Takich akcji nigdy za wiele a ta dzisiejsza pokazuje, że istnieje realne zagrożenie ze strony obfitych opadów śniegu w miastach naszego powiatu, gdzie nie brakuje budynków bezpośrednio przylegających do chodników i ulic .

Wieczorem około godziny osiemnastej strażacy KP PSP w Suchej Beskidzkiej podjęli akcję usuwania śniegu z dachu kamienicy przy ulicy Mickiewicza - róg z ulicą Kościelną.

Zsuwający się śnieg zagrażał przechodniom idącym chodnikiem a także kierującym pojazdami. Ledwie temperatura podniosła się ponad zero a zalegający śnieg na blaszanym dachu stał się ruchomą masą kilku ton  śniegowej pokrywy, którą trzeba było usunąć z wykorzystaniem zwyżki strażackiej oraz zabezpieczenia dwóch wozów strażackich oraz policyjnego patrolu - kierującego ręcznie ruchem drogowym na skrzyżowaniu.Użytkownicy lokali usługowych i handlowych w budynku usytuowanych przy samym chodniku mogą teraz spokojniej odwiedzać swoje ulubione lokale ale także piesi bezpieczniej korzystają z chodnika a kierujący pojazdami - zwłaszcza jadący ulicą Mickiewicza w stronę ulicy Piłsudskiego albo w Kościelną lub Rynek - nie muszą obawiać się, że z dużej wysokości spadnie im na samochód masa śnieżna lub lód. 

Strażacy użyli jakże potrzebnej w takich sytuacjach drabiny strażackiej - pojazdu technicznie niezastąpionego w wielu akcjach podczas usuwania śniegu i sopli lub przycinania drzew zagrażających bezpieczeństwu ludzi lub innych obiektów w okolicy.

Sprawna akcja trwająca lekko ponad godzinę - zlikwidowane zagrożenie. Zarówno strażacy, jak zespół policyjny zabezpieczający ruch na ulicach wokół pracy strażaków - kierując ręcznie ruchem drogowym - sprawili, że społeczne poczucie bezpieczeństwa ponownie w Suchej Beskidzkiej wzrosło. Wszystkie przypadki zagrożenia możliwością osunięcia się śniegu z dachów - należy zgłaszać służbom potrafiącym wesprzeć właścicieli budynków odpowiednim sprzętem i doświadczeniem w tego typu pracach - zwłaszcza na wysokościach w bardzo trudnych warunkach.

Więcej o zagrożeniach ze strony śniegu i lodu można przeczytać odwiedzając strony wskazane linkami:

https://suski.dlawas.info/wiadomosci/powiat-suski-starosta-zwolal-sluzby/cid,11114,a

https://suski.dlawas.info/wiadomosci/przed-zima/cid,9748,a

https://suski.dlawas.info/wiadomosci/mswia-przypomina-o-obowiazku-odsniezania-dachow/cid,11075,a

https://suski.dlawas.info/wiadomosci/dorazne-posiedzenie-wojewodzkiego-zespolu-zarzadzania-kryzysowego-dotyczace-intensywnych-opadow-sniegu/cid,11068,a

Kwestie zagrożeń można zgłaszać dzwoniąc do KP PSP w Suchej Beskidzkiej na numer telefonu:

tel.: (0-33) 874 18 00 – centrala KP PSP

Spoglądajmy na dachy i rynny oraz rury spustowe budynków pozostających w sąsiedztwie chodników i ciągów komunikacyjnych - ale także patrzmy, czy zarządcy pilnują odśnieżania dachów na dyskontach i innych obiektach masowego przebywania ludzi - unikajmy zagrożenia na wszelkie sposoby - śnieg z puszystej pasy - bardzo szybko staje się wielotonową powierzchnią mogącą wyrządzić szkody materialne a także zagrażać naszemu zdrowiu lub życiu. 


Maria Moczydlak

Redaktor Naczelna / Wydawca portalu suskiDlaWas.info