| Źródło: gov.pl / rcb.gov.pl

Skomentuj jako pierwszy!

23 lutego 2021r.: Raport o epidemii COVID-19 - sprawdź powiat suski

Dane pochodzą z Ministerstwa Zdrowia z dnia 23.02.2021 10:30















METODYKA

  1. Dzienna liczba zakażonych = liczba osób z pozytywnym wynikiem zaraportowanych przez laboratoria do systemu EWP w ciągu ostatniej doby (osoby z unikalnym numerem PESEL)
  2. Korekty – w systemie raportowym, w indywidualnych przypadkach wyniki mogą zmienić się wstecznie na skutek wprowadzanych korekt. Korekty mogą dotyczyć również danych adresowych lub danych osobowych. Co za tym idzie, globalna liczba przypadków będzie wyliczana na każdy dzień od nowa, a zmiana tej wartości w określonym przedziale czasu może nie być równa sumie wszystkich nowych przypadków zaraportowanych w poszczególnych dniach tego okresu.
  3. Pozytywne wyniki testów antygenowych i komercyjnych są uwzględniane na bieżąco w prezentowanych danych
  4. Zgony uwzględniają zarówno śmierć danej osoby wyłącznie z powodu COVID-19, jak i współistnienia COVID-19 z innymi chorobami. W indywidualnych przypadkach, po weryfikacji medycznej lub ponownym zaraportowaniu powód zgonu danej osoby może zostać zmieniony. 
  5. W raportach dziennych występują przypadki zaraportowania wyniku dodatniego bez przypisania do konkretnego województwa i powiatu, w związku z brakiem adresu pacjenta po stronie laboratorium. Wskazani pacjenci będą przypisywani do województw i powiatów przez stacje sanitarno-epidemiologiczne.

Opublikowano: 23.02.2021



METODYKA

W prezentowanych danych pomiędzy poszczególnymi dniami publikacji mogą pojawiać się różnice. Wynikają one ze specyfiki procesu szczepień, w którym pojawiają się korekty i anulowania, oraz ciągle doskonalonych reguł biznesowych monitorujących jakość gromadzonych danych. Korekty nie są istotne ze statystycznego punktu widzenia.

Liczba szczepień dotyczy liczby unikalnych pacjentów, dla których w systemie Zdarzeń Medycznych została wypełniona Karta Szczepień. Szczepienie jest ujmowane w statystyce danego dnia – według daty jego wykonania, którą podał pracownik medyczny wykonujący szczepienie.

Suma szczepień prezentowanych w poszczególnych województwach może nie być równa liczbie szczepień prezentowanych na poziomie Polski. Suma szczepień w poszczególnych powiatach może nie być równa liczbie szczepień w danym województwie. Takie zjawisko jest sukcesywnie niwelowane i jest związane z jakością danych.

Szczepienie odnoszone jest do powiatu/województwa według adresu placówki, która je wykonała.

Istnieje pewien odsetek pacjentów, którzy nie są identyfikowani poprzez zapisy rejestru PESEL – to cudzoziemcy. Dla osób, które są identyfikowane przez numer paszportu, nie można ustalić płci oraz wieku.

Dane są prezentowane od 27 grudnia 2020 do północy dnia poprzedzającego dzień publikacji. Dane pochodzą z platformy P1 obsługiwanej przez Centrum e-zdrowia oraz systemów Agencji Rezerw Materiałowych.


Opublikowano: 23.02.2021


RCB: RAPORT DOBOWY COVID-19 23.02.2021 (GODZ. 14.00)

Dziś przybyło 6 310 przypadków zakażenia, 247 zgonów oraz 5 490 osób, które wyzdrowiały.

Według stanu na 23 lutego zarejestrowano 1 648 962 przypadki zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Zmarło 42 436 osób, 1 389 516 wyzdrowiało. Aktualna liczba chorych to 217 010.  Liczba zajętych łóżek z powodu COVID-19 wynosi 13 350, a zajętych respiratorów 1 347. 161 407 osób poddano kwarantannie, przebadano 9 594 884 próbki.

Wykonano 2 759 436 szczepień przeciw COVID-19, natomiast dzienna liczba szczepień to 41 302. Liczba niepożądanych odczynów wynosi 2 725. Zutylizowano 4 342 dawki. Liczba dawek dostarczonych do Polski – 3 696 110, liczba dawek dostarczonych do punktów – 3 067 110.

ZACHOROWANIA Z PODZIAŁEM NA WOJEWÓDZTWA

Największy dobowy wzrost zachorowań odnotowuje się w województwach:

  • mazowieckim o 1 028
  • warmińsko-mazurskim 725
  • pomorskim 515

ZAJĘTE ŁÓŻKA I RESPIRATORY ORAZ DANE DOT. SZCZEPIEŃ Z PODZIAŁEM NA WOJEWÓDZTWA

WSPARCIE ZDROWIA PSYCHICZNEGO DZIECI I MŁODZIEŻY

Rząd przeznaczy dodatkowe 220 mln zł na przeciwdziałanie negatywnym skutkom dla zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży epidemii koronawirusa. Kwota ta zostanie przekazana na poprawę infrastruktury i unowocześnienie placówek (120 mln zł), uruchomienie bezpłatnej całodobowej infolinii, w tym także kontakt poprzez e-mail lub czat (20 mln zł), podniesienie wyceny świadczeń psychiatrycznych dla dzieci i młodzieży (60 mln zł) oraz dofinansowanie programu profilaktyki uzależnień cyfrowych (20 mln zł).

