Trwają prace nad powstaniem Pół Wieku Poezji Później, fanowskiego filmu osadzonego w świecie wiedźmina stworzonym przez Andrzeja Sapkowskiego. Dotychczas nakręcono ok. 70% materiału. Do zrealizowania zostało jeszcze pięć, sześć dni zdjęciowych. Produkcję będzie można zobaczyć za darmo na kanale YouTube projektu.

„Film od fanów dla fanów”

Pół Wieku Poezji Później będzie niekomercyjnym filmem pełnometrażowym. W jego powstanie jest zaangażowana grupa osób pracujących na co dzień w branży filmowej, telewizyjnej, teatralnej oraz gier komputerowych. W obsadzie aktorskiej znaleźli się m.in. Mariusz Drężek, Magdalena Różańska, Marcin Bubółka, Kamila Kamińska, a także Zbigniew Zamachowski. Akcja filmu będzie rozgrywała się kilkadziesiąt lat po pogromie rivskim opisanym w ostatniej części Sagi o wiedźminie. Głównym bohaterem nie będzie najsłynniejszy z wiedźminów, Geralt z Rivii, ale jego kolega po fachu Lambert.Jakub Nurzyński – reżyser filmu „Pół Wieku Poezji Później”; o filmie „Pół Wieku Poezji Później” oraz crowdfundingu

Sypnij orenami

Na tę chwilę budżet filmu wynosi ponad 70 tys. zł. Większość środków pochodzi z dwóch zbiórek crowdfundingowych. „Do ukończenia filmu potrzebujemy jeszcze ok. 25 tys. zł. W celu zebrania tych środków zorganizowaliśmy zbiórkę na Facebooku – Złoto dla Wiedźmina. Będzie ona trwała do 12 sierpnia” – mówi w wywiadzie dla agencji informacyjnej infoWire.pl reżyser filmu Jakub Nurzyński. Dotychczasowe zbiórki spotkały się z pozytywnym odzewem, wśród fanów jest bowiem zapotrzebowanie na film o wiedźminie.

Nie samo zbieranie pieniędzy

Warto zauważyć, że rolą crowdfundingu przy tego typu produkcjach jest nie tylko zebranie pieniędzy na film, lecz także wytworzenie społeczności odbiorców. Należy na bieżąco informować ich o tym, co się dzieje z projektem. Kontakt powinien być utrzymywany od momentu rozpoczęcia zbiórki, np. przez wysyłanie newsletterów, publikowanie postów na fanpejdżach, odpowiadanie na mejle czy spotykanie się z fanami na konwentach i festiwalach. Jak zauważa rozmówca: „Kluczowe przy crowdfundingu jest wytłumaczenie, jaki wpływ ma twój projekt na społeczność”.