W niedzielę 9 czerwca w Naprawie odbył się XXV Rejonowy Przegląd Orkiestr Dętych ECHO. Wystartowało siedem orkiestr dętych z powiatu suskiego.

W XXV Rejonowym Przeglądzie Orkiestr Dętych ECHO w Naprawie wzięło udział 7 orkiestr z powiatu suskiego: Miejska Orkiestra Dęta z Suchej Beskidzkiej, Orkiestra Dęta Gminy Stryszawa, Orkiestra OSP z Jordanowa, Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP z Naprawy, Orkiestra OSP z Łętowni, Orkiestra Dęta OSP z Osielca, Orkiestra Dęta OSP z Toporzyska oraz jedna spoza powiatu suskiego: Orkiestra Dęta OSP z Pcimia. Orkiestry oceniała komisja w składzie: 

Leszek Mieczkowski (przewodniczący komisji) - dyrygent Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej w Nowym Sączu i Sądeckiej Orkiestry Symfonicznej. Dokonał wielu prapremier światowych dzieł muzycznych polskich kompozytorów muzyki współczesnej. Współpracując z szerokim ruchem muzycznym na terenie Sądecczyzny z zaangażowaniem włącza się w działalność pedagogiczno - muzyczną. Wykładowca Ogólnopolskiego Studium dla Kapelmistrzów i Tamburmajorów Orkiestr Dętych Stanisław Stachoń - szef Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej w Nowym Sączu, Wieloletni muzyk solista orkiestry.

kpt rezerwy Stefan Żuk - były tamburmajor Orkiestry Reprezentacyjnej Wojsk Ochrony Pogranicza i Straży Granicznej w Nowym Sączu, wieloletni nauczyciel Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w NOwym Sączu, wykładowca Ogólnopolskiego Studium dla Kapelmistrzów i Tamburmajorów Orkiestr Dętych. Autor wydanego w 2015 r. "Poradnika dla Tamburmajorów i Kapelmistrzów". Orkiestry oceniane były zarówno w przemarszu, jak i w prezentacjach scenicznych. 

Po przemarszu wszystkie orkiestry wykonały utwór "Orkiesty dęte" w opracowaniu Juliana Kwiatkowskiego. Orkiestrami dyrygował Stanisław Bednarczyk - kapelmistrz orkiestry z Naprawy.Miejsce I, puchar starosty suskiego i nagrodę pieniężną zdobyła Miejska Orkiestra Dęta z Suchej Beskidzkiej,

II miejsce, nagrodę pieniężną i Puchar Wójta Gminy Jordanów otrzymała Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP z Naprawy,III miejsce, nagrodę pieniężną i Puchar Przewodniczącego Rady Gminy Jordanów otrzymała Orkiestra Dęta Gminy Stryszawa.Wszystkie te orkiestry otrzymały kwalifikacje do 42. Małopolskiego Festiwalu Orkiestr Dętych ECHO TROMBITY, który odbędzie się w Nowym Sączu w dniach 21-23 czerwca br.

Nagrodę pieniężną oraz Puchar Dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Promocji w Jordanowie za prezentację i grę w marszu otrzymała Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP z Naprawy.I ta orkiestra otrzymała także Puchar dla najlepszej Gminnej Orkiestry. Ponadto wszystkie orkiestry otrzymały dyplomy za udział i jubileuszowe pamiątki.

Gabriela Korbel
Dyrektor GOKSiP w Jordanowie

Powiatowy Przegląd Orkiestr Dętych

Organizator: Gminny Ośrodek Kultury, Promocji i Sportu w Jordanowie filia w Osielcu

goksip-jordanow.pl

dyrektor – Gabriela Korbel, tel. 18 277-35-00, gok@gmina-jordanow.plWspaniała aura ale także doskonała organizacja konkursu pod względem technicznym, jak również oprawa artystyczna - sprawiły, że w Naprawie było prawdziwie muzycznie i odświętnie. Muzycy grali m.in. na instrumentach dętych: flet Piccolo, flet, obój, fagot, klarnet 1Bb, klarnet 2Bb, klarnet 3Bb, klarnet altowy Es (zwykle dubluje tenor lub baryton), klarnet basowy Bb, saksofon altowy 1 Es, saksofon altowy 2 Es, saksofon tenorowy Bb, saksofon barytonowy Es, trąbka 1Bb, trąbka 2 Bb, róg F, althorn in Es, tenor (klucz wiolinowy) / baryton (klucz basowy), puzon 1, puzon 2, tuba, bas strunowy (gitara basowa lub kontrabas pizzicato), perkusja 1 (zestaw), perkusja 2 (dzwonki, ksylofon, dzwony rurowe itp.), kotły.
Jedyny w swoim rodzaju świat orkiestr dętych, jaki mogliśmy kolejny raz oglądać tym razem w Naprawie w gminie Jordanów - jest światem wesołym, poważnym i rozrywkowym - wszystko zależy od repertuaru oraz okoliczności - zawsze jednak jest galowo i podniośle. To nie jest tylko granie ale taniec, marsz lub układ choreograficzny w porządku zaplanowanym na okoliczność. Występy mażoretek "Krople: i "Kropelki" z Naprawy uświetniły całość konkursu i dały wspaniałe chwile - kiedy można podziwiać naszą młodzież i dzieci - spełniających swoje marzenia taneczne i artystyczne. - Było radośnie i to jest esencją tego typu wydarzeń, wartościowych imprez kulturalnych skupiających ludzi utalentowanych muzycznie i tanecznie ku radości obserwujących wszystko widzów.Występ mażoretek Krople z Naprawy dał widowni spektakularną eksplozję młodości, witalności, piękna tańca i rytmiki. Wspaniała młodzież. Występ mażoretek Kropelki z Naprawy - doskonale przygotowanego dziecięcego zespołu artystycznego wspaniale ujmujący pracę instruktorów kulturalnych. 

Zapraszam w imieniu laureatów i organizatorów na finał do Miasteczka Galicyjskiego w Nowym Sączu w dniach 21-23 czerwca br. - gdzie odbędzie się finał rywalizacji orkiestr regionalnych.

Małopolski Festiwal Orkiestr Dętych ECHO TROMBITY jest dorocznym spotkaniem konkursowym najlepszych orkiestr dętych Województwa Małopolskiego. Jest jedną z najbardziej prestiżowych i największych cyklicznych imprez amatorskiego ruchu muzycznego. Głównym celem Festiwalu jest promocja i podniesie poziomu artystycznego amatorskich orkiestr dętych poprzez umożliwienie im prezentacji aktualnych osiągnięć, stworzenie okazji do konfrontacji i wymiany doświadczeń, doskonalenie warsztatu muzycznego, inspirowanie do poszukiwań repertuarowych. (źródło: Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu)

FINAŁ


21-23 czerwca – Miasteczko Galicyjskie w Nowym Sączu 
/ul. Lwowska 226/


W finale zaprezentują się najlepsze orkiestry i big bandy Województwa Małopolskiego wyłonione przez komisję artystyczną na przeglądach powiatowych.

PATRONAT HONOROWY FESTIWALU


Witold Kozłowski - Marszałek Województwa Małopolskiego

Biskup Andrzej Jeż - Ordynariusz Diecezji Tarnowskiej
Marek Kwiatkowski - Starosta Powiatu Nowosądeckiego 
Ludomir Handzel - Prezydent Miasta Nowego SączaOpracowanie: suskiDlaWas.info
filmy z wydarzenia zostaną dodane wkrótce