30 grudnia 2021 roku najmłodsi narciarze zakończyli rywalizację w drugiej edycji zawodów LOTOS Cup Kids, które rozgrywane są w ramach Narodowego Programu Rozwoju Skoków Narciarskich i Kombinacji Norweskiej – „LOTOS Szukamy Następców Mistrza”. Drugiego dnia zmagań zawodnicy walczyli o medale na kompleksie skoczni narciarskich w Wiśle-Centrum oraz trasach biegowych na Kubalonce.  W czwartkowych zawodach najwięcej medali zdobyli zawodnicy z Klubu Sportowego Chochołów, którzy w sumie aż dziewięciokrotnie stawali na podium zawodów w skokach narciarskich i kombinacji norweskiej.


Pogoda nie rozpieszczała najmłodszych uczestników Programu LOTOS Szukamy Następców Mistrza, którzy w czwartek po raz trzeci tej zimy walczyli o medale w zawodach LOTOS Cup Kids w skokach narciarskich. Rywalizację na wiślańskich skoczniach utrudniał padający deszcz, natomiast podczas biegu do kombinacji norweskiej panowała gęsta mgła.
Drugiego dnia zawodów na kompleksie skoczni narciarskich w Wiśle-Centrum po raz kolejny jako pierwsi rozpoczęli zmagania narciarze z kategorii: Chłopiec Młodszy i Dziewczynka Młodsza, którzy startowali na obiekcie o rozmiarze HS-20.

Złoty medal wśród chłopców zdobył Grzegorz Grzanka z klubu LKS Olimpia Goleszów, który oddał dwa najdłuższe skoki w konkursie, uzyskując 21,5 oraz 21 metrów. Podopieczny Tadeusza Tajnera zdeklasował rywali w kategorii Chłopiec Młodszy i nie krył radości z drugiego tej zimy zwycięstwa w zawodach LOTOS Cup Kids. – Cieszę się, że moje skoki były lepsze od tych z pierwszego konkursu i dały mi zwycięstwo w zawodach – mówił z uśmiechem na twarzy złoty medalista.

W kategorii Dziewczynka Młodsza zawody zdominowały skoczkinie z klubu KS Chłochołów, które stanęły na dwóch pierwszy stopniach podium. Wygrała Zara Zelencik, a drugie miejsce wywalczyła Zuzanna Truchan, która tak na chłodno oceniła swój występ: – Bardzo cieszę się z drugiego miejsca. Skoczyłam 18,5 oraz 19 metrów i to były dla mnie dobre wyniki. Moje skoki były w porządku, chociaż wiem, że mogły być trochę lepsze, gdybym zrobiła telemark – przyznała Zuzanna Truchan.

Następnie rywalizacja przeniosła się na większy obiekt o rozmiarze HS-40. Wśród kategorii Dziewczynka ponownie drugie i trzecie miejsce wywalczyły: Marta Ściborski i Oliwia Bury z Wiślańskiego Stowarzyszenia Sportowego – klub ten był gospodarzem drugiej edycji LOTOS Cup Kids. Marta Ściborski zapytana o to, jak w porównaniu z pierwszym konkursem ocenia swoje wyniki, odpowiada: - Skakało mi się dużo lepiej jak dzień wcześniej. Przede wszystkim najazd był lepszy, co sprawiło, że osiągaliśmy szybsze prędkości, a co za tym idzie również i dalsze odległości.

Drugi konkurs na skoczni HS-40 okazał się szczęśliwy dla Rafała Luberdy, który triumfował w kategorii Chłopiec. Podopieczny Łukasza Rutkowskiego oddał skoki na odległość 40,5 oraz 41 metrów i przyznał, że warto brać naukę z poprzednich startów. – W pierwszym konkursie zająłem drugie miejsce, natomiast w drugim poprawiłem technikę na progu i dzięki temu mogłem wygrać – stwierdził zawodnik klubu KS Rutkow-Ski. – Skakało mi się naprawdę fajnie i w całości dobrze oceniam te zawody – dodał.

