| Źródło: KP PSP w Suchej Beskidzkiej
IX Powiatowe Zawody Sportowo-Pożarnicze Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych w Bystrej Podhalańskiej - podsumowanie
W trakcie zaciętej rywalizacji, zawodnicy stawili czoła wyzwaniom pod czujnym okiem sędziego głównego zawodów, dh. Andrzeja Gwiazdonika oraz Powiatowej Komisji Sędziowskiej.
Ostateczna kolejność czołowych miejsc przedstawiła się następująco:
grupa MDP dziewczęta
I. MDP Jordanów z wynikiem 1018,20 pkt.
II. MDP Marcówka z wynikiem 997,57 pkt.
III. MDP Krzeszów z wynikiem 968,85 pkt.
grupa MDP chłopcy
I. MDP Jordanów z wynikiem 1048,05 pkt.
II. MDP Osielec Górny z wynikiem 1036,00 pkt.
II. MDP Bystra Podhalańska z wynikiem 1031,69 pkt.
Przebieg zawodów jest następujący
Na stracie ćwiczenia bojowego staje drużyna zawodników składająca się z dowódcy i 8 zawodników. Po zapoznaniu się z torem i przygotowaniu sprzętu, drużyna staje na swoim miejscu w dwuszeregu. Dowódca drużyny melduje gotowość do zawodów, a po sygnale dowódcy drużyny rozpoczyna się konkurencja. Zawodnicy 2-5 przekonują przeszkody pierwszego odcinka, a następnie przejmują hydronetki i napełniają tarcze nalewowe wodą. Po zakończeniu zadania, dowódca wraca na miejsce ustawienia drużyny. Następnie zawodnicy nr 6-9 zajmują się rozwijaniem węży gaśniczych przez przeszkody toru. Po zakończeniu układania węży, wszyscy zawodnicy wykonują odpowiednie węzły zgodnie z ilustracjami. Po zakończeniu ćwiczenia drużyna ustawia się w dwuszeregu, a dowódca podnosi rękę sygnalizując wykonanie zadania sędziemu toru.
Bieg sztafetowy składa się z dziewięciu odcinków.
Na pierwszym odcinku zawodnik nr 1 rozpoczyna bieg i pokonuje 2-metrową ścianę drabiniastą. Następnie przekazuje prądownicę zawodnikowi nr 2.
Drugi odcinek polega na pokonaniu dystansu bez przeszkód przez zawodnika nr 2 i przekazaniu prądownicy zawodnikowi nr 3.
Na trzecim odcinku zawodnik nr 3 przenosi węża i kładzie go na płycie, a następnie przekazuje prądownicę zawodnikowi nr 4.
Czwarty odcinek to pokonywanie dystansu bez przeszkód przez zawodnika nr 4 i przekazanie prądownicy zawodnikowi nr 5. Zawodnik nr 5 musi przejść pod poprzeczką bez jej strącania i przekazać prądownicę zawodnikowi nr 6.
Na szóstym odcinku zawodnik nr 6 przeskakuje nad płotkiem i przekazuje prądownicę zawodnikowi nr 7. Zawodnik nr 7 przenosi gaśnicę i ustawia ją na płycie, a następnie przekazuje prądownicę zawodnikowi nr 8.
Na ósmym odcinku zawodnik nr 8 pokonuje dystans bez przeszkód i przekazuje prądownicę zawodnikowi nr 9.
Na ostatnim odcinku zawodnik nr 9 łączy węże, rozdzielacz i prądownicę w dowolny sposób, trzymając linię gaśniczą za prądownicę lub wąż, i przekracza linię mety. Zawodnicy muszą pozostać w swoim torze przez cały bieg, nie wychodząc poza jego granice.
Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Suchej Beskidzkiej serdecznie gratuluje zwycięzcom Powiatowych Zawodów Sportowo-Pożarniczych Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych. Wasze zaangażowanie, wysiłek i determinacja przyniosły wspaniałe rezultaty, które zasługują na uznanie.
Chcielibyśmy również wyrazić naszą wdzięczność i podziękowania opiekunom Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych za ich ogromne zaangażowanie w przygotowanie i opiekę nad drużynami. Wasza praca i wsparcie odegrały kluczową rolę w sukcesie zawodników
przesłano: 04.06.2023 / zdjęcia: KP PSP w Suchej Beskidzkiej
Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza (MDP) – komórka organizacyjna jednostki OSP która jest powoływana na podstawie statutu OSP przez zarząd, który w tej sprawie podejmuje stosowną uchwałę.
MDP powołuje się w celu szerszego zainteresowania młodzieży działalnością społeczną na rzecz ochrony przeciwpożarowej oraz przygotowania jej do bezinteresownej służby w szeregach OSP. Jej członkami mogą być dziewczęta i chłopcy w wieku do 18 lat. Dolną granicę wieku wyznacza statut danej OSP.
Podstawowe zadania MDP to m.in.:
- udział w zapobieganiu pożarom poprzez oddziaływanie na środowisko w celu przestrzegania przepisów przeciwpożarowych; podnoszenie wiedzy i umiejętności swoich członków w dziedzinie ochrony przeciwpożarowej;
- organizowanie działalności kulturalno-oświatowej w środowisku z uwzględnieniem problematyki ochrony przeciwpożarowej; rozwijanie sprawności fizycznej członków poprzez uprawianie różnych dyscyplin sportowych i turystyki;
- podejmowanie i realizacja zadań pożytecznych dla ochrony przeciwpożarowej i drużyny oraz macierzystej OSP;
- działalność wolontarystyczna

źródło: Jednostki Państwowej Straży Pożarnej / gov.pl
POLECANE
Obwieszczenie marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 11 stycznia 2023 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu ustawy o ochotniczych strażach pożarnych;

Napisz komentarz
Komentujesz jako: Gość Facebook Zaloguj