
Tegoroczne wyzwania dla uczestników przygotowali patroni kategorii, m.in. Krakowski Alarm Smogowy, IMGW, Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, Miasto Kraków, GIOŚ, czyli instytucje, które mają szansę wykorzystać w swoich działaniach projekty, które powstały podczas Smogathonu.

W wydarzeniu wzięło udział łącznie ok. 170 osób, które przyjechały na wydarzenie z całej Polski i Europy. Uczestników wspierali mentorzy m.in. z Google, IBM, Airly, GSK, IMGW, GIOŚ, UMWM czy Wydziału Jakości Powietrza UMK.
Rozdano nagrody w kategoriach:
1. Nadzór Nad Zanieczyszczeniami Przemysłowymi (patron kategorii: Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego) – Zespół Qubit: Projekt platformy do zgłaszania informacji o awariach przemysłowych.
2. Identyfikacja Źródeł Zanieczyszczenia Powietrza (patron kategorii: Krakowski Alarm Smogowy) – Zespół AI Embassy: Innowacyjna Metoda analizy danych o zanieczyszczeniu korzystająca z danych satelitarnych oraz sztucznej inteligencji.
3. Zarządzanie Emisją w Transporcie (patron kategorii: Urząd Miasta Krakowa): Zespół Gremlins: usprawnienie przekazywania informacji o planowanym czyszczeniu ulic oraz emisji wtórnej.
4. Zdrowotne Skutki Zanieczyszczenia Powietrza (patron kategorii Medycyna Praktyczna): Zespół Fine Tuned - dostęp do informacji o warunkach pogodowych i skutkach zdrowotnych z nimi związanych połączony z motywacją do zmiany stylu życia.
5. Monitorowanie i Prognozowanie Zanieczyszczenia (patron kategorii: IMGW): Zespół Brain Power: metoda weryfikacji źródeł zanieczyszczenia powietrza.
Nagrody wręczyli Wicemarszałek woj. małopolskiego Tomasz Urynowicz oraz Zastępca Prezydenta Miasta Krakowa ds. Zrównoważonego Rozwoju Jerzy Muzyk.
Dodatkowo, Krakowski Park Technologiczny przekazał nagrodę o łącznej wysokości 60 tys. PLN na wdrożenie platformy zaproponowanej przez Zespół Qubit.
Marka Allegra nagrodziła zespół Smog Wawelski za holistyczne podejście do dostępu do informacji o zanieczyszczeniu powietrza nagrodą specjalną w wysokości 15.000 PLN

„Cieszymy się, że przyjęta przez nas metodologia spotkała się z zainteresowaniem i przyniosła tak ciekawe wyniki. Chcemy rozwiązywać istniejące problemy i metodą małych kroków zmierzać do likwidacji zanieczyszczenia powietrza. Mamy nadzieję, że wyniki pracy uczestników Smogathon 2019 zostaną wykorzystane. Oczywiście wymagają jeszcze dopracowania, ale mają spory potencjał. ” – mówi Kamila Knap, współzałożycielka Smogathonu. Partnerami wydarzenia są Allerga, GSK, Krakowski Park Technologiczny, Miasto Kraków i Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego oraz Google Cloud

O Smogathonie: - od lokalnego hackathonu na 120 osób do globalnego wydarzenia
Pomysłodawcy Smogathonu mają za sobą organizację 15 wydarzeń w 6 krajach, m.in. w Brazylii, Chinach, Indiach, Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. Smogathon to inicjatywa, której celem jest walka z zanieczyszczeniem powietrza za pomocą innowacji i technologii. W tym roku organizatorzy zapraszają najlepsze zespoły do udziału w hackathonie, którego celem będzie rozwiązanie konkretnych, wskazanych przez instytucje problemów związanych z zanieczyszczeniem powietrza. Wydarzenie odbywa się w dniach 7-8 grudnia.
Smogathon przekazał krakowskim instytucjom (m.in. Szpitalowi im. S. Żeromskiego, Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej, Miejskiemu Centrum Opieki) 33 niezwykle wydajne i innowacyjne oczyszczacze powietrza, które od zimy 2019 roku poprawiają jakość powietrza dla setek krakowian, którzy korzystają z miejsc, w których się znajdują się te maszyny.
Przez niemal 5 lat działalności Smogathon:
- przekazał prawie 1 milion złotych na nagrody dla uczestników oraz wsparcie firm i startupów walczących ze smogiem za pomocą technologii i innowacji
- zorganizował 15 wydarzeń w 6 krajach na 4 kontynentach
- pojawił się w ponad 1000 publikacjach w polskich i zagranicznych mediach
- łączy blisko 300 zespołów i projektów walczących ze smogiem z ponad 60 krajów, z 6 kontynentów.
- zaprosił ponad 120 projektów na wydarzenia
- dotarł z przekazem do 40 milionów ludzi na całym świecie
- dotarł do ponad 5 milionów ludzi za pomocą mediów społecznościowych
- dotarł z filmami promocyjnymi do 500 000 odbiorców
- pozyskał ponad 100 partnerów na całym świecie
- zaangażował w ocenę i doradztwo projektom ponad 200 ekspertów
- zaprosił do Krakowa ponad 70 innowacyjnych startupów i zespołów naukowych
- zgromadził ponad 2000 ludzi na wydarzeniach w Krakowie
- wspomaga wdrażanie rozwiązań projektów w ponad 50 krajach
Kinga Knap
Project Manager
SMOGATHON
Przesłano: 09.12.2019
Napisz komentarz
Komentujesz jako: Gość Facebook Zaloguj