Zarząd Polskiego Związku Narciarskiego zatwierdził składy kadr narodowych w skokach narciarskich mężczyzn na sezon 2022/2023. Powołane zostały trzy grupy szkoleniowe: kadra narodowa A, B i młodzieżowa. - Stworzone zostały również dwa ośrodki bazowe i grupy treningowe w Beskidach oraz na Podhalu.


Do składu reprezentacji Polski mężczyzn w skokach narciarskich powołanych zostało łącznie 23 zawodników. Kadra narodowa A prowadzona przez Thomasa Thurnbichlera będzie liczyła pięciu skoczków. W grupie B Macieja Maciusiaka znalazło się sześciu zawodników, a do Kadry narodowej młodzieżowej Daniela Kwiatkowskiego powołanych zostało dziewięciu sportowców. Również w ośrodkach bazowych zawodnicy będą przygotowywali się do kolejnego sezonu. W grupach regionalnych szkoleniem centralnym objętych zostało trzech skoczków narciarskich. 


Wraz z nowym sezonem powrócono do systemu z podziałem na trzy grupy szkoleniowe w skokach narciarskich mężczyzn. Powołane zostały: kadry narodowe A, B i młodzieżowa. W pierwszej drużynie pod okiem Thomasa Thurnbichlera szkolonych będzie pięciu zawodników. W grupie młodzieżowej mamy dziewięciu skoczków narciarskich. Natomiast w kadrze narodowej B z Maciejem Maciusiakiem trenować będzie sześciu zawodników, a dodatkowych trzech sportowców szkolonych będzie w kadrach regionalnych. Ci zawodnicy mają zapewnione pełne wsparcie PZN oraz status kadrowicza, czyli otrzymają wszystko to, co jest im potrzebne, ale będą trenowali ze szkoleniowcami w ośrodkach bazowych – wyjaśnił Adam Małysz, dyrektor koordynator ds. skoków narciarskich i kombinacji norweskiej w PZN. W grupie regionalnej beskidzkiej mamy dwóch zawodników i są nimi Stefan Hula oraz Jarosław Krzak, a w zakopiańskiej będzie to Klemens Murańka dodał. Zmiana trenera przyniosła za sobą pewną zmianę systemu, dlatego powstały dwa ośrodki bazowe i dwie grupy regionalne w tych miejscach. Np. w Austrii również są zawodnicy, którzy teoretycznie powołani zostali do kadry narodowej, a trenują na miejscu w ośrodkach bazowych. Podział został stworzony po to, aby bardziej zmotywować tych zawodników i żeby oni chcieli dostać się w zasadzie nawet nie do kadry B, ale od razu do kadry A. Jeśli skoczkowie z grup regionalnych będą prezentowali odpowiedni poziom, to będą mieli możliwość wspólnych treningów i zgrupowań czy to z kadrą A, czy kadrą B. Ścisła współpraca pomiędzy grupami szkoleniowymi i ośrodkami bazowymi umożliwia to i ma spowodować rozwój sportowy zarówno tych młodych zawodników, jak i tych starszych, którzy wciąż mają szanse na wygrywanie. Wiem, że ten nowy system i nasza ścisła współpraca będzie miała odzwierciedlenie w wynikach – przyznał Adam Małysz. – Chciałbym dodać jeszcze jedną rzecz o tym, jak została podzielona praca wśród trenerów w ośrodkach bazowych. Głównym trenerem w grupie beskidzkiej będzie Krzysztof Biegun, a w podhalańskiej Wojciech Topór i oni w tych regionach będą odpowiadali za trening seniorów. Natomiast Zbigniew Klimowski i Piotr Fijas są to trenerzy współpracujący z nimi, którzy wykonują już swoją prace na stanowiskach trenerów regionalnych, ale głównie będą zajmowali się szkoleniem juniorów – podsumował dyrektor koordynator ds. skoków i KN w PZN. 

