Tego nie spodziewali się organizatorzy w najśmielszych planach - wspaniała frekwencja całych rodzin na obchodach Dnia Dziecka w Łętowni będącej w tym roku gospodarzem imprezy organizowanej przez Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Promocji w Jordanowie pod dyrekcją Gabrieli Korbel - wkładającej wiele pracy ze swoim zespołem pracowników GOKSiP ale także przy przychylności Urzędu Gminy w Jordanowie oraz przede wszystkim sponsora głównego, czyli Banku Spółdzielczego w Jordanowie a także przy udziale Karczmy Skalno Izba z Łętowni - aby efekty zaskakiwały wszystkich uczestników wydarzeń. - Efekt imprezy porażająco pozytywny tak bardzo, że trudno skupić się na kilku atrakcjach, kiedy wabików było kilkadziesiąt - a jeszcze Stowarzyszenie OSP w Łętowni "dolewało oliwy do ognia" organizując dodatkowe atrakcje, w których bardzo chętnie brały udział wszystkie dzieci a nawet rodzice z dziećmi.

Międzynarodowy Dzień Dziecka ustanowiony w 1954 roku przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych na rzecz upowszechniania ideałów praw dzieci zapisanych w Karcie Narodów Zjednoczonych - jest w wielu państwach i krajach świata obchodzony uroczyście w różnych dniach roku - w Polsce Dzień Dziecka jest obchodzony jednak od 1950 roku - co wynika z ówczesnej sytuacji politycznej i systemowej Polski będącej w bloku tak zwanym komunistycznym. - Historia Święta Dziecka sięga w polskiej tradycji jednak aż roku 1929 - kiedy obchodzono to święto dzieci w dniu 22 września. 

1 czerwca 2019 roku w całej Polsce obchodzono w różnych okolicznościach Dzień Dziecka - także w powiecie suskim w gminach i miastach organizowano imprezy okolicznościowe. - Z uwagi na zaproszenia wystosowane przez Pana Wójta Gminy Jordanów oraz Panią Dyrektor GOKSiP w Jordanowie - z przyjemnością uczestniczyłam i dokumentowałam Dzień Dziecka w Łętowni, gdzie organizatorzy oraz OSP dali z siebie wszystko, co można dać dzieciom, aby świetnie się bawiły i odczuły, że są pod odpowiedzialną troską i opieką włodarzy gminy oraz rodziców i przyjaciół. 

Wśród atrakcji można było zdecydowanie zauważyć dwa obiekty dmuchane powietrzem - zjeżdżalnia i "skałka" wspinaczkowa - widoczne z daleka i bardzo chętnie wykorzystywane w darmowej ofercie dla każdego chętnego dziecka. 


Kiedy jedne dzieci korzystały tylko z atrakcji - inne wypełniały uroczystość występami artystycznymi - ubarwiając dziecięcy świat fantazji realizowanych na wiele sposobów - ale głównie poprzez wspólne zabawy w gronie koleżanek i kolegów z przedszkola, szkoły, podwórka lub klubu sportowego. Inspirującą zabawa było robienie baniek mydlanych - każdy mógł spróbować swoich umiejętności - bo nie jest to wbrew pozorom łatwa sztuka. 
Szefowa w akcji, czyli Pani Gabriela Korbel w roli wodzireja - a wszystko po to, aby każdy widział co dzieje się dookoła i w czym warto wziąć udział - bo przewidziano nagrody za zwycięstwo w konkretnych konkurencjach przygotowanych w związku z podnoszeniem atrakcyjności imprezy skierowanej przede wszystkim do dzieci ale również dla całych rodzin.Jedną z atrakcji był samochód Fiat 126p, który dla dorosłych jest już wspomnieniem ale dla dzieci - jest ciekawostką a może nawet atrakcją - bo współczesne samochody w polskich rodzinach bardzo daleko odstają technologicznie od "maluszka'. Jednak jest to nadal interesujący obiekt pożądania w wielu rodzinach. Prowadzenie takiej imprezy wymaga wiele pomysłowości - bo wiadomo - że nie łatwo zabawić tak dużą grupę dzieci - a jednak udało się wszystko pogodzić tak, aby każde dziecko zapamiętało ten dzień na długo jako wspaniałe wydarzenie pełne zabaw.


Samochody strażackie odkąd tylko są na wyposażeniu OSP - stanowią obiekt westchnień chyba każdego chłopca ale od kilkunastu lat także wielu dziewcząt - co widać w strukturach OSP, gdzie szkolą się na równi z chłopcami. Druhny strażaczki i druhowie strażacy - ci jeszcze niepełnoletni a już tak bardzo odpowiedzialni. Każde szkolenie, każda zabawa na niwie pożarnictwa ochotniczego - sprawiają, że dzieci zdobywają nie tylko bezcenne doświadczenia ale także uczą się pracy zespołowej, która w życiu dorosłym jest wartością stanowiącą o wielu kwestiach życia rodzinnego, zawodowego i społecznego. 