Medalistki i medaliści czwartkowych zawodów LOTOS Cup Kids w skokach narciarskich

Dziewczynka Młodsza

1. Zara Zelencik - KS Chochołów

2. Zuzanna Truchan - KS Chochołów

3. Julia Fender - LKS Klimczok BystraChłopiec Młodszy

1. Grzegorz Grzanka - LKS Olimpia Goleszów

2. Wiktor Sosna - Wiślańskie Stowarzyszenie Sportowe

3. Wojciech Bobak - KS Rutkow-SkiDziewczynka 

1. Kira Kapustnikova - KS Chochołów

2. Marta Ściborski - Wiślańskie Stowarzyszenie Sportowe

3. Oliwia Bury - Wiślańskie Stowarzyszenie SportoweChłopiec

1. Rafał Luberda - KS Rutkow-Ski

2. Adam Pilch - Wiślańskie Stowarzyszenie Sportowe

3. Miłosz Malarz - KS ChochołówPo konkursie skoków narciarskich zawodnicy udali się na trasy biegowe Kubalonki, gdzie odbył się bieg do kombinacji norweskiej. Najmłodsi uczestnicy mieli do pokonania dystans 1 km, natomiast nieco starsi zawodnicy biegali na dystansie 2 km.

W kategorii Dziewczynka Młodsza triumfowała Zuzanna Truchan z KS Chochołów. – Cieszę się, że wyprzedziłam koleżanki i jako pierwsza przekroczyłam linię mety. Bardzo fajnie mi się biegło, mimo że dwa razy się przewróciłam. Po raz pierwszy upadłam na prostej, a następnie jak biegłam z górki. Uważam, że zawody były dobrze przygotowane, a upadki były z mojej winy. Nic bym nie zmieniła w organizacji zawodów i cieszę się, że mogłam w nich ponownie uczestniczyć – oceniła 11-latka.

Ze zwycięstwa w kombinacji norweskiej w kategorii Dziewczynka bardzo cieszyła się Oliwia Bury, która po skokach zajmowała trzecie miejsce. - Według mnie warunki na biegu były dobre, dlatego sam start uważam za udany, bo z trzeciego miejsca awansowałam na pierwsze i jestem naprawdę zadowolona z tego biegu. Rywalizację na skoczni również ocenię na plus, chociaż wiem, że mogłam oddać lepsze próby. Mimo wszystko, jestem usatysfakcjonowana swoimi wynikami w drugiej edycji – przyznała Oliwia Bury. Warunki na trasie biegu oceniła także jej koleżanka z klubu – Marta Ściborski: – Biegło mi się dobrze, mimo że warunki nie były najlepsze przez mokry śnieg i mgłę. Mój bieg nie był dobry, ale nie przybiegłam ostatnia, także udało mi się znaleźć pewne plusy.

Drugi tej zimy złoty medal w kombinacji norweskiej wywalczył Adam Pilch z Wiślańskiego Stowarzyszenia Sportowego. – Biegło mi się naprawdę dobrze, chociaż warunki trochę nie były sprzyjające, ale na to nie mamy wpływu. Wygrałem zawody w kombinacji norweskiej i z tego się cieszę. Niestety konkurs skoków mi nie wyszedł, dlatego do biegu przystąpiłem ze sporą stratą, którą na szczęście udało mi się nadrobić – podsumował triumfator w kategorii Chłopiec.

Medaliści i medalistki czwartkowych zawodów LOTOS Cup Kids w kombinacji norweskiej

Dziewczynka Młodsza

1. Zuzanna Truchan - KS Chochołów

2. Zara Zelencik - KS Chochołów

3. Antonina Bobak - KS Evenement ZakopaneChłopiec Młodszy

1. Paweł Wałach - Wiślańskie Stowarzyszenie Sportowe

2. Peter Polony - TS Wisła Zakopane

3. Mateusz Urbaś - KS ChochołówDziewczynka 

1. Oliwia Bury - Wiślańskie Stowarzyszenie Sportowe

2. Marta Ściborski - Wiślańskie Stowarzyszenie Sportowe

3. Kira Kapustnikova - KS ChochołówChłopiec

1. Adam Pilch - Wiślańskie Stowarzyszenie Sportowe

2. Bartłomiej Czech - KS Chochołów

3. Tomas Zlevsky - TS Wisła ZakopaneDrugiego dnia na starcie zawodów w Wiśle stanęło 114 skoczków narciarskich oraz 90 kombinatorów norweskich.

Tytularnym Sponsorem Programu LOTOS Szukamy Następców Mistrza jest Grupa LOTOS, natomiast organizatorem zawodów LOTOS Cup jest Polski Związek Narciarski.


Anna Karczewska
Polski Związek Narciarski

przesłano: 31.12.2021
zdjęcia: źródło informacji