Końca dobiega pierwsze wspólne zgrupowanie zawodników i sztabów szkoleniowych kadry narodowej A i B. Od wtorku do piątku podopieczni Thomasa Thurnbichlera i Macieja Maciusiaka trenowali w ośrodku Kolna, niedaleko Krakowa. 

Kadra narodowa A mężczyzn

Zawodnicy:

1. Kamil Stoch – KS Eve-nement Zakopane

2. Piotr Żyła – Wiślańskie Stowarzyszenie Sportowe

3. Dawid Kubacki – TS Wisła Zakopane

4. Jakub Wolny – LKS Klimczok Bystra

5. Paweł Wąsek – Wiślańskie Stowarzyszenie Sportowe

Sztab szkoleniowy:

1. Thomas Thurnbichler – trener główny

2. Marc Nölke – asystent trenera głównego

3. Krzysztof Miętus – asystent trenera głównego

4. Mathias Hafele – trener techniczny

5. Łukasz Gębala – fizjoterapeuta

6. Kacper Skrobot – serwismen

7. Kamil Skrobot – serwismen

Osoby współpracujące:

1. Krzysztof Biegun – trener bazowy w ośrodku beskidzkim

2. Wojciech Topór – trener bazowy w ośrodku podhalańskim

3. Adam Małysz – dyrektor koordynator ds. skoków narciarskich i kombinacji norweskiej

4. Aleksander Winiarski – lekarz

5. Piotr Krężałek – biomechanik

6. Paweł Witczak – kierownik organizacyjny

Kadra narodowa B mężczyzn

Zawodnicy:

1. Andrzej Stękała – AZS Zakopane

2. Kacper Juroszek – Wiślańskie Stowarzyszenie Sportowe

3. Tomasz Pilch – Wiślańskie Stowarzyszenie Sportowe

4. Aleksander Zniszczoł – Wiślańskie Stowarzyszenie Sportowe

5. Maciej Kot – AZS Zakopane

6. Jan Habdas – LKS Klimczok Bystra

Zawodnicy z grupy regionalnej*

1. Stefan Hula – KS Eve-nement Zakopane

2. Jarosław Krzak – PKS Olimpijczyk Gilowice

3. Klemens Murańka – TS Wisła Zakopane

*zawodnicy, którzy mają status kadrowicza i otrzymają pełne wsparcie PZN, ale trenować będą w ośrodkach bazowych pod okiem trenerów regionalnych.

Sztab szkoleniowy:

1. Maciej Maciusiak – trener główny

2. Radek Židek – asystent trenera głównego

3. Paweł Gurbusz – fizjoterapeuta

4. Maciej Kreczmer – serwismen

5. Michał Wilk – trener przygotowania motorycznego

Osoby współpracujące:

1. Krzysztof Biegun – trener bazowy w ośrodku beskidzkim

2. Wojciech Topór – trener bazowy w ośrodku podhalańskim

3. Adam Małysz – dyrektor koordynator ds. skoków narciarskich i kombinacji norweskiej

4. Aleksander Winiarski – lekarz

5. Piotr Krężałek – biomechanik

6. Paweł Witczak – kierownik organizacyjny

Kadra narodowa młodzieżowa mężczyzn

Zawodnicy:

1. Tymoteusz Amilkiewicz – AZS Zakopane

2. Klemens Joniak – LKS Poroniec Poronin

3. Marcin Wróbel – AZS Zakopane

4. Jakub Wisełka – Wiślańskie Stowarzyszenie Sportowe

5. Wiktor Szozda – Wiślańskie Stowarzyszenie Sportowe

6. Arkadiusz Jojko – Wiślańskie Stowarzyszenie Sportowe

7. Szymon Zapotoczny – KS Eve-nement Zakopane

8. Adam Niżnik – TS Wisła Zakopane

9. Kacper Tomasiak – LKS Klimczok Bystra

Sztab szkoleniowy:

1. Daniel Kwiatkowski – trener główny

2. Grzegorz Miętus – asystent trenera głównego

3. Magdalena Wójcik – fizjoterapeutka

Osoby współpracujące:

1. Piotr Fijas – trener bazowy w ośrodku beskidzkim

2. Zbigniew Klimowski – trener bazowy w ośrodku podhalańskim

3. Adam Małysz – dyrektor koordynator ds. skoków narciarskich i kombinacji norweskiej

4. Aleksander Winiarski – lekarz

5. Piotr Krężałek – biomechanik

6. Paweł Witczak – kierownik organizacyjny

Liczna, bo dziewięcioosobowa kadra narodowa młodzieżowa - również, w tym tygodniu rozpoczęła już przygotowania do sezonu. Najmłodszym w naszej grupie będzie Kacper Tomasiak, którego przygotowania będą opierały się głównie o treningi w Szkole Mistrzostwa Sportowego. Od tego sezonu Kacper ma już prawo startu w zawodach międzynarodowych FIS, dlatego chcemy mieć go w kadrze. Zależy nam również na tym, aby Kacper miał już odpowiedni sprzęt. Chcemy mieć na tym kontrolę, abyśmy w każdej chwili mogli powołać go do składu na zawody – poinformował Daniel Kwiatkowski, główny szkoleniowiec Kadry Narodowej Młodzieżowej. Po rozmowach z trenerem Hankusem doszliśmy do wniosku, że Kacper jest jeszcze młodym zawodnikiem i takie rozwiązanie, jak treningi z rówieśnikami w szkole, będzie dla niego lepsze na ten moment. Będzie miał plan treningowy ułożony pod młodszych zawodników i będzie trenował ze Sławkiem Hankusem. W jego wieku specjalistyczny trening siłowy nie jest jeszcze konieczny dodał Kwiatkowski. 

W czwartek podopieczni Daniela Kwiatkowskiego rozpoczęli dwudniową konsultację w Szczyrku. W przyszłym tygodniu czekają ich badania w Centralnym Ośrodku Medycyny Sportowej w Warszawie, a następnie zgrupowanie w nadmorskim Cetniewie. Konsultacja szkoleniowa w Szczyrku jest spotkaniem bardziej organizacyjnym. Chcemy lepiej poznać się z zawodnikami, bo mamy kilku nowych skoczków w grupie oraz porozmawiać z każdym indywidualnie o tym sezonie i naszych celach na ten rok przyznał Daniel Kwiatkowski. Tuż po badaniach w Warszawie udamy się na obóz do Cetniewa, gdzie będziemy trenowali do piątku. Wzorem minionych sezonów chcemy na kilka dni zmienić klimat i bazę treningową. Jest to dla nas dodatkowy impuls, gdyż praktycznie większość sezonu trenujemy w Szczyrku oraz w Zakopanem – podsumował Kwiatkowski.  

Powołana została także Kadra Narodowa Kobiet w skokach narciarskich, w ramach której treningi będą odbywały się w dwóch ośrodkach bazowych: podhalańskim i beskidzkim. Szczegóły przedstawione zostaną w kolejnym tygodniu. 

Od tego sezonu nową rolę pełnić będzie Łukasz Kruczek, który został koordynatorem ds. skoków narciarskich odpowiedzialnym za wsparcie i współpracę z klubami, Szkołami Mistrzostwa Sportowego oraz rozwój merytoryczny Narodowego Programu Rozwoju Skoków Narciarskich i Kombinacji Norweskiej – „LOTOS Szukamy Następców Mistrza”. 

Rozpocząłem już działania na nowym stanowisku. Jest to w pewnym sensie nowe wyzwanie, aczkolwiek część z zadań była już wcześniej wykonywana przeze mnie, teraz jednak wychodzą one na pierwszy plan działania. Obszar pracy jest większy i wymagający nieco innej organizacji. Cały czas zostaję jednak szkoleniowcem i w miarę jak będą potrzeby, jestem w gotowości do pomocy – przyznał Łukasz Kruczek. 


Anna Karczewska


Polski Związek Narciarskifoto: Polski Związek Narciarski
przesłano: 06.05.2022