Piękne, młode i do tego strażaczki. Aż chce się wierzyć, że póki w jedności siła - to nie zabraknie nam pomocy w potrzebie. Dziewczęta są esencją młodzieżowej kadry OSP - to wartość sama w sobie. Dzieciństwo przemija szybko - jednak nauka nie idzie w las - dobre wzorce społeczne owocują. Niesamowicie radosne młode osoby, którym bez wątpienia trzeba życzyć z okazji Dnia Dziecka, aby nie miały okazji uczestniczyć w prawdziwych akcjach ratowniczych, aby życie nie stawiało ich przed dramatycznymi okolicznościami, aby pokój na świecie oraz roztropność dorosłych pozwalały żyć w spokoju, pokoju oraz w bezpiecznych warunkach. - Warto podkreślić, że dziewczęta wyśmienicie bawiły się w gronie kolegów także druhów strażaków. Drużyny na start - chciałoby się napisać. I wystartowali - rywalizacja jest elementem gry i zabawy - bo śmiechu przy tym co niemiara. Starsi koledzy potrafią przygotować tak tor przeszkód, że nie ma nudy. Połączenie zabawy z konkurowaniem i pokazem może przynieść tylko same superlatywy w świadomości dzieci a już strażaków. Dobre przykłady dawane przez starszą część OSP w Łętowni mogą owocować nie tylko wzrostem poczucia bezpieczeństwa ale realną ochroną przeciwpożarową. - Oby nigdy nie zabrakło nagród i orderów dla tych, którzy niosą pomoc - kiedy zagrożone jest życie lub zdrowie albo mienie. Któż z nas dorosłych nie pamięta wyścigów w workach? Dzisiaj nadal jest to atrakcja na imprezach plenerowych - bo wymaga nie tylko sprawności ale sprytu i pomysłowości. - Radości nie było końca. - Upadki nie sprawiały problemów a skakanie w worku jest zabawą, którą pamiętają pokolenia - co w domu daje szansę na wiele wspomnień. 


Wszystkich gości przywitał Wójt Gminy Jordanów Artur Kudzia, który reprezentował władze gminne - bo impreza mimo charakteru rozrywkowego - jak najbardziej była inicjatywą kulturalną o charakterze oficjalnym - gdzie każdy miał swoją rolę do odegrania przed dziećmi. A dzieci, jak wiadomo nie lubią za bardzo spraw urzędowych i tym razem to one były tak naprawde gospodarzami imprezy zabezpieczanej przez dorosłych. 
Nieoficjalną parą numer jeden byli państwo Kudziowie, którzy jako wzorowi rodzice nie omieszkali w dniu wolnym od pracy bawić się wraz z innymi rodzicami wraz ze "Skarbem", jaki umila im życie. - Dobry przykład płynie od "góry" - Wójt Gminy Jordanów nie szczędzi sił i środków oraz pomysłów, aby w gminie Jordanów działo się dobrze dla wszystkich dzieci - a że akurat sprawuje rolę taty i męża - to w Dniu Dziecka w sam raz komponuje z funkcją publiczną. - Takie czasy, że im bliżej ludzi, im bliżej rodziny - tym lepiej, tym świecenie wzorem dla innych osób pełniących stanowiska publiczne jest pożądane. - Miło patrzeć na taki układ rodzinny, gdzie mama i tata troszczą się o dziecko wkładając wartości rodzinne i tradycyjne - pomimo czasów, kiedy rodzina jako najmniejsza komórka społeczna jest tak bardzo wystawiana na próby losu. Impreza od tego roku będzie gościła rotacyjnie w sołectwach gminy Jordanów - tak, aby każda społeczność mogła zaprezentować swoje pomysły na Dzień Dziecka a także, aby pokazać, jak bardzo zaangażowani są rodzice w to, żeby pociechy jakimi są dzieci - miały okazję na spełnienie fantazji dziecięcych oraz zabawę w bezpiecznej atmosferze. - Jest to też okazja, aby zacieśniać relacje społeczne i życzliwość wzajemną, co udaje się zarówno Pani Dyrektor Gabrieli Korbel, jak też całemu GOKSiP w Jordanowie oraz włodarzom gminnym. - Przyjemnie jest patrzeć, że dzieci na wsiach nie są pozbawione atrakcji. Bardzo pozytywną atmosferę tworzą druhny i druhowie OSP w Łętowni, którzy nie tylko ćwiczą ale także wspaniale się bawią wnosząc do dziecięcych - tych maluczkich świadomości poczucie bezpieczeństwa. 

Całość wydarzenia można podsumować kilkoma zdaniami - ale na pewno był to udany Dzień Dziecka i wydarzenie godne uwagi - które skupiło kilkaset osób dorosłych z dziećmi, którym nie brakowało atrakcji. Aż chce się brać udział w takich wydarzeniach. Doskonała organizacja, liczny udział rodzin - obecność włodarzy.