SZPITAL MODUŁOWY

Minister Obrony Narodowej poinformował o oddaniu do użytku szpitala modułowego na potrzeby walki z koronawirusem. Placówka znajduje się na terenie Wojskowego Instytutu Medycznego przy ul. Szaserów w Warszawie i zapewnia 66 stanowisk intensywnej terapii wyposażonych w respiratory i kardiomonitory wraz z pełną infrastrukturą diagnostyczną oraz logistyczną. W razie potrzeby może przyjąć 124 pacjentów. Placówka będzie jedyną w gronie szpitali tymczasowych, która będzie działała po zakończeniu epidemii. Szpital będzie także pełnił funkcję ośrodka szkoleniowego dla kadry medycznej.

SYTUACJA W SZKOŁACH

Ministerstwo Edukacji i Nauki poinformowało, że 22 lutego stacjonarnie pracowało 97,3% wszystkich szkół podstawowych (dotyczy klas I-III). Oznacza to, że w trybie tradycyjnym działało 14 051 placówek, w mieszanym – 311, zaś zdalnym – 81. Nauka odbywa się w ścisłym reżimie sanitarnym.

REJESTRACJA NA SZCZEPIENIA PRACOWNIKÓW PLACÓWEK WSPARCIA DZIENNEGO

Wczoraj (22.02) rozpoczęła się rejestracja na szczepienia pracowników placówek wsparcia dziennego prowadzonych przez gminę lub powiat oraz działających na zlecenie lub na podstawie zezwolenia wójta gminy, burmistrza/prezydenta miasta lub starosty powiatu. Zgłoszenie można zrobić do najbliższej środy (24.02) za pośrednictwem formularza dostępnego pod adresem https://szczepieniazlobki.rcb.gov.pl/. Rejestracji dokonują wyłącznie wójtowie gmin, burmistrzowie/prezydenci miast, starostowie powiatu lub osoby przez nich upoważnione10.

ZAPADALNOŚĆ NA 100 TYS. LUDNOŚCI

W Polsce 14-dniowa skumulowana zapadalność na 100 tys. ludności wynosi 205,78 (według stanu opublikowanego 18 lutego). W krajach UE sąsiadujących z RP ten współczynnik wynosi:

  • w Niemczech – 140,7
  • w Czechach – 968,13
  • na Słowacji – 519,27
  • na Litwie 287,89

SYTUACJA NA ŚWIECIE

  • Według stanu opublikowanego 18 lutego br., odnotowano 109 207 597 przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2, w tym 2 407 478 zgonów.
  • Na obszarze Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG) potwierdzono 21 113 083 zachorowania i 515 519 zgonów. Najwięcej zachorowań odnotowano we Francji – 3 465 163, natomiast we Włoszech najwięcej ofiar śmiertelnych – 93 577.
  • W Portugalii po raz pierwszy od początku października oficjalna dzienna liczba nowych przypadków COVID- 19 spadła w poniedziałek poniżej 600. Wprowadzone w połowie stycznia restrykcje spowodowały gwałtowny spadek zakażeń. Na początku lutego na oddziałach intensywnej terapii przebywało ponad 900 pacjentów, a obecnie 627. Eksperci ostrzegają jednak, że różne warianty koronawirusa nadal pozostają zagrożeniem, a zbyt szybkie poluzowanie ograniczeń może wywołać kolejny wzrost liczby zakażeń.
  • Rząd Belgii przedstawił naukowe prognozy dotyczące rozprzestrzeniania się pandemii COVID-19 w kraju, wskazujące, że znaczne poluzowanie aktualnych ograniczeń w nadchodzących tygodniach byłoby bardzo ryzykowne. Prognozy opierały się na rozprzestrzenianiu się bardziej zaraźliwego wariantu koronawirusa, po raz pierwszy zidentyfikowanego w Wielkiej Brytanii.
  • Australia rozpoczęła masowy program szczepień przeciwko COVID-19, w ramach którego pierwsze dawki szczepionki przeznaczono dla pracowników służby zdrowia i seniorów. Do końca tygodnia planowane jest podanie 60 tys. dawek.
  • Badania przeprowadzone przez naukowców ze szkockiej rządowej agencji Public Health Scotland oraz pięciu tamtejszych uniwersytetów wskazały, że szczepionka opracowana wspólnie przez firmy Pfizer i BioNTech zmniejsza po czterech tygodniach ryzyko hospitalizacji o 85%, a ta stworzona przez naukowców z Uniwersytetu Oksfordzkiego i firmę AstraZeneca – o 94%. Co więcej, potwierdzono, że w grupie osób najbardziej narażonych na COVID-9, czyli powyżej 80 lat, liczba hospitalizacji spadła o 81%.
  • We Włoszech przedłużono do 27 marca br. zakaz podróżowania pomiędzy 20 regionami kraju, w przypadkach, gdy nie jest to konieczne. Ma to na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się koronawirusa.


Opublikowano: 23.02.2021

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2021 18:21

Publikacja:

Maria Moczydlak

Maria Moczydlak redaktor naczelna / wydawca prasowy suskiDlaWas.info F.U.H. Maria M. Maria Moczydlak


Więcej od - Maria Moczydlak

Napisz komentarz

Komentujesz jako: Gość Facebook Zaloguj
Jak chcesz się przedstawić?