Już 8 grudnia w Warszawie rozegrany zostanie Puchar Amp Futbol Polska 2019. Zagrają w nim niepełnosprawne dzieci z całego kraju, które na co dzień trenują w wyjątkowych akademiach piłkarskich i mimo bardzo różnych niepełnosprawności mają jedną cechę wspólną – miłość do futbolu!

Świetnie mi się grało na ostatnim turnieju! - powiedział 6-letni Staś, który urodził się bez obu rąk i wziął udział w zeszłorocznym pucharze dla akademii. – Ten turniej był bardzo fajny i chciałbym, żeby był organizowany częściej.

Jego życzenie spełni się już w najbliższą niedzielę, kiedy to na warszawskiej Białołęce odbędzie się kolejna edycja zawodów. W turnieju wezmą udział drużyny z całego kraju, które od kilku lat powstają w różnych polskich miastach.


Piłka nożna dla dzieci z różnymi rodzajami niepełnosprawności rozwija się w Polsce dopiero od kilku lat. Idea polega na dobieraniu grup treningowych i drużyn nie ze względu na rodzaj niepełnosprawności, ale ze względu na poziom sprawności zawodników, tak żeby każdy z nich miał radość z gry i rywalizacji na swoim poziomie. Na boisku spotykają się więc zawodnicy i zawodniczki np. z porażeniami mózgowymi, po amputacjach, niedosłyszący, czy z karłowatością.

 

W Anglii czy Holandii istnieją tysiące takich drużyn, w Polsce nasza warszawska Akademia była pierwszą, a teraz jest ich już pięć w różnych miastach – mówi Szymon Wierzbicki z Amp Futbol Polska – organizujemy regularne treningi, obozy wakacyjne i turnieje oraz pomagamy rozwijać podobne projekty w innych miastach. Powoli gonimy Anglię. - dodaje organizator niedzielnej imprezy.


źródło: platforma wydawnicza YouTube - kanał: Amp Futbol Polska

Progres widać nawet po samej skali turnieju. W pierwszej edycji udział wzięło 40 dzieci z 2 akademii, a teraz będzie ich dwa razy więcej, bo w zawodach wystąpią kolejne zespoły. Do gospodarzy z Akademii Amp Futbol Varsovia oraz Megamocnych Kielce, którzy rywalizowali ze sobą w ubiegłym roku dołączą również dzieci z Akademii Piłkarskiej Pełnosprytni z Poznania oraz Piłkarskiej Akademii Stomilek Olsztyn. Piątym istniejącym w Polsce zespołem są Kuloodporni Bielsko-Biała, których gospodarze oczekują na kolejnych turniejach.

 
Dzieci z różnymi niepełnosprawnościami ponownie będą więc rywalizowały i bawiły się w Warszawie 8 grudnia podczas Pucharu Amp Futbol Polska 2019. Partnerami turnieju są Białołęcki Ośrodek sportu oraz UEFA Foundation for Children. Zawody rozpoczną się o godzinie 14:00 na boiskach przy ulicy Strumykowej 21. Impreza dofinansowana jest przez Urząd Dzielnicy Białołęka, a treningi warszawskiej akademii dotuje Ministerstwo Sportu i Turystyki.Puchar Amp Futbol Polska

Niedziela 8 grudnia g. 14.00

Białołęcki Ośrodek Sportu ul. Strumykowa nr 21Biuro Prasowe Amp Futbol Polska

Stowarzyszenie Amp Futbol
email: office@ampfutbol.pl
tel.: +48 533 982 629

Przesłano: 05.12.2019
zdjęcia: Amp Futbol Polska

POLECANE TEMATY: Mateusz Widłak i Czesław Lang Ambasadorami Dobrych Praktyk w Sporcie 2019 Gala Forbesa i Pentagon Research „50 Najbardziej Wpływowych Ludzi w Polskim Sporcie”Junior Amp Futbol – jest nas coraz więcej!