie święto Związku (6 sierpnia) – uczcić szczególnie uroczyście. Pomysł marszu został zrealizowany po raz pierwszy w 1922 roku. Z powojenną przerwą do 1981 roku, tradycja Marszu Szlakiem I Kompanii Kadrowej trwa do dziś.
Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych

przesłano: 04.08.2022
foto: kombatanci.gov.pl
Urodził się 12 marca 1975 r. w Warszawie w rodzinie o tradycjach niepodległościowych. Absolwent Wydziału Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego, a także Wyższego Kursu Obronnego Akademii Obrony Narodowej. Przygotowuje pracę doktorską na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Jako historyk specjalizuje się w dziejach II Rzeczypospolitej.
Jest autorem wielu publikacji poświęconych najnowszej historii Polski (w tym współautorem pracy „Legiony Polskie 1914-1918” oraz „Encyklopedii Białych Plam”) oraz kilkunastu edycji śpiewników historycznych. Od 1998 r. jest prezesem Związku Piłsudczyków oraz wiceprezesem Instytutu Józefa Piłsudskiego Poświęconego Badaniu Najnowszej Historii Polski. Był dziennikarzem w Katolickim Radiu Warszawa, w Radiu „Jutrzenka” i w „Przeglądzie Historyczno-Wojskowym”. Organizował uroczystości, wystawy, konferencje naukowe, koncerty i widowiska, a także ogólnopolskie konkursy literackie, plastyczne i recytatorskie poświęcone najważniejszym wydarzeniom historycznym XX wieku. W latach 1999-2014 był Komendantem Marszu Szlakiem I Kompanii Kadrowej, a w latach 2002-2008 Komendantem Głównym Związku Strzeleckiego „Strzelec” Organizacji Społeczno-Wychowawczej, organizatorem obozów sportowych, edukacyjnych i wypoczynkowych dla młodzieży strzeleckiej, harcerskiej i szkolnej.
W latach 2006-2007 był doradcą i rzecznikiem prasowym Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W 2008 r. był koordynatorem obchodów ustanowionego przez Sejm Roku Zbigniewa Herberta. Od 2009 r. pracował w Bibliotece Narodowej. W 2014 r. koordynował ogólnopolskie obchody Stulecia Legionowego Czynu Niepodległościowego. Jest radnym Dzielnicy Ochota Miasta Stołecznego Warszawy od 2002 roku. W latach 2005-2006 pełnił funkcję Przewodniczącego Rady, a od 2006 r. jest wiceprzewodniczącym Rady oraz członkiem Dzielnicowego Komitetu Opieki nad Miejscami Pamięci Narodowej. Od 8 grudnia 2015 roku był Zastępcą Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Z dniem 1 lutego 2016 r. Prezes Rady Ministrów Beata Szydło powierzyła mu pełnienie obowiązków Szefa UdSKiOR, zaś 13 września 2017 r. otrzymał z rąk Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Elżbiety Rafalskiej nominację na Szefa Urzędu.
Za popularyzowanie historii Polski i krzewienie postaw patriotycznych wśród młodego pokolenia uhonorowany przez Prezydenta RP prof. Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Zasługi. Odznaczony został także złotym medalem Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej, Medalem „Pro Memoria”, Medalem „Pro Patria”, medalem Kustosza Tradycji, Chwały i Sławy Oręża Polskiego, odznaką „Za Zasługi dla Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej”.
źródło: kombatanci.gov.pl
Napisz komentarz
Komentujesz jako: Gość Facebook Zaloguj