Skoczkowie narciarscy zakończyli zmagania w II edycji zawodów LOTOS Cup, które odbywają się w ramach Narodowego Programu Rozwoju Skoków Narciarskich i Kombinacji Norweskiej - LOTOS Szukamy Następców Mistrza. W piątek i w sobotę na Kompleksie Średniej Krokwi im. Bronisława Czecha w Zakopanem rozegrane zostały dwa konkursy skoków narciarskich, w których najwięcej złotych medali wywalczyli reprezentanci zakopiańskiego AZS-u. Skoczkowie z tego klubu pięciokrotnie stawali na najwyższym stopniu podium.


Prawdziwa zima zawitała do Zakopanego, gdzie przez ostatnie dwa narciarze rywalizowali w drugiej tej zimy edycji LOTOS Cup. Na starcie zawodów stanęło łącznie 130 uczestników, którzy walczyli o medale w siedmiu kategoriach wiekowych: Chłopiec Starszy, Młodzik, Młodziczka, Kobiety, Junior Młodszy, Junior i Senior. W konkursie skoków narciarskich wystartowali reprezentanci Polski, Czech, Słowacji i Ukrainy.

Niestety warunki atmosferyczne nie były zbyt korzystne i ze względu na silny wiatr wszystkie zawody rozegrane zostały na obiekcie o rozmiarze HS-70. Sprawiedliwe przeprowadzenie konkursu utrudniał także intensywnie padający śnieg, który towarzyszył rywalizacji przez całe dwa dni.
Dwukrotnie w kategorii Junior Młodszy triumfował Marcin Wróbel. Reprezentant klubu AZS Zakopane skakał najdalej w każdej serii i pewnie wygrał oba konkursy. – Jestem zadowolony z II edycji LOTOS Cup, ponieważ próby oddane w konkursie były równe i dobre. Cieszę się, że znów mogłem wygrać i cieszyć się skokami – ocenił Wróbel. – Skocznie w Zakopanem są ciężkie, ale bardzo lubię te obiekty, dlatego zmiana skoczni nie miała dla mnie znaczenia – dodał. – Trzeba przyznać, że warunki nam nie sprzyjały. Wiatr mocno kręcił oraz padał gęsty śnieg, przez co ciężko było stabilnie wylądować – podsumował złoty medalista.

Dwa zwycięstwa zapisał na swoim koncie Kacper Jarząbek z klubu TS Wisła Zakopane, który był zdecydowanie najlepszym skoczkiem w kategorii Młodzik. – Bardzo cieszę się pierwszych tej zimy wygranych. Te zwycięstwa są dla mnie bardzo cenne, bo zdobyłem kolejne punkty do klasyfikacji generalnej. Moje skoki były dobre i jestem zadowolony z mojej dyspozycji podczas tej edycji – przyznał Jarząbek. – Warunki były ciężkie, ponieważ mocno padał śniej, ale każdy z nas skakał w takich samych – dodał.

Pierwszego dnia zmagań na najwyższym stopniu podium w kategorii Chłopiec Starszy stanął Dawid Dzioboń z klubu KS Rutkow-Ski, który drugi konkurs zakończył na czwartym miejscu. – To była udana edycja dla mnie. Zwłaszcza ten pierwszy konkurs. Moje skoki, mimo niekorzystnych warunków, były naprawdę dobre i dały mi dużo radości. Cieszę się, że wygrałem – mówił z uśmiechem na twarzy Dzioboń. – Zdecydowanie mój pierwszy skok był lepszy technicznie i przede wszystkim był trafiony w próg. W drugiej serii czułem lekki stres i presję, ponieważ prowadziłem na półmetku rywalizacji i przez to ten skok był spóźniony. Wiatr kręcił podczas zawodów. Dodatkowo rywalizację utrudniał mocno padający śnieg do torów, ale panowie dmuchacze robili wszystko, aby jak najlepiej wydmuchać zalegający opad – podsumował.

Medalistki i medaliści piątkowych zawodów

Chłopiec Starszy

1. Dawid Dzioboń - KS Rutkow-Ski

2. Tymoteusz Cienciała - Wiślańskie Stowarzyszenie Sportowe

3. Szymon Byrski - KS Chochołów

Młodzik

1. Kacper Jarząbek - TS Wisła Zakopane

2. Wiktor Szozda - Wiślańskie Stowarzyszenie Sportowe

3. Kacper Tomasiak - LKS Klimczok Bystra

Młodziczka

1. Tamara Mesikova - TS Wisła Zakopane

2. Olivia Brenkus - ZKN Sokół Zagórz

3. Daryna Ilchuk - Krementes Ski School

Kobiety

1. Magdalena Pałasz - AZS Zakopane

2. Paulina Cieślar - Wiślańskie Stowarzyszenie Sportowe

3. Sara Tajner - SSR LZS Sokół Szczyrk

Junior Młodszy

1. Marcin Wróbel - AZS Zakopane

2. Klemens Joniak - LKS Poroniec Poronin

3. Jakub Wisełka - Wiślańskie Stowarzyszenie Sportowe

Junior

1. Frantisek Lejsak - TJ Dukla Liberec

2. Adam Niżnik - TS Wisła Zakopane

3. Krystof Hauser - TJ Dukla Liberec

Senior

1. Krzysztof Leja - AZS Zakopane

2. Mateusz Gruszka - AZS Zakopane

3. Karol Niemczyk - LKS Klimczok Bystra

Medalistki i medaliści sobotnich zawodów

Chłopiec Starszy

1. Michał Obtułowicz - KS Eve-nement Zakopane

2. Tymoteusz Dyduch - Wiślańskie Stowarzyszenie Sportowe

3. Dawid Stoch - KS Eve-nement Zakopane

Młodzik

1. Kacper Jarząbek - TS Wisła Zakopane

2. Mikołaj Wantulok - Wiślańskie Stowarzyszenie Sportowe

3. Wiktor Szozda - Wiślańskie Stowarzyszenie Sportowe

Młodziczka

1. Tamara Mesikova - TS Wisła Zakopane

2. Zuzanna Rapacz- KS Eve-nement Zakopane

3. Olivia Brenkus - ZKN Sokół Zagórz

Kobiety

1. Joanna Kil - KS Chochołów

2. Paulina Cieślar - Wiślańskie Stowarzyszenie Sportowe

3. Magdalena Pałasz - AZS Zakopane

Junior Młodszy

1. Marcin Wróbel - AZS Zakopane

2. Klemens Joniak - LKS Poroniec Poronin

3. Jakub Wisełka - Wiślańskie Stowarzyszenie Sportowe

Junior

1. Frantisek Lejsak - TJ Dukla Liberec

2. Krystof Hauser - TJ Dukla Liberec

3. Adam Niżnik - TS Wisła Zakopane

Senior

1. Krzysztof Leja - AZS Zakopane

2. Mateusz Gruszka - AZS Zakopane

3. Krzysztof Kieta - LKS Poroniec Poronin


Tytularnym Sponsorem Programu LOTOS Szukamy Następców Mistrza jest Grupa LOTOS, natomiast organizatorem zawodów LOTOS Cup jest Polski Związek Narciarski.


Anna Karczewska
Polski Związek Narciarskiprzesłano: 23.01.2022, 00:20
zdjęcia: PZN