Wspólnie szukamy w Małopolsce niezwykłych miejsc i wyjątkowych osób, dzięki którym to właśnie nasz region jest najchętniej odwiedzanym w Polsce! W tym roku już po raz 19. w plebiscycie Wielkie Odkrywanie Małopolski nagrodzimy atrakcje turystyczne, wydarzenia, gospodarstwa agroturystyczne, pensjonaty i hotele, miasta i gminy stawiające na turystykę, a także wyjątkowe osoby związane z tą branżą, dla których praca jest pasją. Właśnie ruszyło głosowanie, które potrwa przez niemal miesiąc.

Mamy w Małopolsce kilka miejsc, których nikomu nie trzeba przedstawiać. To zwłaszcza Kraków, Wieliczka, Oświęcim, Zakopane. To one są głównym magnesem przyciągającym turystów do naszego województwa. Ale jest też całe mnóstwo miejsc mniej znanych, do których docierają tylko nieliczni. To właśnie te miejsca chcemy odkrywać na nowo i chwalić się nimi – przekonuje Leszek Zegzda z zarządu województwa małopolskiego, jednocześnie wiceprzewodniczący kapituły plebiscytu.

Pierwszy etap plebiscytu już za nami – mieszkańcy i miłośnicy Małopolski zgłosili swoich kandydatów do otrzymania wyróżnienia w kategoriach: atrakcja turystycznawydarzenie rokuchata z klimatem (gospodarstwa agroturystyczne), w gościnie (baza noclegowo-wypoczynkowa i ośrodki spa), miejsce niezwykłe (miasto/gmina turystyczna), przewodnik turystyczny roku (nagroda im. dra Mieczysława Orłowicza) oraz małopolska osobowość turystyki

Teraz czas na decydujący etap, czyli wielkie głosowanie! Na swoich faworytów można głosować do 7 września do godz. 21.00. 

Przeczytaj o nominowanych i zobacz jak zagłosować.

O końcowym zwycięstwie w kategoriach: małopolska osobowość turystyki, miejsce niezwykłe i przewodnik turystyczny zdecyduje poparcie SMS-owe oraz głosy kapituły konkursowej, w której zasiadają m.in. marszałek Jacek Krupa i Leszek Zegzda z zarządu województwa. Jakie nagrody czekają z kolei na laureatów plebiscytu? To nie tylko pamiątkowe dyplomy i tablice, ale też nagrody finansowe. Miejscowość lub gmina, która zwycięży w kategorii miejsce niezwykłe otrzyma nagrodę Marszałka Województwa Małopolskiego w wysokości 50 tys. zł. Z kolei po 5 tys. zł czeka na najlepszych w kategoriach małopolska osobowość turystyki oraz przewodnik turystyczny (nagroda im. dra Mieczysława Orłowicza).

Plebiscyt Wielkie Odkrywanie Małopolski organizowany jest przez Gazetę Krakowską przy współpracy z Województwem Małopolskim, Małopolską Organizacją Turystyczną, Radiem Kraków oraz krakowskim oddziałem Telewizji Polskiej. Patronat honorowy nad plebiscytem objął Jacek Krupa, Marszałek Województwa Małopolskiego.