Łagodzenie obostrzeń spowodowanych epidemią koronawirusa sprawia, że sportowcy mają nadzieję wkrótce wrócić na boiska. Dotyczy to również małych bohaterów - uczestników projektu Junior Amp Futbol, którzy nie mogą doczekać się spotkania na murawie z kolegami z całej Polski. Będą na pewno w świetnej dyspozycji, bo nawet trudne warunki i zamknięte boiska nie były w stanie powstrzymać ich od uprawiania sportu i uczestnictwa w akcji #JednąNogąWDomu


- Bartek przez cały tydzień ze zniecierpliwieniem czeka na środę, bo wie, że wtedy będzie miał trening - opowiada Karolina Orzechowska, mama młodego ampfutbolisty. - Mój syn w każdy środowy poranek jest już gotowy do zajęć i nie może się doczekać treningu - dodaje Krzysztof Komorowski, tata Kacpra, innego z młodych piłkarzy. Rodzice widzą u swoich dzieci radość na myśl o środowych popołudniach, bo właśnie wtedy odbywają się treningi Junior Amp Futbol. Wszyscy zawodnicy spotykają się online z trenerami i instruowani przez nich ćwiczą w domach.

- Te zajęcia przed kamerami komputerów są znakomite. Bartka w ogóle nie trzeba do nich zachęcać, gdyby mógł, to ćwiczyłby tak cały dzień - opowiada pani Karolina.

Sytuacja epidemiologiczna sprawiła, że dzieci nie mogły spotkać się od marca na żadnym z bezpłatnych zgrupowań, ale w trakcie treningów ćwiczą z równie wielkim zaangażowaniem.

- Dzieciaków nie trzeba specjalnie motywować, bo one bardzo tęsknią za piłką. Każda możliwość wspólnych ćwiczeń to dla nich radość. Widać, że dzieci czekają na te środy - potwierdza Marek Dragosz, trener seniorskiej reprezentacji Polski w ampfutbolu oraz właśnie Junior Amp Futbol. Zajęcia z dziećmi prowadzi wspólnie z kapitanem pierwszej kadry Przemysławem Świerczem oraz Krzysztofem Węgrzynem - jej trenerem bramkarzy – byłym golkiperem klubów Amp Futbol Ekstraklasy.

Pomimo nietypowych warunków młodzi piłkarze ćwiczą z pełnym zaangażowaniem. Na początku dostali filmy instruktażowe od starszych kolegów, grających w seniorskiej drużynie. Później rozpoczęli cotygodniowe treningi, które są przystosowane zarówno dla bramkarzy, jak i zawodników na pozostałych pozycjach. Mali bohaterowie pomiędzy zajęciami online realizują również zadania treningowe rozpisane przez szkoleniowców na pozostałe dni. Nic dziwnego, że takie zaangażowanie dzieci jest nagradzane. Na jednym z treningów ampfutbolistów odwiedził Kamil Grosicki, który online obserwował ich zajęcia. - Dzieci były zachwycone, buzie przez cały czas miały rozdziawione z wrażenia - uśmiecha się Dragosz. - Bartek początkowo był w szoku, ale później przerodziło się to w zachwyt. Niesamowicie ucieszył się, że mógł spotkać się z Grosickim i zamienić z nim kilka słów - potwierdza mama młodego ampfutbolisty.
Rodzice często zachęcają do uczestnictwa w projekcie Junior Amp Futbol, który zapewnia dzieciom z niepełnosprawnościami zajęcia z profesjonalnymi trenerami, darmowe zgrupowania szkoleniowe, zagraniczne wyjazdy oraz inne atrakcje. - Początkowo razem z mężem wahaliśmy się czy zapisać Bartka na te zajęcia. Nigdy nie wyobrażaliśmy sobie syna biegającego o kulach. Postanowiliśmy jednak spróbować. Gdy tylko Bartek zaczął uprawiać ampfutbol, to już nie chciał przestać - przyznaje Karolina Orzechowska. - Syn zobaczył, że inne dzieci są takie same, że wszyscy wyglądają jak on. To był dla niego duży kopniak motywacyjny. A już największym przeżyciem było dla niego spotkanie reprezentantów Polski w ampfutbolu. Dlatego właśnie tym większą motywacją jest dla niego, że zajęcia z dziećmi prowadzi Przemysław Świercz, kapitan seniorskiej reprezentacji. To znakomite, że trener może zdjąć protezę i wykonać ćwiczenie w takich samych warunkach, jak dzieci - podkreśla mama Bartka.

Podobne odczucia mają również Kacper i jego tata. - Kiedy jeździmy z synem do szpitala na rehabilitację, spotykamy tam wiele podobnych dzieci. Są one zafascynowane piłką nożną, wypytują o treningi w Junior Amp Futbol. Cieszymy się, gdy możemy zachęcić rodziców do dołączenia do projektu, a potem spotykamy ich na treningach. U wszystkich dzieci widać wtedy niezwykłą radość. Najfajniejsze jest to, że nie ma żadnej bariery między nimi, bo wszyscy są tacy sami - podkreśla pan Krzysztof, że Kacper doskonale bawi się i integruje na zgrupowaniach z kolegami z całej Polski.

Uczestnicy projektu Junior Amp Futbol co roku biorą udział również w organizowanych przez Europejską Federacją Amp Futbol przy wsparciu UEFA międzynarodowych obozach dla młodych ampfutbolistów. W tych campach, do których zawodnicy i ich rodzice szykują się cały rok, biorą udział juniorzy z całej Europy, a nawet z innych kontynentów. W zeszłorocznej, zorganizowanej w niemieckim Hoffenheim edycji polscy juniorzy stanowili jedną z najliczniejszych grup, która na treningach spotykała przedstawicieli kilkunastu europejskich krajów, a nawet Kostaryki i Salwadoru. Wszyscy juniorzy i ich rodzice liczą, że sytuacja na świecie będzie zmieniać się na lepsze i pozwoli im ponownie spotkać się na boisku z przyjaciółmi z kraju i zagranicy, w trakcie tego wielkiego ampfutbolowego i piłkarskiego święta.Na razie jednak świętem dla młodych ampfutbolistów jest każda środa, kiedy to mogą ćwiczyć z trenerami i spotkać się z rówieśnikami online. Mają również nadzieję, że wkrótce dołączy do nich jeszcze więcej kolegów. Rekrutacja do projektu Junior Amp Futbol wciąż jest otwarta, a treningi, nie tylko w czasie epidemii, całkowicie bezpłatne.
Na zgrupowania Junior Amp Futbol organizatorzy zapraszają dzieci i młodzież po amputacjach i z wadami kończyn z całej Polski.

Głównym sponsorem programu Junior Amp Futbol jest Grupa Energa.

Projekt wspiera UEFA Foundation.

Kontakt dla nowych zawodników z całej Polski:

Bogna Czepułkowska - Amp Futbol Polska

e-mail: bogna.czepulkowska@ampfutbol.pl

+48 669 982 629

ampfutbol.pl/juniorzy >>


CZYTAJ TAKŻE: Energa wspiera rozwój juniorskiego ampfutbolu ; Dziecięcy Amp Futbol rośnie w siłę! ; Junior Amp Futbol – jest nas coraz więcej! ; Juniorzy Amp Futbol Polska jeszcze bliżej pierwszej kadry. Młodzi ampfutboliści znów spotkali się w Warszawie ;