Policjanci z Komisariatu Policji w Jordanowie skorzystali z uprawnień, jakie dała im nowa ustawa antyprzemocowa i wydali w stosunku do 25-letniego mieszkańca nakaz opuszczenia domu, w którym mieszkał wraz z żoną oraz dwójką małoletnich dzieci.


W środę (3 lutego) późnym popołudniem przed godziną 19:00 policjanci z Komisariatu Policji w Jordanowie otrzymali zgłoszenie dotyczące awantury domowej. W związku z tym udali się na miejsce, gdzie zatrzymali nietrzeźwego 25-letniego mężczyznę. Jak się okazało, wszczął on awanturę, podczas której niszczył przedmioty użytku domowego, a także wyzywał i groził swojej żonie. Sytuację tą niestety musiały oglądać ich wspólne małoletnie dzieci w wieku 1 i 3 lata. Aby zapewnić bezpieczeństwo domownikom, policjanci zatrzymali mężczyznę, który następnie trafił do pomieszczeń dla zatrzymanych w suskiej komendzie.


Na następny dzień (4 lutego) policjanci po rozpoznaniu sytuacji wydali zatrzymanemu mężczyźnie nakaz natychmiastowego opuszczenia domu oraz zakaz zbliżania się do niego i jego bezpośredniego otoczenia przez najbliższe 14 dni.

25-latek został poinformowany o miejscach, w których może uzyskać tymczasowe schronienie. W obecności mundurowych mógł zabrać z mieszkania jedynie przedmioty osobistego użytku, a także rzeczy niezbędne do wykonywania pracy.


Zgodnie z ustawą antyprzemocową, która zaczęła obowiązywać 30 listopada 2020 roku, sprawca przemocy, który stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia domowników, po wydaniu nakazu przez policjantów, musi bezzwłocznie opuścić mieszkanie oraz otrzymuje zakaz zbliżania się do niego przez 14 dni. Na wniosek osoby dotkniętej przemocą sąd może przedłużyć ten okres.

Opublikowano na policja.pl: 08.02.2021
foto: policja.plPOLECANE: 

Od poniedziałku obowiązuje tzw. ustawa antyprzemocowa;

Czy wiesz, że 30 listopada 2020 roku wejdą w życie nowe przepisy ujęte w Kodeksie wykroczeń?RUSZYŁY SZKOLENIA POLICJANTÓW Z TZW. USTAWY ANTYPRZEMOCOWEJ ; 

Postępowanie mediacyjne w sprawach karnych ; Sposób przygotowania przesłuchania przeprowadzanego w trybie określonym w art. 185a–185c Kodeksu postępowania karnego ; Ustawa antyprzemocowa zwiększa ochronę ofiar i wprowadza natychmiastowe działania. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej uchwalił prawo antyprzemocowe ; Profilaktyka i rozwiązywanie problemów alkoholowych w JordanowieRadni powiatu suskiego uchwalili: Powiatowy Program Zapobiegania Przestępczości oraz Porządku Publicznego i Bezpieczeństwa Obywateli na lata 2020 – 2024 ;