Niepokojące sygnały o wandalizmie docierały do redakcji już od pewnego czasu - ale to, co dzieje się realnie przekracza granice spokoju w gminie Maków Podhalański i sołectwie Grzechynia. Wandale niszczą wiaty przystankowe, które nie tak dawno zostały postawione nowiutkie. Sygnał od mieszkańców, dzieci i radnego gminy Maków Podhalański pana Adama Głuszka dały podstawę do interwencji prasowej.

W dniu 5 października br. radny Adam Głuszek przekazał mi osobiście, że w sołectwie Grzechynia grasują wandale. Konkretnie chodzi o przystanek lokalnej komunikacji samochodowej Grzechynia-Polana. Incydent jest odnotowany przez Policję już około miesiąc temu (szczegóły wkrótce) - ale sprawa dotyczy braku błyskawicznej naprawy wiaty przez służby podległe Burmistrzowi Makowa Podhalańskiego >> - bo radni reagują ale to Burmistrz ma obowiązki wobec mieszkańców. Tym bardziej, że trwa już rok szkolny i dzieci oraz młodzież szkolna ale także wszyscy inni pasażerowie komunikacji zbiorowej nie mogą oczekiwać całymi tygodniami na naprawę i oszklenie wiaty. Od tego są: Policja i władze samorządowe oraz rada sołecka - aby, jak najszybciej sprawa została załatwiona i uzupełnione szyby. Tym bardziej, że mamy jesień a pogoda zmienną jest bardzo - więc dzieci i młodzież szkolna codziennie musi wystawać na przystanku autobusowym, gdzie wiatr hula ze wszystkich stron z braku osłon (porozbijanych szyb).


zdjęcie zrobione: 5 października 2019 r.

I znów będzie, że burmistrz nie może pilnować wiat przystankowych, że wandale są wszędzie, że Policja też nie może wyłapać przecież wszystkich wandali. - Owszem - ale Urząd Miejski Makowa Podhalańskiego nie może zwlekać ani jednego dnia z naprawą wiat i nie może być mowy o wymówkach - typu: oszklenie trzeba zamówić itp. - bo takiego oszklenia powinno być na stanie w magazynach kilkanaście sztuk. 

- Co do wandali - to nic innego, jak zacząć karać surowo dla przykładu. - Tylko, że sądy pobłażliwie patrzą na wandali a ci czują się anonimowi. - Jak ktoś psa skatuje - to media społecznościowe aż huczą! A jak wiata zniszczona - to "cisza w eterze"! 


zdjęcie zrobione: 5 października 2019 r.

Ruch samochodowy na tej drodze nie jest wcale taki mały. - Można zwracać  uwagę jadąc - czy wiata jest cała, czy też uszkodzona - prawda? - Przecież Grzechynia - to nie koniec świata ani odludny przylądek "beznadziei". Wieś o dużej liczbie mieszkańców i wielu zmotoryzowanych. - Warto więc patrzeć na mienie komunalne - bo to mienie wspólne, na które wydatkowane są środki publiczne. 

- Kto niszczy wiaty w gminie Maków Podhalański? - Co za "bezmózgowie" czyni szkody społeczności lokalnej? - Wandalizm jest występkiem a nawet przestępstwem - ZNISZCZENIE LUB USZKODZENIE CUDZEJ RZECZY (ART. 288) i nie może być mowy o pobłażaniu. - Jak wybił to musi się znaleźć. O honorze u "kogoś takiego" mowy nie ma! - Wierzyć należy, że Policja nie zapisze kolejny raz umorzenia sprawy - ale dokona wywiadu na tyle skutecznie, że sprawca zostanie ujęty i ukarany przykładnie. 

Tymczasem KPP w Suchej Beskidzkiej i KP w Makowie Podhalańskim ustalają fakty w sprawie - bo nie przeciw komuś konkretnemu. 

