Burmistrz Miasta Sucha Beskidzka zaprasza na koncert muzyki klasycznej, który odbędzie się w sobotę 4 sierpnia o godz. 18:00 w Sali Rycerskiej zamku suskiego. Jest to jeden z 40 koncertów organizowanych w ramach 6. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Emanacje. Największego w regionie i jednego z największych w Polsce wydarzenia artystycznego przez całe lato ożywiającego Małopolskę, w tym Suchą Beskidzką.

W miesiącach letnich festiwalowe wydarzenia odbywają się w każdy weekend oferując małopolskiej publiczności i gościom regionu bogatą ofertę muzyczną w wykonaniu najlepszych muzyków młodego pokolenia oraz ich mistrzów. Repertuar koncertów obejmuje recitale solowe, koncerty kameralne, jak również muzykę symfoniczną i jazz. Wykonawcami są znakomite zespoły orkiestrowe i chóralne, dyrygenci, soliści i kameraliści oraz utalentowani i utytułowani artyści młodego pokolenia.

Festiwal EMANACJE to nie tylko seria koncertów, to także festiwal – symbol: powiększającego się kręgu uczestników koncertów, ukazywania walorów i potencjału nowych ośrodków oraz dróg prowadzących od uznanych centrów życia muzycznego do nowych miejsc  i odbiorców. Program festiwalu to propozycja muzyczno-architektonicznej podróży. Wyznaczony przez kolejne wydarzenia szlak prowadzi przez miejsca niezwykłe, czasem popularne, czasem zapomniane, ale z pewnością warte odwiedzenia. Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach i Szymbarku, zabytkowe kopalnie soli w Wieliczce i Bochni, liczne zabytki sakralne i  małopolskie zamki w Suchej Beskidzkiej, Niepołomicach, Nowym Wiśniczu, Dębnie, Dwór I.J. Paderewskiego w Kąśnej Dolnej, Willa Karola Szymanowskiego „Atma”  w Zakopanem - to tylko część z kilkudziesięciu pereł polskiej kultury i architektury na festiwalowej mapie.

W ramach festiwalu w  naszym mieście wystąpi zespół Airis String Quartet, który został założony w 2007 r. przez absolwentki Akademii Muzycznej w Krakowie. Kwartet kształcił się pod kierunkiem muzyków Kwartetu Dafo w Krakowie oraz pod kierunkiem Jeroena Reulinga i Sary Kapustin w Holandii. W ich  repertuarze znajdują się dzieła klasyczne, romantyczne, a także muzyka współczesna. Kompozytorzy młodego pokolenia często powierzają im prawykonania swoich nowatorskich dzieł. Warto dodać, że w  2011 r. Airis Quartet dokonał nagrania ścieżki dźwiękowej do polsko-francuskiego pełnometrażowego filmu Krzysztofa Rogulskiego Dans le pas de Marie Curie skomponowanej przez Krzysztofa A. Janczaka.

Wnętrza Zamkowe już po raz kolejny goszczą wybitnych muzyków w ramach festiwalu Emanacje.  Sami artyści chętnie korzystają z zaproszenia Miejskiego Ośrodka Kultury- Zamek, aby w  stylowych zamkowych murach zaprezentować niecodzienną muzykę.

Wstęp wolny –organizatorzy proszą o rezerwacje bezpłatnych biletów na stronie www.emanacje.pl lub pod nr tel. 515 134 720.

S.Stopka