Policjanci na jednej z posesji w Nowym Targu znaleźli 210 butelek półlitrowych z wysokoprocentowym alkoholem tzw. łąckiej śliwowicy (bądź jej podróbki) bez wymaganych znaków akcyzowych oraz kilka sztuk kastetów.

W piątek tj. 7 maja br. policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Nowym Targu w garażu na jednej z posesji na terenie Nowego Targu,  podczas przeszukania znaleźli 210 butelek półlitrowych z napisem na etykiecie  „Łącka śliwowica”. Butelki z alkoholem były zaplombowane, ale nie posiadały wymaganych znaków akcyzowych. Ponad 100 litrów nielegalnej śliwowicy zostało zabezpieczone przez funkcjonariuszy.

Sprawa posiadania alkoholu bez wymaganych znaków akcyzowych zostanie przekazana do dalszego prowadzenia Krajowej Administracji Skarbowej. Zgodnie z art. 65 kodeksu karnego skarbowego za przechowywanie tej ilości nielegalnych alkoholowych wyrobów, grozi kara grzywny za wykroczenie skarbowe.
Ponadto na strychu posesji funkcjonariusze znaleźli 4 sztuki broni białej tzw: kastetów. 29-letnia gospodyni nie posiadała wymaganego zezwolenia na posiadanie tych powszechnych, jednak niebezpiecznych narzędzi. Kastet, zgodnie z ustawą o broni i amunicji to broń biała, której używanie może zagrażać życiu lub zdrowiu, dlatego wymagane jest stosowne zezwolenie na jego posiadanie. W innym przypadku należy liczyć się z konsekwencjami prawnymi. W sprawie posiadania kastetów bez wymaganego zezwolenia zostało wszczęte postępowanie o wykroczenie z art. 51.1 ustawy o broni i amunicji. Grozi za to kara aresztu lub grzywny.


KPP w Nowym Targu

Opublikowano: 11.05.2021
zdjęcia: Policja


18 maja 2021 r. AKTUALIZACJA

Policjanci zabezpieczyli znalezione podczas przeszukania butelki ze śliwowicą bez wymaganych znaków akcyzowych. Obecnie w Komendzie Powiatowej Policji w Nowym Targu nie toczy się w tej sprawie postępowanie ( nie ma numeru sprawy)  - sprawa została przekazana do nowotarskiej prokuratury i następnie do Krajowej Administracji Skarbowej do dalszego prowadzenia.   Nie mam informacji na temat sygnatury w prokuraturze i danych, który prokurator wykonywał czynności w tej sprawie. Podczas czynności nie ustalono źródła butelek, zakrętek i naklejek.


Specjalista ds. informacyjno - prasowych

Komendy Powiatowej Policji w Nowym Targu

asp. Dorota Garbacz

przesłano: 18.05.2021 09:08
przesłano: 18.05.2021 09:47


Czy wszystko jasne?