- Tylko dlaczego Policja nie nakłada mandatu za brak natychmiastowej naprawy wiaty? - Jeżeli zepsuty jest pojazd gminny - to nie jeździ - ale jeżeli jest to wiata - to jest nadal użytkowana przez mieszkańców. Tak nie może być! Takie przypadki muszą być naprawiane w ciągu kilku godzin od zgłoszenie szkody! - Co do kosztów - to samorząd ma fundusze na wiele zbędnych imprez i "bzdur" - to musi mieć na naprawy wiat. 


zdjęcie zrobione: 5 października 2019 r.

Nawet resztki odprysków szkła nie są pozbierane należycie - bo kto niby ma to zrobić!? - Właśnie kto? - Jest to obowiązek Urzędu Miejskiego Makowa Podhalańskiego - aby takie "okruszki" nie stały się obiektem "zabaw" dzieci! - Może dojść do nieszczęścia! - Policja ma więc powody do nałożenia mandatu karnego. - Tylko, czy Policja potrafi nałożyć mandat na urzędnika w Urzędzie Miejskim Makowa Podhalańskiego jako na administratora wiat w gminie Maków Podhalański? Właśnie! - Poczekamy na informacje w tej kwestii. - Jest to narażenie na niebezpieczeństwo w miejscu publicznym - zwłaszcza nieletnich! - Czy funkcjonariusze Policji tego nie widzą? - Widzą - tylko obojętnie obok tego przechodzą lub przejeżdżają.

Dlaczego sołtys wsi Grzechynia i rada sołecka >> nie powiadamiają mediów lokalnych o takich incydentach? - Gra na własny wizerunek? - Ależ ten wizerunek upada właśnie poprzez to, że takie incydenty nie są nagłaśniane w mediach niezależnych od władzy samorządowej, której nie na rękę nagłaśnianie uchybień lub nieprawidłowości. - W wielu samorządach w Polsce - to właśnie media niezależne są najlepszymi partnerami dla sołectw lub gmin - bo tylko media niezależne potrafią ukazywać prawdę (nawet tę, która samorządowców w oczy kole) i reagować bezzwłocznie. 

Razi obojętność Przewodniczącego Rady Miejskiej Edwarda Orawca - bo to on nawet osobiście powinien powiadomić media lokalne - jak to czyni na przykład Policja - i zaapelować o pomoc w poszukiwaniach wandali na terenie gminy Maków Podhalański. Tym czasem to kolejny przykład, że obywatele muszą sobie radzić sami -  to dzieci czekające na przewóz zgłaszały akt wandalizmu wiaty i to dzieci marzną na przystanku z braku osłony przed wiatrem i deszczem nie mogąc doczekać się naprawy przystanku(oszklenia). - Chociaż w tym przypadku interweniował również  radny Adam Głuszek >>. Dobry radny - bo z ludźmi a nie przeciwko ludziom.

Rada Miejska w Makowie Podhalańskim nie za bardzo pojmuje konstytucyjne prawa prasy i niezależnych mediów - ale efekty pracy radnych nie są górnolotne - co widać po rankingach gmin i miast w Polsce. - więc do pracy trzeba zaprzęgnąć całokształt samorządu, aby po pierwsze wprowadzić wyższy poziom kultury w społeczeństwie i uświadamiać, że wandalizm podnosi koszty utrzymania całej gminy - chociaż daje zyski i pracę tym, którzy pracują na rzecz remontów i napraw. - Trochę to trąci historią z filmu " Brzdąc" w scenariuszu, reżyserii, produkcji Charlie'go Chaplin'a. Policja ma nad czym rozmyślać - bo to nie pierwszy i zapewne nie ostatni tego typu anonimowy akt wandalizmu. 


zdjęcie zrobione: 5 października 2019 r.

Fakt jest taki, że oczekujący na autobus lub bus lokalnej komunikacji nie mają należytej osłony przed wiatrem lub deszczem. Priorytet powinien być honorem samorządu. 

PAMIĘTAJWidzisz zagrożenie? – Reaguj. Pomoże Ci w tym Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństw >> - tylko poprzez szybkie działania wobec wandalizmu możemy sprawić, że nasz region, nasza gmina i nasze sołectwa będą bezpieczne dla mieszkańców i turystów! - Nie dajmy się terroryzować grupom wandali i pojedynczym zdemoralizowanym jednostkom społecznym, które robią wszystko, aby życie społeczeństwa było utrudniane i kosztowne. Powstrzymajmy wandalizm w Makowie Podhalańskim >>.

