Artur Janosz i Andrzej Lewandowski wywalczyli srebrny medal w Pucharze GT podczas pierwszych Igrzysk Sportów Motorowych FIA. Zawody odbyły się w pierwszy weekend listopada na torze Vallelunga we Włoszech.

Polacy startowali w Lamborghini Huracán GT3. Dobre wyniki w pierwszym i drugim wyścigu (3. i 4. miejsce) dały im w finale start z pierwszego pola. Ostatecznie, nasi reprezentanci zdobyli srebrny medal w najbardziej prestiżowej klasie Igrzysk Sportów Motorowych FIA. Pierwsze miejsce zajęła Japonia.

„Planowaliśmy łagodnie startować w wyścigach 1 i 2, aby zabezpieczyć naszą pozycję na starcie, co w dużej mierze przyczyniło się do sukcesu w finałowym wyścigu. Jestem bardzo szczęśliwy z tego wyniku” – podsumował Andrzej Lewandowski.

„Moim pierwszym celem było miło spędzić weekend wyścigowy, to jest główny powód, dla którego tu przyjechaliśmy. Trzymaliśmy się planu przetrwania podczas dwóch pierwszych wyścigów, co udało nam się bardziej niż oczekiwaliśmy - zajęliśmy pierwsze pole w wyścigu finałowym. Ten ostatni wyścig był przyjemnością, a srebrny medal to świetny wynik” – dodał Artur Janosz.

Oprócz Pucharu GT Polacy startowali również w dwóch innych kategoriach. W Pucharze Simracingu Polskę reprezentował Marcin Świderek, który zajął w finale siódme miejsce. Natomiast Sara Kałuzińska oraz Krzysztof Gardziel zakończyli udział w zawodach na 1/8 Pucharu Slalomu Kartingowego.

„Cieszymy się z udziału Polski w pierwszych w historii Igrzyskach Sportów Motorowych FIA. Jest to wyjątkowa szansa dla kierowców z różnych kategorii, którzy mogą utworzyć drużynę narodową i reprezentować barwy swojego kraju” – powiedział Michał Sikora, prezes Polskiego Związku Motorowego. - Mamy nadzieję, że w nadchodzących latach ta inicjatywa będzie się rozwijać, podobnie jak skład naszej delegacji. Jesteśmy pewni, że olimpijskie emocje towarzyszące tego typu wydarzeniom będą promowały sport motorowy i naszych sportowców wśród szerszej publiczności” – zakończył.

Wyniki pierwszych Igrzysk Sportów Motorowych FIA

Puchar GT

1. Japonia

2. Polska

3. Australia

Puchar Touring Car

1. Rosja

2. Belgia

3. Słowacja

Puchar F4

1. Włochy

2. Niemcy

3. Finlandia

Puchar Driftu

1. Ukraina

2. Czechy

3. Rosja

Puchar Slalomu Kartingowego

1. Holandia

2. Belgia

3. Rosja

Puchar Simracingu

1. Australia

2. Kostaryka

3. Włochy

Klasyfikacja ogólna

1. Rosja

2. Australia i Włochy

3. Holandia, Ukraina i Japonia

4. Belgia

5. Polska, Niemcy, Czechy, Kostaryka

6. Finlandia, SłowacjaOrganizatorem pierwszych Igrzysk Sportów Motorowych była Międzynarodowa Federacja Samochodowa FIA. Zawody przeprowadzono w sześciu dyscyplinach: Puchar GT, Puchar Slalomu Kartingowego, Puchar Simracingu, Puchar F4, Puchar Touring Car i Puchar Driftu. Igrzyska Sportów Motorowych FIA odbyły się w dniach 31 października – 3 listopada 2019 na włoskim torze Vallelunga w Rzymie. Wydarzenia dla Polskiego Związku Motorowego relacjonowała, najszybsza Polka na torach wyścigowych w kraju i za granicą, Gosia Rdest.

FIA planuje, aby w 2020 roku do Igrzysk Sportów Motorowych dodać kolejne kategorie, między innymi: Rajd, Wyścig Górski, Drag Racing czy Autocross. Na kolejne lata rozważa włączenie do Igrzysk również dyscypliny spoza sportu samochodowego takie jak: Motocross czy Superbikes.

Więcej informacji na stronie Polskiego Związku Motorowego >>.


Opublikowano: 07.11.2019
zdjęcia: źródło informacji