- Mniej zbędnych kabli i ładowarek: z korzyścią dla środowiska i konsumentów. - Port USB Typu-C nowym standardem dla urządzeń przenośnych. - Posłowie chcą harmonizacji w zakresie ładowania bezprzewodowego. - Parlament jest gotowy do rozpoczęcia negocjacji w sprawie uniwersalnej ładowarki, która pozwoli ograniczyć ilość odpadów elektronicznych i ułatwi korzystanie z różnych modeli telefonów komórkowych, tabletów i aparatów cyfrowych.


Komisja Rynku Wewnętrznego i Ochrony Konsumentów przyjęła swoje stanowisko w sprawie zmienionej dyrektywy o sprzęcie radiowym 20 kwietnia, a w środę rano w potwierdzono stanowisko negocjacyjne Parlamentu.

Parlament jest teraz gotowy do rozpoczęcia rozmów z rządami państw UE na temat ostatecznego kształtu przepisów.

Nowe przepisy sprawią, że konsumenci nie będą już potrzebowali nowej ładowarki i kabla przy każdym zakupie nowego urządzenia, a będą mogli używać jednej ładowarki do wszystkich swoich małych i średnich przenośnych urządzeń elektronicznych. Telefony komórkowe, tablety, aparaty cyfrowe, słuchawki i zestawy słuchawkowe, przenośne konsole do gier i głośniki, które można ładować za pomocą kabla, będą musiały być wyposażone w port USB typu C, niezależnie od producenta. Wyjątki dotyczyłyby tylko urządzeń, które są zbyt małe, by mieć port USB typu C, takich jak inteligentne zegarki, urządzenia śledzące stan zdrowia i niektóre urządzenia sportowe.

Zmiana ta jest częścią szerszych działań UE na rzecz bardziej zrównoważonego wytwarzania produktów, w szczególności sprzętu elektronicznego na rynku UE, oraz na rzecz ograniczenia ilości odpadów elektronicznych.

Przejrzyste informacje na temat ładowania


Posłowie chcą także, aby na nowych urządzeniach znajdowały się jasne informacje i etykiety dotyczące możliwości ładowania, a także tego, czy dany produkt zawiera ładowarkę. Pozwoliłoby to uniknąć nieporozumień i ułatwiłoby podejmowanie decyzji o zakupie konsumentom, którzy często posiadają kilka różnych urządzeń i nie zawsze potrzebują dodatkowych ładowarek.


W związku z tym, że ładowanie bezprzewodowe jest coraz powszechniej stosowane, posłowie chcą, aby Komisja Europejska do końca 2026 roku przedstawiła strategię, która umożliwi współpracę wszystkich nowych rozwiązań w zakresie ładowania. Celem jest uniknięcie nowego rozdrobnienia rynku, dalsza redukcja odpadów środowiskowych, zapewnienie wygodnych dla konsumentów rozwiązań w zakresie ładowania oraz uniknięcie tzw. efektu "lock-in", czyli uzależnienia konsumenta od jednego producenta.

Cytat


Sprawozdawca Alex Agius Saliba (S&D, MT) powiedział: "W sytuacji, gdy każdego roku do Europy trafia pół miliarda ładowarek do urządzeń przenośnych, co generuje od 11 000 do 13 000 ton e-odpadów, wprowadzenie jednej ładowarki do telefonów komórkowych oraz innych małych i średnich urządzeń elektronicznych byłoby korzystne dla wszystkich. Ta prawdziwie kompleksowa zmiana polityki opiera się na wniosku Komisji, która wzywa do zapewnienia interoperacyjności technologii ładowania bezprzewodowego do 2026 r. oraz do poprawy informacji przekazywanych konsumentom za pomocą przejrzystych etykiet. Rozszerzamy również zakres wniosku o kolejne produkty, takie jak laptopy, które będą musiały spełniać nowe przepisy."

Kontekst


Parlament i Komisja Rynku Wewnętrznego i Ochrony Konsumentów od dziesięciu lat domagają się wspólnego rozwiązania w zakresie ładowarek, nieustannie wzywając Komisję do działania. Wniosek legislacyjny został przedstawiony 23 września 2021 r.


Parlament Europejski Biuro w Polsce

przesłano: 04.05.2022
foto: multimedia.europarl.europa.eu