Można założyć, że wiata w Grzechyni została celowo uszkodzona - i chociaż nie ma na to dowodów - można przyjąć tok postępowania prewencyjnego - ale od tego jest już Policja i jej metody na "schwytanie" wandala na gorącym uczynku! - Prawda, że są takie możliwości - można także zastosować metody prowokacji policyjnej - co raczej nie powinno sprawić problemu funkcjonariuszom potrafiącym wlepić 146 mandatów turystom w jeden dzień.  

Potrzebujemy zaradnych radnych i uczciwego traktowania obywateli - czyli mieszkańców gminy Maków Podhalański przez samorząd sprawujący władzę na rzecz mieszkańców i na poprawę jakości życia - bo póki co - to już drugą kadencję ten samorząd przysparza problemów mieszkańcom i podnosi koszty życia w gminie. 

Wiosną 2019 roku było 150 000 zgłoszeń na KMZB w Małopolsce >>. - Jeżeli więc mają tutaj przyjeżdżać turyści z Polski i UE a nawet ze świata - to statystyki policyjne swoje a troska samorządów o wizerunek gminy swoje. Dobrze nie jest - ale od tego jest niezależna prasa, aby upominać samorządy na okoliczność poczucia społecznego zagrożenia.

Temat został podniesiony w trosce o poprawę jakości życia mieszkańców sołectwa Grzechynia oraz przywróceniu poczucia bezpieczeństwa turystom, którzy licznie odwiedzają gminę Maków Podhalański. - Dziękuję panu Adamowi Głuszkowi za samorządowy głos w interesie publicznym - bo takich nam potrzeba radnych, którzy rozmawiają z niezależnymi mediami mającymi wiele do powiedzenia publicznie. 

Oczekując na pełną informację od Rzecznika prasowego Komendanta Powiatowego Policji - co do szczegółowych ustaleń Policji w tym temacie - tematy wandalizmu będą częściej gościły na portalu - ku pożytkowi społecznemu. 

Istotną wykładnią prawa jest chociażby: Odpowiedź podsekretarza stanu w Ministerstwie Infrastruktury - z upoważnienia ministra - na interpelację nr 3400 w sprawie regulacji prawnych dotyczących obowiązku stawiania wiat przystankowych na terenach gmin i utrzymania czystości na niniejszych przystankach >> "Biorąc pod uwagę funkcje, jakie spełnia wiata przystanku autobusowego, można ją uznać za urządzenie użyteczności publicznej. Służy ona bowiem niewątpliwie potrzebom społeczności lokalnej korzystającej z usług przewoźników, natomiast w żaden sposób nie służy ona drodze i nie jest związana z potrzebami zarządzania drogami lub potrzebami ruchu drogowego". Przedmiotowa sprawa na terenie sołectwa Grzechynia i gminy Maków Podhalański trwa już około miesiąc - zdecydowanie za długo - aby wiata była nie oszklona na nowo! Celowe zaniechanie władzy samorządowej o prawa obywateli i mieszkańców gminy? - Nie pierwszy raz w gminie Maków Podhalański.

Aktualizacja: 08.10.2019

AKTUALIZACJA 10.10.2019

W związku z otrzymaniem wyjaśnień i informacji z Urzędu Miejskiego Makowa Podhalańskiego - publikuję co następuje:

Szanowna Pani.

