Smogaton po raz piąty zmierzy się z konkretnymi wyzwaniami środowiskowymi i poszuka antysmogowych rozwiązań dla Krakowa i Małopolski. W tym roku do akcji przyłączyły się władze miasta i województwa, które udostępnią swoje bazy danych. Tegoroczna pula nagród to 125 tys. złotych


Smogathon 2019 - będzie 24-godzinnym hackathonem, czyli spotkaniem ludzi, którzy przez określony czas będą mierzyć się z konkretnymi wyzwaniami związanymi z zanieczyszczeniem powietrza. Uczestnicy będą bazować na szerokich zbiorach danych dostarczonych m.in. przez Miasto Kraków, Airly, IMGW, GIOŚ, Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, Europejską Agencje Kosmiczną Komisje Europejską czy GUS. Do dyspozycji będą też ogólnodostępne bazy z danymi.

„Każde zaproponowane rozwiązanie musi opierać się na danych. Właśnie dlatego wymagamy, aby w każdym startującym zespole był przynajmniej jeden ekspert od przetwarzania czy analizy danych. Łączymy świat technologii z realnymi problemami, z którymi zmagają się instytucje odpowiedzialne za jakość powietrza" - mówi Kamila Knap, organizatorka Smogathonu.

Tegoroczne wyzwania dla uczestników przygotują patroni kategorii, m.in. Krakowski Alarm Smogowy, IMGW, Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, Miasto Kraków, GIOŚ, czyli instytucje, które mają szansę wdrożyć projekty, które powstaną podczas Smogathonu.

Pomimo tego, że uczestnicy projektu skupiają się na problemach Krakowa i Małopolski, wypracowane rozwiązania mają charakter uniwersalny, o czym świadczy międzynarodowe zainteresowanie wydarzeniem.

„Rejestracje przerosły nasze oczekiwania. W sumie spłynęło ponad 250 aplikacji z Polski, Niemiec, Dani, Wielkiej Brytanii, a nawet Indii i Peru. Niestety, mamy tylko 150 miejsc dla najlepszych z najlepszych” - mówi Kamila Knap.

Uczestnicy wydarzenia będą tworzyć projekty w pięciu kategoriach:

1. Nadzór Nad Zanieczyszczeniami Przemysłowymi (patron kategorii: Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego)

2. Identyfikacja Źródeł Zanieczyszczenia Powietrza (patron kategorii: Krakowski Alarm Smogowy)

3. Zarządzanie Emisją w Transporcie (patron kategorii: Urząd Miasta Krakowa)

4. Zdrowotne Skutki Zanieczyszczenia Powietrza (patron kategorii Medycyna Praktyczna)

5. Monitorowanie i Prognozowanie Zanieczyszczenia (patron kategorii: IMGW)

Wyzwania zostaną doprecyzowane podczas wydarzenia – dzięki temu wszyscy uczestnicy będą mieli równe szanse. Nagroda w każdej kategorii to 10 000 PLN, ale to nie wszystko. Cała pula nagród to 125 000 PLN

„Od 1 września 2019 roku w Krakowie obowiązuje zakaz palenia węglem i drewnem. To milowy krok w walce ze smogiem, ponieważ w ten sposób zlikwidowano główne źródło emisji zanieczyszczeń w mieście, przynajmniej jeśli chodzi o sam Kraków. To dopiero początek walki o czyste powietrze, ale technologia może nam pomóc wygrać tę walkę szybciej” – mówi Maciej Ryś, założyciel i lider Smogathonu.

Maciej Ryś, lider i założyciel Smogathonu podczas Wielkiego Finału Smogathonu 2017 Edycji Globalnej

Miejsce: Krakowski Park Technologiczny, ul. Podole 60, Kraków

Data Wydarzenia: 7-8 grudnia 2019 roku

Gala Finałowa: 8 grudnia 2019 roku, 14:30-16:30

Afterparty:  8 grudnia 2019 roku, 16:30-18:30

Partnerami wydarzenia są Allerga, GSK, Krakowski Park Technologiczny, Miasto Kraków i Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego.

Finały w Krakowie Smogathonu 2017 Edycji Globalnej

O Smogathonie: - od lokalnego hackathonu na 120 osób do globalnego wydarzenia

Pomysłodawcy Smogathonu mają za sobą organizację 15 wydarzeń w 6 krajach, m.in. w Brazylii, Chinach, Indiach, Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. Smogathon to inicjatywa, której celem jest walka z zanieczyszczeniem powietrza za pomocą innowacji i technologii. W tym roku organizatorzy zapraszają najlepsze zespoły do udziału w hackathonie, którego celem będzie rozwiązanie konkretnych, wskazanych przez instytucje problemów związanych z zanieczyszczeniem powietrza. Wydarzenie odbywa się w dniach 7-8 grudnia.

Smogathon przekazał krakowskim instytucjom (m.in. Szpitalowi im. S. Żeromskiego, Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej, Miejskiemu Centrum Opieki) 33 niezwykle wydajne i innowacyjne oczyszczacze powietrza, które od zimy 2019 roku poprawiają jakość powietrza dla setek krakowian, którzy korzystają z miejsc, w których się znajdują się te maszyny.

Przez niemal 5 lat działalności Smogathon:

- przekazał prawie 1 milion złotych na nagrody dla uczestników oraz wsparcie firm i startupów walczących ze smogiem za pomocą technologii i innowacji
- zorganizował 15 wydarzeń w 6 krajach na 4 kontynentach
- pojawił się w ponad 1000 publikacjach w polskich i zagranicznych mediach
- łączy blisko 300 zespołów i projektów walczących ze smogiem z ponad 60 krajów, z 6 kontynentów
- zaprosił ponad 120 projektów na wydarzenia
- dotarł z przekazem do 40 milionów ludzi na całym świecie 
- dotarł do ponad 5 milionów ludzi za pomocą mediów społecznościowych 
- dotarł z filmami promocyjnymi do 500 000 odbiorców
- pozyskał ponad 100 partnerów na całym świecie
- zaangażował w ocenę i doradztwo projektom ponad 200 ekspertów
- zaprosił do Krakowa ponad 70 innowacyjnych startupów i zespołów naukowych
- zgromadził ponad 2000 ludzi na wydarzeniach w Krakowie
- wspomaga wdrażanie rozwiązań projektów w ponad 50 krajach

Smogathon 2019 >>