Wydarzenia medialne, jakie docierają do nas wszystkich mogą przyprawić o dreszcze. - Świat jest brutalny a jednostki słabiej uposażone na pokonywanie kryzysów psychicznych nie mogą pozostawać na łasce losu. - Otaczają nas służby, gdzie problematyka sytuacji kryzysowych jest przedmiotem szkoleń, testów i treningu w pracy każdego dnia. - Tak jest także z funkcjonariuszami Policji pracującymi na rzecz mieszkańców powiatu suskiego.

suskiDlaWas.info

- Ile odnotowano czynów targnięcia się na życie w powiecie suskim w okresie roku 2018 i pierwszego półrocza roku 2019?

- W ilu przypadkach funkcjonariusze Policji zapobiegli tragicznym skutkom targnięcia się na życie - ratując życie ludzkie?

- W ilu przypadkach Policja skierowała wniosek o pomoc psychiatryczną lub psychologiczną dla osoby, która podjęła działania samobójcze?

Proszę o informację w formie informacji prasowej. Jeżeli to możliwe proszę także o wskazanie płci ww. osób. 

Oficer prasowy Komendanta Powiatowego Policji w Suchej Beskidzkiej (10.07.2019 r.)

Co do ilości targnięć w 2018 r. w naszym systemie odnotowano 20 interwencji dotyczących mężczyzn i 13 dotyczących kobiet. W 2019 r. w I półroczu - odnotowano interwencji 13 wobec mężczyzn i 8 wobec kobiet.

W kwestii - w ilu przypadkach policjanci zapobiegli tragicznym skutkom - to możemy zaliczyć każdą interwencję, gdzie przybyły na miejsce patrol „zajmował” się tą osobą do czasu przekazania jej karetce pogotowia, gdzie niejednokrotnie różnie to wyglądało czasami musieli osobę trzymać, aby sobie czegoś nie zrobiła - czyli w 2018 r. 15 interwencji wobec mężczyzn i 6 wobec kobiet - natomiast w 2019 r. 10 interwencji wobec mężczyzn i 2 wobec kobiet.

Wobec osób mających myśli samobójcze zawsze jest wzywana załoga pogotowia która zabiera osobę na konsultację z lekarzem i to lekarz podejmuje dalsze czynności nie Policja.

suskiDlaWas.info

Powiat suski - to około 100 tys. mieszkańców i turystów w jednym czasie. To ogólne dane, jakie podają różne źródła wskazujące statystyki. - Problematyka związana z samobójstwami i targnięciem się na życie z różnych powodów - jest wskaźnikiem społecznym będącym wskazówką dla samorządu, służb medycznych i opieki społecznej względem praw obywateli do godnego życia, prawa do bezpieczeństwa ekonomicznego, prawa do ochrony zdrowia, prawa do wypoczynku i godności - o czym czytamy m.in. w Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej między innymi w artykułach: 2.; 9.; 18.; 30.; 32.;33.; 38.; 47.; 76.; 40.; - Tyle jeżeli idzie o prawa i przywileje z posiadania obywatelstwa polskiego i UE. - Sporo tego jest - wydawać się może, że ludzie nie mają powodów do zmartwień, depresji i stanów - kiedy dochodzi do targnięcia się na własne życie.

Z przesłanych informacji, jakie posiada KPP w Suchej Beskidzkiej - możemy jednak wyciągnąć wnioski idące w uwzględnieniu roli funkcjonariuszy Policji w ratowaniu życia ludzkiego w różnych okolicznościach i o różnej porze dnia i nocy a także w różnych miesiącach roku kalendarzowego. 

Funkcjonariusze Policji - zwłaszcza pracujący w prewencji mają więc wielokrotnie okazję do wykazania się wręcz "anielską" cierpliwością oraz błyskawicznym działaniem - bo bywa różnie. Trauma pracy w służbie w okolicznościach zagrożenia zdrowia lub życia jest zmorą wielu policjantów - bywa czasem naprawdę poważnie. Ale bywają takie okoliczności - kiedy inaczej się nie da, jak zdecydowaną interwencją. 

Według wskazanych danych mężczyźni częściej dokonują wobec własnego życia czynów zagrażających ich życiu i zdrowiu. - Takie dane mogą sugerować, że obciążenie psychiczne, emocje, samotność w podejmowaniu decyzji - jest problemem w większości męskim. Kobiety prawdopodobnie podejmują targnięcie się na życie rzadziej - ale społeczny odbiór takich czynów bywają bardziej emocjonujące.

- Dlaczego taki temat? - Otóż w pierwszym półroczu 2019 roku w mediach w całej Polsce gromadzą się informacje o tym, że ludzie dokonują czynów, w których tracą życie lub narażają to życie ze skutkiem zagrożenia życia i zdrowia osób trzecich. - Tak było ostatnio w Bytomiu, gdzie życie straciła kobieta i jej dzieci. Podobnie było z eksplozją gazu w bloku - w Zielonej Górze, gdzie sprawczynie uniknęły co prawda zagrożenia życia - kryjąc się w lesie - ale nie uniknęły tym czasem odpowiedzialności za zagrożenie, jakie przyniosły dla setek osób. 

- Czy Policja i funkcjonariusze w KPP w Suchej Beskidzkiej są odpowiednimi do poszukiwania pomocy? - Tak - bo jak poinformował Oficer prasowy Komendanta Powiatowego Policji w Suchej Beskidzkiej - przypadków, kiedy funkcjonariusze Policji są pierwszym źródłem pomocy i wsparcia - jest sporo - bo przeciętnie raz w tygodniu dochodzi do sytuacji kryzysowych. 

- Mamy prawo do tego, aby żyć - tylko czasem życie utrudniają czynniki zewnętrzne, z którymi nie radzi sobie, jak widać w podanych liczbach spora ilość osób, które tracą sens życia. - Czy nie jest to też nasza wina - czyli nas będących blisko acz daleko - bo życie dzieli zamiast łączyć? 

Pamiętajmy, że w sytuacjach kryzysowych warto sięgnąć po oferowane wsparcie - takie myślenie daje szansę na ocalenie własnego życia lub życia osoby nam bliskiej.

W temacie była m.in. publikacja na portalu pod linkiem:

https://suski.dlawas.info/wiadomosci/dzielnicowi-uratowali-niedoszlego-samobojce/cid,9132,a

Już wkrótce portal suskiDlaWas.info przystąpi do niekończącego się patronatu medialnego konkursu "Policjant, który mi pomógł". Czytelnicy portalu będą mogli typować funkcjonariuszy KPP w Suchej Beskidzkiej w tym konkursie.

zdjęcie tematyczne: pixabay.com