W odpowiedzi na Pani pytanie skierowane do Kierownika Referatu Urzędu Miejskiego w Makowie Podhalańskim Pana Pawła Barzyckiego odpowiadam na Pani pytania:

1. od roku 2015 zajmuję się na terenie Gminy Maków Podhalański zmianą i wymianą wiat przystankowych. W ramach tego zadania wchodzą działania związane z wykonaniem dokumentacji, kosztorysów oraz uzyskaniem stosownych decyzji administracyjnych dla postawienia nowych wiat jak też na wymianie starych wiat na nowe. To w których miejscach są, będą wymieniane lub budowane nowe wiaty zależy od decyzji Radnych z danych miejscowości. Moja praca w ramach tego zadania po za współpracą z Wykonawcami oraz Właścicielami, do których należą pasy drogowe, na których posadowione są wiaty, polega też na dokonaniu zgodnie z ustawą Pzp (Prawo zamówień publicznych) wyboru Dostawców wiat przystankowych. Tak się złożyło, że od kilku lat w pasach drogowych drogi krajowej, drogi wojewódzkiej, dróg powiatowych i gminnych w Naszej gminie w większości, o ile pozwala szerokość pasa drogowego montowane są wiaty typu EOS-S, których Wykonawcą jest Firma BIN z Aleksandrowa Kujawskiego. Wybór tego Producenta nie budził nigdy zastrzeżeń tak ze strony Radnych, jak też ze strony użytkowników czyli mieszkańców. Dzięki temu miejsca przystankowe na terenie Gminy Maków Podhalański są jednakowo wizualnie podobne do siebie.

2. Koszt posadowienia wiaty przystankowej w miejscowości Grzechynia Polana to kwota - 10 191,16 złotych, na którą złożyły się koszty dokumentacji projektowej, postumentu pod wiatę, koszt samej wiaty oraz montażu zadaszenia.

3. Koszt dostawy i montażu szyb w wiacie przystankowej Grzechynia Polana, dzięki połączeniu kosztów montażu nowych 3 szt. wiat z montażem uszkodzonych w wyniku dewastacji szyb ww. wiacie wyniósł - 960,00 złotych.
4. Usunięcie rozbitych okruchów szyb ze szkła hartowanego zostało przeze mnie zgłoszone i wykonane. Jednak co mogła Pani sama stwierdzić nie było to wykonane w sposób właściwy. Mogę teraz po czasie stwierdzić, że posprzątana została bardzo duża ilość drobnego szkła hartowanego jednak nie wystarczająco właściwie. W dniu 07.10.2019 r. zostało to poprawione. W załączeniu przesyłam zdjęcie stanu wiaty po jej uszkodzeniu.  5. Zgłoszenia uszkodzenia mienia gminnego tj. wiaty przystankowej Grzechynia Polana dokonałem osobiście najpierw telefonicznie w dniu 28.08.2019 r. , będąc na miejscu, po za zgłoszeniem wykonałem dokumentację zdjęciową (zaznaczyć tu muszę, że osobą która pierwsza zgłosiła tą dewastację była Pani Sołtys Grzechyni) a następnie pisemnie w dniu 29.08.2019 r.

6. w załączeniu przesyłam kopię rachunków usunięcia wybitych 4 szt. szyb w wiacie przystankowej oraz pismo zgłoszenia na posterunek Policji w Makowie Podhalańskim.
7. W kwestii kosztów uszkodzonych wiat w roku 2019 muszę przyznać, że jest to pierwszy przypadek w tym roku i od dłuższego czasu. 


Mam nadzieję, że moje wyjaśnienia są wystarczające?


Pozdrawiam serdecznie.

Andrzej A. Sobczuk

Inspektor Ref. GK UM Maków Podhalański

(przesłano: 10.10.2019)

Od redakcji:

Nadal nie ma wyjaśnienia dlaczego dopuszczono się zwłoki ponad miesiąc z posprzątaniem rzetelnym miejsca, gdzie dokonano wandalizmu oraz zwłoki w oszkleniu wiaty. Według posiadanej wiedzy na dzisiaj - wiata została naprawiona bezzwłocznie po publikacji artykułu w dniu 7 października br. Prawdopodobnie w Grzechyni dzieci i dorośli mają teraz gdzie się skryć przed wiatrem lub opadami atmosferycznymi. Dziękuję panu radnemu Adamowi Głuszkowi za troskę o prawa mieszkańców Grzechyni a także mieszkańcom, którzy prosili o interwencję medialną.