Trwa 55 Tydzień Kultury Beskidzkiej. W Makowie Podhalańskim trzeci dzień imprezy folklorystycznej przyciągnął dziesiątki obserwatorów z całego regionu i gości odwiedzających Maków Podhalański w ramach wakacji spędzanych w urokliwych zakątkach powiatu suskiego.

Redakcja suski.DlaWas.info w trzecim dniu imprezy folklorystycznej postanowiła wybrać się do rękodzielników i ich straganów, którzy swoje zdolności kulinarne oraz manualne postanowili zaprezentować w wyrobach kulinarnych i rękodzielniczych a także uraczyć podniebienia turystów i odwiedzających gości tradycyjnymi smakołykami. A było w czym wybierać - aż żal było odejść od jednych, aby skosztować od drugich.Koło Gospodyń Wiejskich z Białki przygotowało tradycyjne potrawy i wypieki na dni 55 Tydzień Kultury Beskidzkiej w Makowie Podhalańskim - którymi częstowali gości podczas występów oraz w przerwach pomiędzy występami kapel góralskich. - Wśród wspaniałości, którymi imprezowicze zajadali się - były tradycyjne ciasta takie, jak: sernik z posypką, sernik z pianką, ciasto z jagodami i tak zwane placki z blachy zwane "moskalami" - obecnie wypiekane są na kuchennej blaszce ale w wielu wiejskich domach wypiekane są do chwili obecnej na rozgrzanych blachach pieca kuchennego - podawane z wiejskim świeżym masłem.Nie zabrakło tradycyjnych kiszonych ogórków, chlebka ze smalcem, pierogów z mięsem i kapuśniaków. - Jak, to w góralskiej tradycji bywa delektować można było podniebienia pysznymi nalewkami z pigwy, czarnej porzeczki, kawy z rumem i miodem z cytryną.
Oczy moje zachwyciła pewna makowianka bibułczarka swoimi zdolnościami manualnymi. Przepiękne miniaturowe bukiety kwiatów wykonane z bibuły, jak też cudne maleńkie koszyczki z wielobarwnymi kwiatami uwodziły urokiem i kompozycją kwiatową niejednego "gapowicza". 

Jakże czasochłonna i pracochłonna technika koralikowa, czyli "beading" - jest to ogół technik rękodzielniczych, gdzie podstawowym materiałem są maleńkie koraliki łączone za pomocą igły i nici lub przeźroczystą żyłką, czasami krosna i szydełka. To piękne rękodzieło zdobi nie jedno ucho, szyję i nadgarstek - ale, czy kiedykolwiek zastanawialiśmy się ile serca, pracy i czasu pochłonie takie cudeńko?

Nie mogło zabraknąć pięknej sztuki ludowej jaką jest haft. - To prawdziwe mistrzostwo świata. Haft w kulturze ludowej zajmuje wiodące miejsce. Wyszywanie za pomocą igły i nici elementów dekoracyjnych na płótnie lnianym jest jedną z najbardziej żywotnych tradycji ludowych. W chwili obecnej, to piękne rękodzieło zanika - już tylko nieliczni zajmują się hafciarstwem tradycyjnym. W rejonach, gdzie strój ludowy jest popularny - haft dalej spełnia rolę ozdoby ubioru. Ogrom bogactwa motywów, kolorów i form tworzonych aplikacji na obrusach, serwetkach, bieżnikach oraz pamiątkach regionalnych - to całokształt kunsztu ludowego.
 

Prezentowane poniżej rękodzieło - to cudeńka stworzone rękoma pani Marii Strączek z Jachówki - twórczyni ludowej, hafciarki i poetki, z która miałam wielką przyjemność porozmawiać o jej pracy. - Jak widać na załączonych poniżej zdjęciach serwetki, obrusy a nawet sukienka ozdobione są pięknymi haftami z motywami roślinnymi. Pięknie wykonane kolczyki stanowią w wielu strojach ludowych nieodzowną ozdobę kobiecych uszu. Wszystkie tego typu ozdoby podkreślają kobiecość i elegancję każdej góralki obnoszącej się strojami ludowymi od święta i nadal w domu, gdzie tradycja nie odchodzi w kąt. Tyle tego wszystkiego - czego nie ma raczej w sklepach i dyskontach - można spotkać na straganach, na jarmarkach i festynach - bo tylko rękodzielnicy potrafią nadal tak pięknie tworzyć.
Pod koniec mojej wizyty trzeciego dnia 55 Tygodnia Kultury Beskidzkiej w Makowie Podhalańskim dostrzegłam coś, co ujęło mnie prostotą ale także uduchowioną treścią. Ludowi twórcy ludowych ikon - jakże spolegliwi wobec tradycji i kultury góralskiej wiernej oddawaniu czci religijnej. 
Nie zabrakło tańców góralskich, o których legenda niesie się po świecie od Polski aż po Australię, Amerykę Północną i Amerykę Południową i po calutkim świecie niesie. Redakcja suski.DlaWas.info zaprasza na dzień czwarty, którego harmonogram wygląda następująco:

31 lipca - wtorek - g. 18.00

KITKA z Istibanji - MACEDONIA
ŚWARNI ŁOJCE z Sadku-Kostrzy
ŁASTIWOCZKA z Przemkowa
WISŁA z Wisły
LIPOWIANIE z Lipowej